Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest logo turnieju. Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni.
Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni - Logo turnieju.

Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – 71 edycja TCS to już historia poznaliśmy zwycięzcę. To był bez wątpienia turniej Halvora Egnera Graneruda. Norweg był bezkonkurencyjny dla rywali i oczywiście sięgnął po Złotego Orła za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Walkę starał się z nim nawiązać Dawid Kubacki, jednak ostatecznie musiał zadowolić się drugim miejscem. Do lidera Polak miał bardzo wyraźną stratę.

Wysoko sklasyfikowani byli również Piotr Żyła i Kamil Stoch, którzy zajęli miejsca tuż za podium turnieju. Jednak Anze Lanisek był w takiej formie, że był nie do uchwycenia przez polskich skoczków i zajął trzecie miejsce 71. TCS.

Na zdjęciu jest Halvor Egner Granerud (Norwegia)
Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – Halvor Egner Granerud (Norwegia).

46 Jan Habdas (Polska) 294,7

Ale jak dla mnie to Dawid jest podwójnym zwyciescą, ponieważ w piątek dowiedział się, że został ponownie ojcem. Żona Dawida urodziła skoczkowi narciarskiemu drugą córeczkę. Piątek był bardzo emocjonalnym dniem dla Dawida. Z tymi wszystkimi emocjami wciąż prezentował się tak dobrze, zwłaszcza w tym drugim skoku.

Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – konkurs w Inssbrucku

W środę czwartego stycznia został rozegrany konkurs na kapryśnej skoczni Bergisel w Inssbrucku. Po bardzo udanych kwalifikacjach w wykonaniu Polaków do trzeciego konkursu 71. edycji TCS, które odbyły się dzień wcześniej. Kubacki wygrał skokiem na 128. metr. Bardzo dobre drugie miejsce zajął rewelacyjnym skokiem Kamil Stoch. Oczywiście cała szóstka zakwalifikowała się do konkursu. Ale również, nie zabrakło wewnętrznych pojedynków: Dawid Kubacki zmierzył się ze Stefanem Hulą, a Kamil Stoch z Janem Habdasem. Z kolei Piotr Żyła rywalizował z Japończykiem Naoki Nakamurą, a Paweł Wąsek z Kazachem Daniiłem Wasilijewem.

Do serii finałowej awansowało 4 Polaków Dawid po skoku na 127 metrów prowadził po pierwszej serii, tym skokiem Polak odrobił wirtualnie 12,8 pkt w „generalce” do Halvora. I dlatego w tournee na trzy skoki do końca znów zrobiło się szalenie interesująco. Norweg po skoku na 123 m, dało mu to dopiero szóste lokatę, a natomiast Kamil po skoku na 127 m, ale zajął 3 miejsce. Pozostali Piotrek i Paweł, choć zajęli dalsze miejsca.

W drugiej serii temperatura urosła do granic, kiedy postawiony pod ścianą faworyt Granerud odpalił w finale bombę – 133 m. Ostatecznie po serii finałowej Dawid wygrał Norweg tuż za Dawidem, a Kamil był 5 i tym samym Kamil awansował na 5 miejsce w klasyfikacji TCS, 10 miejsce zajął Piotrek, a w porzypaku Piotrka zaliczył spadek z 3 na 4, ponieważ na 3 miejsce awansował Słoweniec Anze Lanisek, który uplasował się na trzecim stopniu podium, a Paweł 20.

Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – wyniki w Inssbrucku skocznia Bergisel o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 128.

Na zdjęciu jest skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku
Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – skocznia Bergisel w Innsbrucku.

1 Dawid Kubacki (Polska) 265,2 pkt (127 m/121,5 m).

2 Halvor Egner Granerud (Norwegia) 261,7 (123/133).

3 Anze Lanisek (Słowenia) 258,8 (127/121,5).

4 Stefan Kraft (Austria) 255 (129,5/125).

5 Kamil Stoch (Polska) 249,2 (127/121).

6 Marius Lindvik (Norwegia) 246,2 (128/121).

7 Michael Hayboeck (Austria) 239,1 (128/122).

8 Daniel Tschofenig (Austria) 234,3 (117/120,5).

9 Jan Hoerl (Austria) 233,7 (122,5/119).

10 Piotr Żyła (Polska) 231,5 (120,5/119).

20 Paweł Wąsek (Polska) 212,8 (119,5/111,5).

Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – konkurs w Bischofshofen

Oczywiście tradycyjnie dzień wcześniej odbyły się kwalifikacje do konkursu w których awansowała cała szóstka Polaków. W kwalifikacjach Dawid po skoku na odległość 137,5 m zajął 2 miejsce. A w przypadku Kamila, który lądował na 137 m dało to 4 miejsce, ale najbardziej budujące jest to w jaki sposób Kamil cieszył się po swoim skoku widać, że Mistrz wraca do bardzo dobrej dyspozycji. Piotrek uplasował się na 11 miejscu po skoku na 133 m. Natomiast Paweł po skoku na 127 m 21 miejsce zajął. A w przypadku Stefana 43 miejsce i Jana 49. Oczywiście znowu nie uniknęliśmy walki bratobójczej w parach system KO: Jan Habdas – Dawid Kubacki. Stefan Hula – Ryoyu Kobayashi (Japonia). Paweł Wąsek – Jan Hoerl (Austria). Kamil Stoch – Clemens Leitner (Austria). Piotr Żyła – Domen Prevc (Słowenia).

W Święto Trzech Króli 6 stycznia został rozegrany ostatni konkurs zaliczany do TCS w Bischofshofen na skoczni im. Paula Ausserleitnera. Do serii finałowej awansowało 3 Polskich skoczków. Jako pierwszy z naszych zawodników skakał Paweł Wąsek, który wylądował na 123,5 m. Jego rywal w parze, Austriak Jan Hoerl, poszybował aż na 135,5 m i na długo objął prowadzenie, i to właśnie Wąsek musiał pożegnać się z zawodami.

Do drugiej serii nie zakwalifikował się także Stefan Hula, który wylądował na 125 m. Ale niestety silniejszym rywalem okazał się Japończyk Ryoyu Kobayashi (134,5 m). Dobrze poradził sobie Piotr Żyła. Polak skoczył 133,5 m oczywiście pewnie zameldował się w finałowej serii, pokonując Słoweńca Domena Prevca (123,5 m). Ale jeszcze lepiej spisał się Kamil Stoch w bardzo pięknym stylu doleciał do 138 m, co dało mu awans do finału. Jego rywal, Austriak Clemens Leitner, skoczył 130 m. A w polsko-polskim pojedynku Dawid Kubacki nie dał szans Janowi Habdasowi. Młody Polak doleciał do 121,5 m. Kubacki odpowiedział skokiem na 135,5 m.

Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – wyniki w Bischofshofen skocznia im. Paula Ausserleitnera o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS 140.

Na zdjęciu jest skocznia narciarska im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen.
Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni – skocznia im. Paula Ausserleitnera Bischofshofen.

1 Halvor Egner Granerud (Norwegia) 313,4 (139,5 m/143,5 m).

2 Anże Lanisek (Słowenia) 305,5 (140,5/139).

3 Dawid Kubacki (Polska) 303,7 (135,5/140).

4 Michael Hayboeck (Austria) 297,6 (138,5/137).

5 Jan Hoerl (Austria) 292,1 (135,5/140,5).

6 Kamil Stoch (Polska) 289,9 (138/134,5).

7 Peter Prevc (Słowenia) 288,6 (134,5/139,5).

8 Manuel Fettner (Austria) 285,6 (134,5/139).

9 Timi Zajc (Słowenia) 285,3 (135,5/137).

10 Piotr Żyła (Polska) 282,5 (133,5/136).

40 Jan Habdas (Polska) 121 (121,5).

42 Paweł Wąsek (Polska) 120,7 (123,5).

43 Stefan Hula (Polska) 119,3 (125).

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Turniej Czterech Skoczni 2022/23