Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944

430

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944 - 1 sierpnia. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego Aleksander Zieliński
Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944 - 1 sierpnia. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego Aleksander Zieliński

Dla Warszawiaków to jeden z najważniejszych dni w roku, niektórzy przyjezdni też powinni się zatrzymać o 17.00 w dniu 1 sierpnia, poniżej Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944 ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, koncert Kwiatu Jabłoni i gości, rodzinne spotkanie edukacyjne, przejazd rowerowy szlakiem Batalionu AK „Golski” – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zobacz pełny Program obchodów 78 rocznicy Powstania Warszawskiego 1944

Apel rozpoczynający Zlot Harcerski Wierni w życiu i służbie” w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

30 lipca • sobota godz. 8.00

Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego

Więcej informacji o Zlocie Harcerskim > 

Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim

Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

30 lipca • sobota godz. 11.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp z zaproszeniem dla Powstańców i ich rodzin

Wydarzenie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

„Dziś – jutro – pojutrze, czyli konspiratorzy, powstańcy i naukowcy”

Zapraszamy na spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życiaPod hasłem „Dziś – jutro – pojutrze” kryje się program wychowawczy tajnego harcerstwa z czasów wojny – Szarych Szeregów. „Dziś” oznaczało bieżącą służbę w konspiracji, „jutro” – to zaangażowanie w walkę powstańczą przeciw okupantowi, a „pojutrze” – włączenie się w odbudowę wolnego kraju po wojnie.

Podczas niedzielnego spotkania edukacyjnego poznamy życiorysy takich postaci jak Stanisław Jankowski „Agaton” czy Danuta Szaflarska „Młynarzówna” – osoby te podążyły za hasłem Szarych Szeregów i najpierw walczyły z okupantem, a po wojnie budowały swoje kariery zawodowe.

Uczestnicy spotkania będą mieli do wykonania specjalne zadania. Jeśli je zrealizują, otrzymają wyjątkową nagrodę – chustę z nadrukiem „Godzina »W«”, który w sierpniu 1944 roku oznaczał godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego.

31 lipca • niedziela godz. 11.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp wolny

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944

„Wolność łączy”

Od kilku lat istotnym elementem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest akcja społeczna „Wolność łączy”, która ma na celu zwrócenie uwagi na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. Jednocześnie poświęcona jest przekazywaniu wiedzy o znaku Polski Walczącej, od 1942 roku stanowiącym wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też symbol nadziei na zwycięstwo i wolność.

1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze Muzeum oraz harcerze będą pełnić służbę w stołecznych miejscach pamięci. Osoby odwiedzające dane miejsce będą mogły dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy, a także otrzymają okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.

1 sierpnia • poniedziałek godz. 17.00

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy.

W trakcie wieczoru usłyszymy (i zaśpiewamy!) takie utwory, jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „ Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Mała dziewczynka z AK”. Śpiewnik z tekstami piosenek będzie można pobrać ze strony 1944.pl na kilka dni przed wydarzeniem. Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Tomasz Wolny.

1 sierpnia • poniedziałek godz. 20.30

plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

Śpiewniki do pobrania na: 1944.pl (wkrótce)

Wydarzenie transmitowane w TVP1 i na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców” w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy

Przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego

Występują: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Zbigniew Waleryś

1 sierpnia • poniedziałek godz. 24.00

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp z zaproszeniem

Marsz Powstania Warszawskiego – godzina 17.00 rondo Romana Dmowskiego

Marsz Powstania Warszawskiego planowany jest 1 sierpnia na godzinę 17.00 przy rondzie Romana Dmowskiego. Zaczyna się od odpalenia rac, a kończy na placu Krasińskich.

Apel kończący Zlot Harcerski w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

2 sierpnia • wtorek godz. 9.00

Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego

CENTRUM INFORMACYJNE

22 lipca – 2 sierpnia
godz. 10.00–18.00

Centrum informacyjne obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Budynek C, Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79, Warszawa

(+48) 22 376 68 37 • (+48) 22 539 79 36

Obejrzyj obchody z 1 sierpnia 2019 Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – 75. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia Godzina 17.00 Warszawa w bezruchu: godzina „W”

17.00 Godzina „W” z lotu ptaka | 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2021 | POLAND ON AIR

Godzina 17.00 2016 A minute of silence – WARSAW UPRISING (WARSZAWA GODZINA W)

1 sierpnia 2022 Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia