Stres – czy można mu zapobiec?

305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stres – czy można mu zapobiec?
Jak stres będzie wpływał na nasze ciało? Jak się okazuje, wiele zależy od nas samych.

Stres – czy można mu zapobiec? Nie da się ukryć, że stresujące sytuacje są nieodłączną częścią życia każdego z nas. Problem pojawia się jednak, gdy zaczyna wpływać na nasze zdrowie. Przed Wami rozmowa z Darią Darkovich – ekspertką z firmy Bravecare. 

Stres – czy można mu zapobiec – naturalna reakcja 

Zdecydowanie łatwiej jest wymienić to, na co stres nie ma wpływu, niż na to, co ma. Niemniej jednak pamiętajmy, że jest to nic innego, jak naturalna reakcja obronna naszego organizmu. Jego nadmiar z kolei wpływa na funkcjonowanie całego naszego ciała. Tu mamy m.in. ryzyko pojawienia się zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, czy stany lękowe. Stres otacza nas każdego dnia. I problemem nie są wyłącznie same sytuacje, ale i to w jaki sposób na nie reagujemy. Czy nasza reakcja na stres może być w jakiś sposób dziedziczona? Daria Darkovich – ekspertka z firmy Bravecare widzi tu logiczne powiązanie. Mianowicie chodzi tu o cechy charakteru, które mogą powodować, że szybciej się denerwujemy. „Osoby wrażliwe, które bardziej widzą i odczuwają są dużo bardziej narażone na stres” – podkreśla. Jeżeli chodzi o sposoby radzenia sobie ze stresem to proces zaczyna się od nas samych. 

Wśród osób wrażliwych stres może powodować wręcz ogólne osłabienie.

Stres – czy można mu zapobiec – sprawdzone środki 

Walka ze stresem nie dotyczy wyłącznie czynników zewnętrznych jak zmiana pracy, czy otoczenia. Należy bowiem zadbać o siebie pod względem fizycznym. Kluczowym czynnikiem jest np. zdrowy sen. Oprócz tego należy zadbać o właściwą dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Od lat sprawdzoną formą są także różnego typu techniki relaksacyjne. Według Darii Darkovich najważniejsze jest jednak to, by w porę zareagować, gdy widzimy, że stres zbyt mocno zaczyna wpływać na nasze zdrowie. Zaniedbany może bowiem prowadzić do poważnych chorób. Podkreśla także zmianę mentalności względem poszukiwania pomocy u psychologa. Jeszcze kilkanaście lat temu otwarte przyznanie się do tej formy wsparcia wiązało się z pewnego rodzaju wykluczeniem społecznym. Dziś psychologiczna pomoc jest niemal normą. Stres – czy można mu zapobiec? Warto podkreślić, że samych sytuacji stresujących nie jesteśmy w stanie uniknąć. Możemy jednak nieustannie pracować nad naszą reakcją. 

Stres – czy można mu zapobiec – cywilizacja stresu 

Dlatego w przypadku nadmiaru stresu skupiajmy się nie tylko na przyczynach, ale i na samych sobie. Tym bardziej że aktualnie wszyscy żyjemy w trudnych czasach: „Otacza nas za dużo różnych rzeczy, za dużo zła nas spotyka, No i to oczywiście wpływa na nas. Przy tym uważam, że stres może być również dobry. Ludzie mówią, że stres to jest coś złego, ale możemy popatrzeć na to z innej perspektywy. Stres może mobilizować nas do pewnych zmian” – przekonuje Daria Darkovich. Ekspertka dodaje również, że niezbędne może być w tym wypadku wsparcie psychologa. Okres pandemii, wojna na Ukrainie, czy szerząca się inflacja – od kilku lat, każdego dnia jesteśmy zalewani złymi informacjami. Choć nie jest to łatwe, spróbujmy załapać, choć odrobinę dystansu, a nasze ciało wkrótce nam za to podziękuje. Audycja „Z dobrej strony” w każdy poniedziałek po g. 16:00.

Rozmowa z Darią Darkovich

Posłuchaj także: Rozmowa z Agnieszką Oczkowską

tre

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia