Majówka Historyczna w Zamku Kliczków 2023

844

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Majówka Historyczna w Zamku Kliczków 2023
Majówka Historyczna w Zamku Kliczków 2023

Każdego roku w Zamku Kliczków organizowana jest wielka Majówka. Przybywają na nią rycerze, husarze, ułani i inni zbrojni, aby przenieść się w czasie do zaprzeszłych stuleci. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna Majówka Historyczna będzie wydarzeniem wyjątkowym. Majówka Historyczna w Zamku Kliczków 2023

Majówka Historyczna w Zamku Kliczków 2023 – zamek

Zamek w Kliczkowie został zbudowany w 1297 roku przez księcia Bolka I Surowego. Był jedną z kilku warowni granicznych mających chronić Księstwo Świdnicko-Jaworskie przed czeskimi najazdami. Zamek powstał prawdopodobnie jako drewniano-murowana budowla na skarpie Kwisy, otoczonej mokradłami. Po śmierci Bolka I, zamek przeszedł na własność jego syna Henryka I Jaworskiego. Później stał się własnością Bolka II, księcia świdnicko-jaworskiego. Później właścicielką stała się bratanica Bolka II, Anna, żona czeskiego króla Karola. Od 1353 roku, władzę w zamku sprawował burgrabia Cuneman Sydlicz w interesie Anny.

Na początku XV wieku, królestwo Czech przejęło księstwo świdnicko-jaworskie. Wtedy zamek stracił swój strategiczny charakter i stał się obiektem zamkowo-folwarcznym, zarządzanym przez królewskich lenników. Od końca XIV wieku aż do końca XVII wieku, przez blisko 300 lat zamek należał do rodziny von Rechenberg.

W drugiej połowie XVI wieku Kacper Średni rozpoczął rozbudowę zamku w stylu renesansowym, którą ukończył jego syn Kacper Młodszy. Kacper von Rechenberg Młodszy był radcą cesarza i szambelanem z tytułem barona. Dzięki jego zasługom, Kliczków otrzymał w roku 1610 prawa miejskie i przywileje targowe.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek znacznie ucierpiał, gdyż został nałożony na niego wysoki podatek i dwukrotnie stacjonowały tu wojska. Zamek został odsprzedany rodzinie von Schellendorf, a następnie Hansowi von Frankenberga. Podczas jego panowania, zmieniono wnętrza zamku i otoczenie rezydencji. Postawiono fontanny barokowe, nową kaplicę, zmieniono styl elewacji południowej budynku i zbudowano „Lwią Bramę”.

W XIX wieku zamek został przebudowany w stylu neogotyckim przez właściciela Friedricha von Salisch. W okresie międzywojennym, zamek był własnością niemieckiej arystokracji i pełnił funkcję kurortu. Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność państwa i służył jako dom wczasowy oraz ośrodek szkoleniowy. W latach 70. XX wieku zamek został wyremontowany i przekazany Akademii Rolniczej we Wrocławiu, która prowadziła tam ośrodek szkoleniowy.

W 1998 roku zamek został nabyty przez prywatnego inwestora, który rozpoczął jego kompleksową renowację. Obecnie zamek Kliczków funkcjonuje jako luksusowy hotel z pięciogwiazdkową restauracją, salami konferencyjnymi, spa oraz z pięknym parkiem i stawami. Obecnie zamek jest jednym z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska.

Weekendowe propozycje:

Majówka 2023

Jak możemy przeczytać na portalu organizatora: – „Wydarzeniu towarzyszą najróżniejsze atrakcje takie jak: rekonstrukcje rycerskie w wykonaniu grupy Wiwern, obóz rycerski, wystawy tematyczne, kramy rzemiosła dawnego. Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern zajmuje się odtwarzaniem różnorodnych elementów kultury średniowiecza – walk, łucznictwa, strojów, kuchni, gier i wielu innych.

W czasie trwania Majówki Historycznej odbędzie się festyn grillowy oraz zostanie stworzona strefa dla dzieci. Zapraszamy Państwa wraz z pociechami do Zamku Kliczków na majówkę z dziećmi. Tylko u nas jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniesiecie się w czasie o kilka stuleci wstecz i będziecie mogli doświadczyć historii Polski w jeden dzień. To będzie widowisko! Nie może Was zabraknąć!

W czasie majówki odbędą się również spektakle plenerowe w Parku Zamkowym w wykonaniu Teatru Trójkąt, warsztaty i koncerty plenerowe zespołów Roderyk i Żniwa, koncerty zespołu muzyki myśliwskiej De Luxe oraz konkursy strzeleckie organizowane przez Shooting Advisory Team Bolesławiec. Podczas Majówki Historycznej Zamek Kliczków odwiedzi 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen.broni Stanisława Maczka w Świętoszowie oraz OSP Parowa.

W tym roku Majówka Historyczna w Zamku Kliczków będzie wyjątkowo uskrzydlona dzięki gościom ze Skrzydlatej Ferajny! Skrzydlaci przyjaciele zagoszczą w murach naszego Zamku, będzie można poznać ich zwyczaje, zobaczyć z bliska olbrzymie sowy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Majówka Historyczna w Zamku Kliczków zakończy się 6 maja Festiwalem Biegowym BORYRUN. Tego dnia odbędzie się także koncert folkowym zespołu Roderyk, poprzedzony występem Pani Julii Sitko- wschodzącej gwiazdy muzyki popularnej pochodzącej z nieodległego Chocianowa.

Na zakończenie tegorocznej Historycznej Majówki zapraszamy na koncert Żagańskiego Zespołu Kameralnego Con Anima Musica, pt. „To touch, to kiss”, który odbędzie się w ramach cyklu Zamek Kliczków Kulturalnie w dniu 6.05 o godzinie 20:00 w Sali Teatralnej Zamku Kliczków.

Polecam ciekawe wideo: Majówka Historyczna w Zamku Kliczków 2022

Może cię również zainteresować: 108 Rocznica bitwy pod Gorlicami – piknik historyczny i obchody

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia