Kontrowersje związane z mundialem

303

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kontrowersje związane z mundialem 01
Kontrowersje związane z mundialem 01

Kontrowersje związane z mundialem. Z przyznaniem jak i organizacją mistrzostw świata w Katarze było mnóstwo kontrowersji. Najpoważniejszymi zastrzeżeniami było to, że w tym kraju nadal nie przestrzega się praw człowieka, kobiet, a także dyskryminuje się mniejszości seksualne. Do tych mniejszych zastrzeżeń zaliczyć można m. in. brak sprzedaży piwa podczas meczów. W katarze trzeba było wybudować stadiony, na których rozgrywano turniej bo wcześniej ich po prostu nie było. Nie do przyjęcia był fakt, że przy budowie stadionów zginęło ok. 6,5 tysiąca ludzi głównie działo się tak przez warunki atmosferyczne. Niektóre dane mówią nawet o 15 000 tysiącach ofiar. Jednak jak to zwykle bywa, szczególnie w przypadku FIFA, pieniądze okazały się ważniejsze od życia ludzkiego. Przy przyznaniu temu arabskiemu krajowi mistrzostw zapewne towarzyszyły milionowe łapówki choć nigdy tego nie udowodniono. Kolejny problem to upalne temperatury panujące latem, w związku z czym zdecydowano się przenieść turniej na termin zimowy.

Kontrowersje związane z mundialem – pieniądze

Mistrzostwa świata w Katarze były jak dotąd zdecydowanie najdroższym turniejem w historii. Sądzono, że poprzedni mundial w Rosji był drogi ponieważ pochłonął około 11,5 milionów dolarów. Nijak to się jednak ma do kwoty, którą wydano na właśnie zakończone mistrzostwa, które kosztowały ok. 200 milionów dolarów. Szacuje się, że organizacja turnieju w Katarze kosztowała więcej niż wszystkie wcześniejsze mistrzostwa świata razem wzięte. Na organizację trzech poprzednich mundiali w Rosji (2018), Brazylii (2014) i w RPA (2010) wydano kolejno 11,5, 15, 3,7 miliona dolarów. Poza budową stadionów trzeba było wybudować „pozostałą infrastrukturę” na co składały się komunikacja, budowa lotnisk itp. Co gorsza, te stadiony prawdopodobnie w najbliższym czasie zostaną zburzone ponieważ będą bezużyteczne. W Katarze nie ma poważniejszej piłki nożnej i nie będzie po prostu miał kto na nich grać.

Kontrowersje związane z mundialem – mistrzostwa świata zimą

Do tej pory mistrzostwa świata odbywały się między majem, a od 2006 roku na przełomie czerwca i lipca. Mundial w Katarze i co za tym idzie, termin zimowy rozgrywania turnieju postawiły większość lig na świecie na głowie. W tym roku nawet nasza Ekstraklasa rundę wiosenną rozpoczyna wyjątkowo wcześnie bo 27 stycznia. Początek rozgrywek też zaczął się 1, 2 tygodnie wcześniej podobnie zresztą jak miało to miejsce w większości lig zagranicznych .

Kontrowersje związane z mundialem – kupieni kibice

Jak już poniekąd wspominałem piłka nożna jest mało popularnym sportem w Katarze. Co wydaje się po prostu śmieszne Katar płacił swoim, a także mieszkańcom okolicznych państw za kibicowanie konkretnemu krajowi. W efekcie tego nawet niektórzy piłkarze byli zdziwieni, że ich kraj ma kibiców o innym kolorze skóry. Olivier Giroud np. zdziwił się, że „Trójkolorowym” kibicuje tylu Hindusów. Najczęściej Katarczycy płacili obywatelom Pakistanu i Bangladeszu za kibicowanie i przyjście na stadion. Dlaczego właśnie obywatele tych państw? Dlatego bo są po prostu biedne, dostawali oni po ok. 10 dolarów za mecz.

Kontrowersje związane z mundialem – zakaz piwa na stadionach

Katar jest państwem muzułmańskim gdzie jest inna kultura niż w Europie, obowiązuje tu prawo szariatu. Znaczy to, że picie alkoholu w tym kraju jest zakazane. Początkowo piwo na stadionach miało być dostępne, ale przed samymi mistrzostwami poinformowano, że na terenie stadionu sprzedaży alkoholu nie będzie. Dostępna będzie jedynie możliwość dystrybucja piwa bezalkoholowego, poza piwoszami oburzyło to też sponsora piwnego Budweiser.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o finalistach mistrzostw świata

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia