ABC bezpiecznej podróży samochodem. 10 zasad, o których musisz pamiętać

bezpieczna podróż to trzymanie się sprawdzonych zasad, oto nasz mini poradnik abc podróży samochodem

0
84
bezpieczny kierowca to uważny kierowca
koncentracja za kierownicą to bezpieczeństwo

Wybierasz się w dalszą podróż autem? Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz w celach wypoczynkowych, biznesowych, czy jakichkolwiek innych, bezpieczeństwo powinno być najważniejszym aspektem, o który zadbasz. W jaki sposób? Oto 10 praktycznych i przydatnych porad!

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Absolutnie podstawową czynnością, którą powinno się wykonać przed wyjazdem, jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Ostatnie, na czym Ci zależy, to z pewnością ryzykowanie groźnych sytuacji na drodze albo nie dotarcia do celu na czas z powodu awarii czy usterki auta. Dlatego zanim ruszysz w drogę, upewnij się, że Twój pojazd w ogóle nadaje się do jazdy. Warto w tym celu wykonać szybki przegląd na stacji kontroli, jednak wiąże się to z kosztami i wymaga czasu. We własnym zakresie można natomiast zweryfikować poziom płynów i olejów, przetestować hamulce, sprawdzić światła czy bieżnik opon. W razie potrzeby należy dokonać wymaganych napraw lub wymian.

Wykup ubezpieczenia

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać przed wyruszeniem w podróż, są ubezpieczenia. Obowiązkowo należy mieć wykupione OC, ponieważ jest ono obligatoryjne przez cały rok dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niemu ewentualne szkody wyrządzone przez Ciebie w ruchu drogowym innym jego uczestnikom zostaną pokryte z polisy. Zniszczeń w Twoim aucie OC jednak nie pokrywa – taką możliwość daje jedynie nieobowiązkowe autocasco. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu AC? Warto sprawdzić jego cenę osobiście, bo zawsze jest ona obliczana w sposób indywidualny dla każdego kierowcy. Na dalsze wyjazdy rekomendujemy także assistance, które gwarantuje wszechstronną pomoc w razie potrzeby, np. po stłuczce, w razie braku paliwa czy po zgubieniu kluczyków od samochodu.

Zaplanuj trasę

Nie jedź w ciemno i nie zdawaj się wyłącznie na nawigację, bo może Cię poprowadzić co prawda szybką, ale mało wygodną trasą. Albo odwrotnie – wygodną, ale dłuższą i wymagającą nadłożenia wielu kilometrów. Wybór powinien zawsze należeć do Ciebie i być podjęty w sposób świadomy, szczególnie jeśli podróżujesz zagranicą, na nieznanym sobie obszarze.

Zadbaj o wyposażenie

Jeśli poruszasz się po polskich drogach, obowiązkowo w samochodzie powinien znajdować się trójkąt, a także gaśnica. Zagranicą obligatoryjne wyposażenie może być jednak inne, dlatego przed wyruszeniem w trasę poza Polskę dokładnie zapoznaj się z lokalnymi przepisami. Warto jednak z własnej woli i niezależnie od regulacji prawnych zawsze mieć przy sobie apteczkę z podstawowymi artykułami i materiałami medycznymi, która może okazać się pomocna w najmniej oczekiwanym momencie.

Wymieniaj opony na odpowiednie dla pory roku

Trudno mówić o bezpiecznej jeździe na letnich oponach w środku zimy, szczególnie w południowych regionach Polski. Sezonowa wymiana ogumienia to podstawa bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po drogach i choć nie jest wymagana, zdecydowanie należy o nią zadbać.

Podróżuj wypoczęty

Kierowanie samochodem to czynność wymagająca koncentracji i zachowania czujności, o którą trudno, gdy brakuje sił i jest się niewyspanym lub zmęczonym. Dlatego kategorycznie unikaj podróżowania w takim stanie i siadaj za kółko tylko wtedy, gdy masz pewność, że spokojnie uda Ci się pokonać zaplanowany dystans bez znużenia i ryzyka utraty sił.

Nie przesadzaj z długością trasy

Mierz siły na zamiary i unikaj zbyt długiego kierowania samochodem. Przesiadywanie za kółkiem przez więcej niż 6-8 godzin w ciągu doby może negatywnie wpływać na koncentrację, prowadzić do zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz powodować bóle pleców, szyi, dłoni, nóg czy nadgarstków. A gdy z własnej winy spowodujesz wypadek, odszkodowanie uzyskasz wyłącznie z autocasco. Jeśli chcesz wykupić to ubezpieczenie, najlepsze oferty dla siebie znajdziesz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Rób postoje co 1-2 godziny

W parze z unikaniem zbyt długiej jazdy powinny iść częste postoje na trasie w odstępach maksymalnie 2 godzin. To i tak zbyt wiele, bo generalnie zaleca się przerwy co 60-90 min.

Skup się na drodze

Długa podróż samochodem jest żmudna i wyczerpująca. To fakt, jednak kierowca ma obowiązek zachowania ciągłego skupienia podczas jazdy. Odpowiedni poziom koncentracji jest wymagany, aby w razie konieczności móc szybko zareagować, np. na wybiegające na drogę zwierzę czy hamujący nagle samochód.

Przestrzegaj przepisów

Nawet jeśli niektóre przepisy i znaki w Polsce są zbyt restrykcyjne, ich przestrzeganie znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku i zwiększa bezpieczeństwo podróży autem. Lepiej dotrzeć do celu pół godziny później niż niepotrzebnie się spieszyć, podnosząc w ten sposób ryzyko podróży.

elektromobilność to nie tylko trend ale i zagrożenia