Dla Warszawiaków to jeden z najważniejszych dni w roku, niektórzy przyjezdni też powinni się zatrzymać o 17.00 w dniu 1 sierpnia, poniżej Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944 ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, koncert Kwiatu Jabłoni i gości, rodzinne spotkanie edukacyjne, przejazd rowerowy szlakiem Batalionu AK „Golski” – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zobacz pełny Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944
Apel rozpoczynający Zlot Harcerski „Wierni w życiu i służbie” w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego
30 lipca • sobota godz. 8.00
Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego
Więcej informacji o Zlocie Harcerskim >
Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim
Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
30 lipca • sobota godz. 11.00
Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp z zaproszeniem dla Powstańców i ich rodzin
Wydarzenie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku
„Dziś – jutro – pojutrze, czyli konspiratorzy, powstańcy i naukowcy”
Zapraszamy na spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życia. Pod hasłem „Dziś – jutro – pojutrze” kryje się program wychowawczy tajnego harcerstwa z czasów wojny – Szarych Szeregów. „Dziś” oznaczało bieżącą służbę w konspiracji, „jutro” – to zaangażowanie w walkę powstańczą przeciw okupantowi, a „pojutrze” – włączenie się w odbudowę wolnego kraju po wojnie.
Podczas niedzielnego spotkania edukacyjnego poznamy życiorysy takich postaci jak Stanisław Jankowski „Agaton” czy Danuta Szaflarska „Młynarzówna” – osoby te podążyły za hasłem Szarych Szeregów i najpierw walczyły z okupantem, a po wojnie budowały swoje kariery zawodowe.
Uczestnicy spotkania będą mieli do wykonania specjalne zadania. Jeśli je zrealizują, otrzymają wyjątkową nagrodę – chustę z nadrukiem „Godzina »W«”, który w sierpniu 1944 roku oznaczał godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego.
31 lipca • niedziela godz. 11.00
Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny
„Wolność łączy”
Od kilku lat istotnym elementem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest akcja społeczna „Wolność łączy”, która ma na celu zwrócenie uwagi na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. Jednocześnie poświęcona jest przekazywaniu wiedzy o znaku Polski Walczącej, od 1942 roku stanowiącym wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też symbol nadziei na zwycięstwo i wolność.
1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze Muzeum oraz harcerze będą pełnić służbę w stołecznych miejscach pamięci. Osoby odwiedzające dane miejsce będą mogły dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy, a także otrzymają okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.
1 sierpnia • poniedziałek godz. 17.00
„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy.
W trakcie wieczoru usłyszymy (i zaśpiewamy!) takie utwory, jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „ Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Mała dziewczynka z AK”. Śpiewnik z tekstami piosenek będzie można pobrać ze strony 1944.pl na kilka dni przed wydarzeniem. Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Tomasz Wolny.
1 sierpnia • poniedziałek godz. 20.30
plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
Śpiewniki do pobrania na: 1944.pl (wkrótce)
Wydarzenie transmitowane w TVP1 i na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców” w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy
Przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego
Występują: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Zbigniew Waleryś
1 sierpnia • poniedziałek godz. 24.00
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp z zaproszeniem
Marsz Powstania Warszawskiego – godzina 17.00 rondo Romana Dmowskiego
Marsz Powstania Warszawskiego planowany jest 1 sierpnia na godzinę 17.00 przy rondzie Romana Dmowskiego. Zaczyna się od odpalenia rac, a kończy na placu Krasińskich.
Apel kończący Zlot Harcerski w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego
2 sierpnia • wtorek godz. 9.00
Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego
CENTRUM INFORMACYJNE
22 lipca – 2 sierpnia
godz. 10.00–18.00
Centrum informacyjne obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego
Budynek C, Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, Warszawa
(+48) 22 376 68 37 • (+48) 22 539 79 36
Obejrzyj obchody z 1 sierpnia 2019 Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – 75. rocznica Powstania Warszawskiego
1 sierpnia Godzina 17.00 Warszawa w bezruchu: godzina „W”
17.00 Godzina „W” z lotu ptaka | 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2021 | POLAND ON AIR
Godzina 17.00 2016 A minute of silence – WARSAW UPRISING (WARSZAWA GODZINA W)
1 sierpnia 2022 Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.