Jazda hulajnogą pod wpływem alkoholu

445

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda hulajnogą pod wpływem alkoholu
Każdego roku kierowcy rowerów, hulajnóg, czy innych urządzeń transportu osobistego ponoszą odpowiedzialność za kilka tysięcy wypadków.

Na co dzień słyszymy o kierowcach prowadzących na tzw. „podwójnym gazie”. Tymczasem jazda pod wpływem alkoholu niesie za sobą niemal identyczne skutki. Zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem Bakalarskim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Najczęstsze wykroczenia 

Z naszym gościem rozmawialiśmy jednak nie tylko o poruszaniu się hulajnogą, ale i rowerem, czy innymi urządzeniami transportu osobistego. I tak z ostatnio przeprowadzonych statystyk wynika, że, np. rowerzyści w zeszłym roku brali udział w ponad trzech tysiącach zdarzeń w ruchu drogowym. Przy tym ponad 170 przypadków to były wypadki śmiertelne. Jeśli chodzi o miesiące, to do największej ilości przykrych zdarzeń dochodzi latem. W sytuacjach kolizji z udziałem rowerzystów, jedną z najczęstszych przyczyn jest brak ustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Jak wynika ze wspomnianych statystyk, na rowerach największe zagrożenie generują kierowcy. Do częstych wypadków dochodzi także z udziałem hulajnogistów. W tym wypadku wykroczenia mają podobny charakter, gdzie zazwyczaj jest to nieustąpienie miejsca pieszemu lub wymuszanie pierwszeństwa względem innego pojazdu. Z kolei jazda hulajnogą pod wpływem alkoholu także może mieć spore konsekwencje. Wszystko zależy jednak m.in. od okoliczności, w których doszło do zdarzenia. 

Jazda hulajnogą pod wpływem alkoholu – kary 

Jak się okazuje, tu największym mankamentem jest niewiedza społeczna. Sławomir Bakalarski podkreśla bowiem, że znaczna część kierowców jednośladów uważa, że w ich przypadku nie ma określonego limitu spożycia alkoholu. Częstym przekonaniem jest również zbyt mała ilość napojów wyskokowych w organizmie, która mogłaby generować jakiekolwiek zagrożenie. Dla wielu kierowców jazda rowerem, czy hulajnogą po spożyciu wysokoprocentowych trunków jest też bezpieczniejszą alternatywą prowadzenia auta po zakrapianym wieczorze. Jeśli chodzi o kary za tego typu przewinienie to określa je m.in. taryfikator mandatów. To właśnie tam jest napisane, że „niestosowanie się przez osobę poruszającą się przy użyciu WWE do zakazu poruszania się w stanie nietrzeźwości pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie to jest 200 zł kary” – cytuje Sławomir Bakalarski. Kary dotyczą też innych wykroczeń, np. transportu elektryczną hulajnogą innych przedmiotów. W tym wypadku mandat wynosi 50 zł. A jakie mamy granice stanu nietrzeźwości? 

Mandat w wysokości 30 tysięcy złotych z pewnością może zniechęcić do jazdy przykładowym urządzeniem transportu osobistego pod wpływem alkoholu.

Kiedy nie poruszać się żadnym środkiem transportu? 

Pamiętajmy, że dopuszczalna granica stężenia alkoholu we krwi waha się od 0,2% do 0,5% promila. Stan nietrzeźwości wynika, gdy stan alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Przepisy, które określa Kodeks Drogowy mówią o tym, że kary za poruszanie się innym środkiem transportu, niż samochód pod wpływem alkoholu uzależnione jest od typu pojazdu. Przez tego typu wykroczenie można spędzić w areszcie od pięciu do nawet trzydziestu dni. W przypadku kar pieniężnych to może być nawet 1000 zł. W przypadku, gdy funkcjonariusz zdecyduje się przekazać naszą sprawę do sądu, wówczas kara może się zwiększyć nawet do 30 tysięcy. Co możemy zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie? Sławomir Bakalarski nie ma wątpliwości, że podstawą jest tu przede wszystkim świadomości w zakresie tego w jakim stopniu możemy pozwolić sobie na bezpieczną jazdę rowerem, hulajnogą, czy urządzeniem transportu osobistego. 

Audycja „Bezpieczni na drodze” w każdy wtorek po g. 15:00.

Rozmowa ze Sławomirem Bakalarskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia