Bezpieczne Wakacje Nad Wodą

441

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Logo kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą. Bezpieczne Wakacje Nad Wodą.
Bezpieczne Wakacje Nad Wodą - Źródło / Portal Gov.pl

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – Wielkimi krokami zbliża się lato, wakacje i wyczekiwany urlopy. Wakacje to okres wzmożonej aktywności fizycznej, czas odpoczynku i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Pogoda sprzyja wypadom nad wodę, pływaniu, spływom kajakowym czy windsurfingowi. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób. Jak się zachowywać, aby nasze kąpiele były bezpieczne? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie pozwoli nam przywieźć z urlopu tylko dobre wspomnieniem.

Kiedy robi się ciepło, marzymy o tym, żeby posiedzieć na plaży i zanurzyć się w wodzie. We wszystkim, co robimy, zachowujmy zdrowy rozsądek. Dawajmy naszym dzieciom dobry przykład i nie przeceniajmy naszych umiejętności pływackich. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to cudowne miejsca do wypoczynku, pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, wobec którego należy zachować szczególną ostrożność.

Większość poniższych zasad bezpiecznych wakacji nad morzem sprawdzi się też w przypadku urlopu nad jeziorem, rzeką czy innym kąpieliskiem. Koniecznie zapamiętaj tych prostych zasad bezpieczeństwa, jeśli chcesz cieszyć się bezpiecznymi wakacjami.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – kąpielisko strzeżone

Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Na kąpielisku strzeżonym, na którym pracują ratownicy, rzeczywiście możesz czuć się pewniej. Tam dno jest kontrolowane codziennie, a w strefach dla dzieci (brodziki) nie jest głębiej niż 40 cm. Poza tym ratownicy reagują natychmiast, gdy zobaczą malucha bez opieki lub jeśli zdarzy się wypadek. Ratownicy nie są jednak w stanie zobaczyć wszystkiego, zwłaszcza że na plaży zwykle jest bardzo tłoczno.

Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – regulamin

Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga kąpiel dozwolona, czerwona flaga kąpiel zabroniona, brak flagi nie ma dyżuru ratowników.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – pilnuj swoje dziecko

Rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko pływa. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Oczywiście obecność ratowników nie zwalnia rodziców z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoją pociechę zawsze ponoszą jego opiekunowie.

Gdy maluch chlapie się w wodzie (nawet płytkiej tuż przy brzegu), mama lub tata również powinni wejść do morza, jeziora czy rzeki i stanąć tak, by dziecko znajdowało się między nimi a lądem. Gdyby rodzice zawsze stosowali się do tej zasady, można by uniknąć wielu wypadków. Ich przyczyną często jest zbytnie oddalenie się dziecka od brzegu maluch trafia na miejsce, w którym dno nagle urywa się, porywa go nurt wody albo przykrywa morska fala.

Jeśli staniemy od strony morza, odetniemy mu możliwości oddalania się od brzegu. To najprostszy sposób zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom w wodzie. Warto pamiętać również o zachowaniu kontaktu wzrokowego z kąpiącym się dzieckiem. Nie można liczyć na to, że w kłopotliwej sytuacji maluch zacznie krzyczeć lub nas wołać. Tonący człowiek, walcząc o każdy oddech, zwykle nie jest w stanie wydać z siebie głosu.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – jak wołać ratownika o pomoc

Twoje dziecko potrzebuje pomocy? Wołanie w stronę ratowników „Halo!”, „Ratunku!” może nie przebić się przez huk fal, a machanie ręką może zostanie odczytane jak pozdrawianie kogoś. Jeśli widzisz, że ktoś na plaży lub w wodzie potrzebuje pomocy ratownika, skrzyżuj i rozkładaj nad głową obie ręce. Jeśli jedziesz nad morze lub jeziora zapamiętaj, lub wpisz do komórki numery telefonów alarmowych:

601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą),
112 (europejski numer ratunkowy).

Dzwoniąc pod nie, podaj miejsce zdarzenia, co się stało, ilu osobom i w jakim są stanie. A na koniec się przedstaw.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – czego nie robić

Nie wchodzimy szybko do wody my, a tym bardziej nasze dzieci.

Jeśli kąpiemy się w polskim morzu, w którym woda na początku lata miewa zaledwie 19°C (i to w najcieplejszym miejscu), nagłe ochłodzenie nagrzanego ciała może wywołać wstrząs termiczny. Warto zacząć od moczenia maluchowi (i sobie) stóp i nadgarstków, potem ochlapania okolic pachwin i dopiero reszty ciała. Ale nawet jeśli jesteśmy nad ciepłym morzem czy innym zbiornikiem wodnym, kąpiel warto rozpocząć od sprawdzenia dna. Przed wejściem do wody upewnij się, czy nagle nie zaczyna się głębina. Kąpiel w rzece ogranicz do pluskania się przy brzegu, bo nurt bywa zdradliwy. Sprawdzaj również komunikaty dotyczące czystości wody i jej temperatury.

Na zdjęciu plaża. Bezpieczne Wakacje Nad Wodą.
Bezpieczne Wakacje Nad Wodą.

Nie siedź na plaży w południe

W upalne słoneczne dni na plażę najlepiej wybierać się do godziny 10 i po 17. Rano i późnym popołudniem dziecko nie jest narażone na przegrzanie organizmu i udar słoneczny. Ale nawet w tych porach nie obejdzie się bez kremu z filtrem. Rodzice dzieci, które nie skończyły jeszcze 6. miesięcy, w ogóle powinni zrezygnować z plażowania.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – NAJWAŻNIEJSZE

Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wchodź do wody po choćby najmniejszej jego dawce. Bezpiecznie nad wodą to znaczy NA TRZEŹWO. Z rekreacji w wodzie zrezygnuj również, gdy jesteś głodny lub po obfitym posiłku, albo po długotrwałym przebywaniu na słońcu.

Brawura, nierozsądna zabawa, a przede wszystkim kąpiel po spożyciu alkoholu, wielokrotnie są przyczynami ciężkiego kalectwa spowodowanego skokami „na główkę” lub utonięć. Trudno pogodzić się z tragicznymi wypadkami, jakich doświadczyli w przeważającej większości młodzi ludzie.

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny.

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą – dbaj o innych

Oczywiście, jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Letnie Igrzyska Europejskie 2023 w Polsce

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia