ABC bezpiecznej podróży samochodem. 10 zasad, o których musisz pamiętać

bezpieczna podróż to trzymanie się sprawdzonych zasad, oto nasz mini poradnik abc podróży samochodem

478

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezpieczny kierowca to uważny kierowca
koncentracja za kierownicą to bezpieczeństwo

Wybierasz się w dalszą podróż autem? Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz w celach wypoczynkowych, biznesowych, czy jakichkolwiek innych, bezpieczeństwo powinno być najważniejszym aspektem, o który zadbasz. W jaki sposób? Oto 10 praktycznych i przydatnych porad!

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Absolutnie podstawową czynnością, którą powinno się wykonać przed wyjazdem, jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Ostatnie, na czym Ci zależy, to z pewnością ryzykowanie groźnych sytuacji na drodze albo nie dotarcia do celu na czas z powodu awarii czy usterki auta. Dlatego zanim ruszysz w drogę, upewnij się, że Twój pojazd w ogóle nadaje się do jazdy. Warto w tym celu wykonać szybki przegląd na stacji kontroli, jednak wiąże się to z kosztami i wymaga czasu. We własnym zakresie można natomiast zweryfikować poziom płynów i olejów, przetestować hamulce, sprawdzić światła czy bieżnik opon. W razie potrzeby należy dokonać wymaganych napraw lub wymian.

Wykup ubezpieczenia

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać przed wyruszeniem w podróż, są ubezpieczenia. Obowiązkowo należy mieć wykupione OC, ponieważ jest ono obligatoryjne przez cały rok dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niemu ewentualne szkody wyrządzone przez Ciebie w ruchu drogowym innym jego uczestnikom zostaną pokryte z polisy. Zniszczeń w Twoim aucie OC jednak nie pokrywa – taką możliwość daje jedynie nieobowiązkowe autocasco. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu AC? Warto sprawdzić jego cenę osobiście, bo zawsze jest ona obliczana w sposób indywidualny dla każdego kierowcy. Na dalsze wyjazdy rekomendujemy także assistance, które gwarantuje wszechstronną pomoc w razie potrzeby, np. po stłuczce, w razie braku paliwa czy po zgubieniu kluczyków od samochodu.

Zaplanuj trasę

Nie jedź w ciemno i nie zdawaj się wyłącznie na nawigację, bo może Cię poprowadzić co prawda szybką, ale mało wygodną trasą. Albo odwrotnie – wygodną, ale dłuższą i wymagającą nadłożenia wielu kilometrów. Wybór powinien zawsze należeć do Ciebie i być podjęty w sposób świadomy, szczególnie jeśli podróżujesz zagranicą, na nieznanym sobie obszarze.

Zadbaj o wyposażenie

Jeśli poruszasz się po polskich drogach, obowiązkowo w samochodzie powinien znajdować się trójkąt, a także gaśnica. Zagranicą obligatoryjne wyposażenie może być jednak inne, dlatego przed wyruszeniem w trasę poza Polskę dokładnie zapoznaj się z lokalnymi przepisami. Warto jednak z własnej woli i niezależnie od regulacji prawnych zawsze mieć przy sobie apteczkę z podstawowymi artykułami i materiałami medycznymi, która może okazać się pomocna w najmniej oczekiwanym momencie.

Wymieniaj opony na odpowiednie dla pory roku

Trudno mówić o bezpiecznej jeździe na letnich oponach w środku zimy, szczególnie w południowych regionach Polski. Sezonowa wymiana ogumienia to podstawa bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po drogach i choć nie jest wymagana, zdecydowanie należy o nią zadbać.

Podróżuj wypoczęty

Kierowanie samochodem to czynność wymagająca koncentracji i zachowania czujności, o którą trudno, gdy brakuje sił i jest się niewyspanym lub zmęczonym. Dlatego kategorycznie unikaj podróżowania w takim stanie i siadaj za kółko tylko wtedy, gdy masz pewność, że spokojnie uda Ci się pokonać zaplanowany dystans bez znużenia i ryzyka utraty sił.

Nie przesadzaj z długością trasy

Mierz siły na zamiary i unikaj zbyt długiego kierowania samochodem. Przesiadywanie za kółkiem przez więcej niż 6-8 godzin w ciągu doby może negatywnie wpływać na koncentrację, prowadzić do zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz powodować bóle pleców, szyi, dłoni, nóg czy nadgarstków. A gdy z własnej winy spowodujesz wypadek, odszkodowanie uzyskasz wyłącznie z autocasco. Jeśli chcesz wykupić to ubezpieczenie, najlepsze oferty dla siebie znajdziesz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Rób postoje co 1-2 godziny

W parze z unikaniem zbyt długiej jazdy powinny iść częste postoje na trasie w odstępach maksymalnie 2 godzin. To i tak zbyt wiele, bo generalnie zaleca się przerwy co 60-90 min.

Skup się na drodze

Długa podróż samochodem jest żmudna i wyczerpująca. To fakt, jednak kierowca ma obowiązek zachowania ciągłego skupienia podczas jazdy. Odpowiedni poziom koncentracji jest wymagany, aby w razie konieczności móc szybko zareagować, np. na wybiegające na drogę zwierzę czy hamujący nagle samochód.

Przestrzegaj przepisów

Nawet jeśli niektóre przepisy i znaki w Polsce są zbyt restrykcyjne, ich przestrzeganie znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku i zwiększa bezpieczeństwo podróży autem. Lepiej dotrzeć do celu pół godziny później niż niepotrzebnie się spieszyć, podnosząc w ten sposób ryzyko podróży.

elektromobilność to nie tylko trend ale i zagrożenia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia