Wywiad z Stanisławą Retmaniak

377

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lokalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pomaga osobom, które są zagrożone wykluczeniem

W dzisiejszej audycji z cyklu „Legionowo – Miasto przyjazne Mieszkańcom” gościem Dominika Morawskiego była Pani Stanisława Retmaniak ze Stowarzyszenia BORIS. Na co dzień Pani Stanisława pracuje jako Animatorka i Specjalistka do Spraw Rozwoju Lokalnego i Ekonomii Społecznej.

Czym jest Ekonomia Społeczna

Nasz gość wyjaśnił zawiłości pojęcia Ekonomii Społecznej, która jest formą wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem. Mowa tu zarówno o wykluczeniu społecznym, jak również zawodowym. W Ekonomii społecznej chodzi przede wszystkim o zatrudnienie i reintegrację osób, które znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Pomagają osobom, które z różnych przyczyn, między innymi niepełnosprawności, bezdomności bądź ubóstwa nie mogą zaistnieć na otwartym rynku pracy. Ekonomia społeczna jest właśnie tą przestrzenią, dzięki której te osoby mogą funkcjonować na polu zawodowym, podnosząc swoje kompetencje i kwalifikacje.

Wywiad z Stanisławą Retmaniak – przedsiębiorstwa społeczne

Przykładem przedsiębiorstwa społecznego jest Restauracja „Zdrówko”

W dalszej części programu dowiedzieliśmy się na czym polega działalność przedsiębiorstw społecznych, które nasz gość określił jako specyficzne miejsca pracy. Specyficzne dlatego, ponieważ miejsce pracy dobierane jest pod pracownika i dostosowywane do jego potrzeb. Pani Stanisława przyznała, że jest to dość trudny proces. Pracodawca zatrudniając daną osobę musi mieć na uwadze jej możliwości, jak też i ograniczenia. Bywa, że niektóre osoby mogą pracować, tylko cztery godziny dziennie i wówczas trzeba im znaleźć takie miejsce, gdzie będzie to możliwe. Swoich pracowników pozyskują między innymi, dzięki współpracy z różnymi instytucjami społecznymi. Przykładem takiego przedsiębiorstwa może być nasza Restauracja „Zdrówko”.

Wywiad z Stanisławą Retmaniak – rodzaje wsparcia dla przedsiębiorstw

W dwóch ostatnich częściach programu, dowiemy się na jaki rodzaj wsparcia mogą liczyć przedsiębiorstwa. Pani Stanisława wskazała skąd oni, jako Stowarzyszenie czerpią środki na dalszą pomoc, oraz podała konkretne kwoty takich dofinansowań. Zdradzę w tym miejscu, że jest to kwota sięgająca nawet 20 tyś złotych dla przedsiębiorstwa na utworzenie miejsca pracy dla pracownika. Nasz gość podał także strony internetowe, na których możemy znaleźć wszelkie potrzebne informacje. Jeśli chodzi o województwo mazowieckie to więcej dowiecie się ze strony:https://mcps.com.pl/. Dodatkowo o działalności Stowarzyszenia przeczytacie na: https://lowes.boris.org.pl/ Na koniec rozmowy Pani Stanisława zachęcała wszystkich do wspierania lokalnych przedsiębiorstw społecznych.

Wywiad z Stanisławą Retmaniak

Zainteresował Cię temat spraw społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia