Najlepsze kasowe polskie filmy

649

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najlepsze, kasowe polskie filmy
Najlepsze, kasowe polskie filmy

Najlepsze, kasowe polskie filmy. Na przełomie XX i XXI wieku, a także w latach 90-tych. powstało wiele ciekawych polskich filmów. Zaczęło się od kultowych „Psów” Władysława Pasikowskiego powstałych w 1992 , a skończywszy na filmie „E=mc2” Olafa Lubaszenko z sierpnia 2002 roku. W międzyczasie powstały jeszcze takie hity jak druga część „Psów” (1994) i „Chłopaki nie płaczą” z 2000 r. Chyba niekwestionowanym odkryciem tego okresu jest jednak „Kiler” Juliusza Machulskiego z 1997 roku. Dwa lata później powstała jeszcze kontynuacja filmu, który nosił nazwę „Kilerów-2-óch”. Do tej szóstki dodać należy „Poranek Kojota” z 2001 r. Oczywiście poza wymienionymi filmami w XXI jak i w XX wieku powstało wiele ciekawych produkcji, ja jednak skupię się tylko nad niektórymi z wymienionych.

Najlepsze kasowe polskie filmy – „Psy”

Pierwsza część „Psów” została wyreżyserowana przez Władysława Pasikowskiego w 1992 roku. Film ten jest z gatunku tych kryminalnych, a czasami wręcz brutalnych. Główne role w pierwszej części „Psów” grają Bogusław Linda (Franz Mauer), Cezary Pazura (Nowy) i Marek Kondrat (Olo). Franz Mauer jest byłym ubekiem, domniemanym przyjacielem Mauera jest Olo (Marek Kondrat), ale niebawem okazuje się zdrajcą. Olo nie dość, że za plecami Mauera współpracuje z gangsterami to dodatkowo zdradza go z36 Angelą (Agnieszka Jaskółka). Film ten kończy się śmiercią Ola, którego strzałem w głowę zabija Mauer i w związku z tym trafia za kratki. W drugiej części „Psów” Franz Mauer po czterech latach spędzonych w więzieniu spotyka dawnego kolegę, handlarza bronią Radosława Wolfa (Artur Żmijewski). Obydwaj wspólnie z „Nowym” (Cezary Pazura) walczą z mafią przy transporcie broni pod ukraińską granicą. W wyniku strzelaniny „Nowy” traci kciuk, film kończy się wysadzeniem przez „Franza” (Bogusław Linda) pociągu z towarem w powietrze.

Najlepsze kasowe polskie filmy – „Psy”

Franz Mauer pod koniec drugiej części ponownie trafia do „pudła” tym razem na długie lata. Stosunkowo niedawno bo w 2020 roku pojawiła się kolejna, trzecia część filmu „Psy 3 w imię zasad”. Akcja filmu ma miejsce 20-parę lat po dwóch pierwszych częściach więc naturalne, że będzie ona wyglądała inaczej bo Polska od tamtego czasu zmieniła się diametralnie. W trzeciej odsłonie „Psów” policja łapie, a potem podczas przesłuchania zabija Tomka, syna Waldemara Morawca. Ten chcę się zemścić na mundurowych w czym pomaga mu dawny kolega Franz Mauer, który właśnie wyszedł z „ciupy”. Po strzelaninie z policją Mauer ucieka z miejsca akcji chcąc dokończyć to co zaczął. W tym celu udaje się do domu „Cegły”, policjanta, który zabił Tomka i go likwiduje. Film kończy się jak „Franz” leżąc w wannie mdleje lub umiera gdy dostanie sms-a, dokładnie nie wiadomo co się z nim stało.

Najlepsze kasowe polskie filmy – „Kiler”

Jak już wspomniałem, premiera tego hitu miała miejsce w 1997 roku. Taksówkarz Jurek Kiler omyłkowo zostaje wzięty za groźnego, płatnego mordercę, ma on strasznego pecha bo seryjny zabójca ma ksywę „Kiler”. Taksówkarz zostaje zatrzymany ponieważ policja, której sprawę prowadzi komisarz „Ryba” (Jerzy Sturh) znalazła w bagażniku taksówki Jurka Kilera karabin snajperski. Tu następuje kolejny zbieg okoliczności bo taksówkarz odwozi z miejsca gdzie zabito „Gilotynę” prawdziwego „Kilera”. Niedługo potem transport więźnia (Jerzego Kilera) przejmują ludzie gangstera „Siary” (Janusz Rewiński). Jednak „Siara” podobnie jak (Ryba) bierze go za płatnego mordercę, z którym współpracuje od lat.

Najlepsze kasowe polskie filmy – „Kiler”

W filmie pojawia się atrakcyjna dziennikarka Ewa Szańska (Małgorzata Kożuchowska), która pragnie przeprowadzić reportaż o sławnym „mordercy”. Z początku i ona myśli, że ów taksówkarz to prawdziwy „Kiler” jednak jako jedyna szybko dochodzi do wniosku, że to wszystko to straszliwa pomyłka. Oboje darzą siebie ogromną sympatią i w końcu zakochują się w sobie. „Siara” nie lubi dziennikarki i zleca Jurkowi Kilerowi jej zabicie, a także posłanie do piachu biznesmena Ferdynanda Lipskiego (Jan Enblert). Lipski współpracuje z gangsterem więc mało logicznym jest, że boss świadka przestępczego chcę go się pozbyć. Jak to jednak zwykle bywa chodzi o pieniądze i w filmie i w życiu. „Siara” nie chcę się dzielić kasą z Lipskim, sprawę komplikuje fakt, że biznesmen też chcę zabić „Siarę, Ostatecznie plan Jurka Kilera się powodzi i przejmuje całą kasę.

Najlepsze kasowe polskie filmy – „Kilerów 2-óch”

Kontynuacja filmu o Kilerze, której pełna nazwa to „kilerów 2-óch pojawiła się w kinach dwa lata po pierwszej części. Jurek Kiler przejmując kontener z toną dolarów pod koniec pierwszego dzieła Juliusza Machulskiego część przeznacza dla biednych i potrzebujących. O taksówkarzu i pieniądzach nie zapomnieli „Siara” i Ferdynand Lipski, którzy właśnie wyszli z więzienia. Chcąc przejąć hajs wynajmują płatnego mordercę „Szakala”, który ma zabić Jurka. Prawie mu to się udaje bo posyła mu dwie kulki w serce. Taksówkarz akurat w miejscu serca miał kieszonkę, a w środku niewidoczny kawałek blachy, która przyjęła strzały i ochroniła ciało Kilera. Efektu dodał fakt, że na biurku stała nalewka babuni, która się wylała i wyglądało jakby kiler leżał w kałuży krwi. W filmie pojawiła się także córka Lipskiego nimfomanka Dona (Jolanta Fraszyńska), która pragnęła zaciągnąć Jurka przed ołtarz. Ostatecznie jednak nic z jej planów nie wyszło.

Najlepsze kasowe polskie filmy – „Chłopaki nie płaczą”

„Chłopaki nie płaczą” powstały w lutym 2000 roku. Film opowiada o przygodzie zdolnego, młodego skrzypka Kuby Brenera (Maciej Sturh) i zakompleksionego Oskara (Wojciech Klata). Kuba chcąc pomóc Oskarowi namawia go do zamówienia dwóch prostytutek. Następnie okazuje się, że Oskar nie ma czym zapłacić i w końcu ofiaruje alfonsowi dziewczyn drogocenną figurkę. Później Kuba (Maciej Sturh) chcąc odzyskać figurkę dla kolegi udaje się do agencji towarzyskiej skąd pochodziły panie lekkich obyczajów. Tak zaczynają się ich problemy bo przypadkiem wplątują się w porachunki gangsterskie gdzie czarne charaktery grają „Fred” (Cezary Pazura), „Grucha” (Mirosław Brojewicz) i szef stołecznej mafii (Bohdan Łazucha). Film kończy się śmiercią „Freda” zabitego przez „Gruchę”, a on sam trafia do więzienia, Kuba wyjeżdżą za granicę, a Oskar układa sobie życie w Polsce.

Najlepsze kasowe polskie filmy – pozostałe filmy i cytaty

Jak już mówiłem, do kultowych produkcji na przełomie XX i XXI wieku należą jeszcze „E=mc2” i „Poranek kojota”. W tym pierwszym główne role grają m. in. Cezary Pazura (Ramzes), (Stella) Agnieszka Włodarczyk i Olaf Lubaszenko (Max). „Poranek kojota” to zaś m. in. Kuba (Maciej Sturh), Noemi (Karolina Rosińska), Brylant (Michał Miłowicz), prezes (Tadeusz Huk) i Dominika (Magdalena Kumorek). Poza wymienionymi jest jeszcze wiele polskich filmów, a wśród nich są m. in. „Sztos” (1997), „Sztos” 2 (2011), seksmisja (1984) czy „Dzień świra” (2002) i inne. Dla fanów mocnych produkcji proponuje „Pittbull nowe porządki”, „Bad Boy” lub „Furioza”. Najlepsze cytaty z „Psów” „bo to zła kobieta była” czy „kotlet z psa trzeciej kategorii pomielony razem z budą”. Cytaty z „Chłopaki nie płaczą”, „chcieliście wydymać Freda to teraz Fred wydyma was”, „kiedyś zaufałem pewnej kobiecie, wtedy dałbym sobie za nią rękę uciąć i wiesz co, bym teraz, k…a nie miał ręki.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o kandydatach na selekcjonera reprezentacji Polski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia