Memoriał Kamili Skolimowskiej

341

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lego Memoriał Kamili Skolimowskiej.
Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Memoriał Kamili Skolimowskiej – Dużymi krokami zbliża się tegoroczna edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej. Oczywiście jest to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany przez Fundację Kamili Skolimowskiej ku pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Polski mityng lekkoatletyczny z Diamentowej Ligii. W tym roku ma odbyć się w lipcu 16 – ego, na Stadionie Śląskim.

Memoriał Kamili Skolimowskiej – historia

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. 2 maja 2009 roku na terenie warszawskiej Skry zorganizowano „Mityng ku czci Kamili”, którego głównym przesłaniem było oddanie hołdu przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z Sydney mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z 2000 roku.

Oczywiście pierwsza edycja mityngu odbyła się 2 maja 2009, kilka miesięcy po śmierci zawodniczki, na boiskach rzutowych warszawskiej Skry. Rozegrano wówczas tylko konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn, a wydarzenie oficjalnie zainicjowało działalność Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Impreza miała być przedsięwzięciem jednorazowym, ponieważ zapowiedziano, że kolejne edycje zawodów nie są planowane. A jednak po roku przerwy zarząd Fundacji podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji zawodów. I Memoriał powrócono do kalendarza lekkoatletycznego w 2011 roku i od tego czasu odbywa się każdego roku. Ale także w odmienionej formule – poza rzutem młotem rywalizowano także w innych konkurencjach lekkoatletycznych. Od 2020 roku Memoriał zaliczany jest do cyklu World Athletics Gold Continental Tour zaś od 2022 jest też zaliczany do prestiżowej dla świata lekkiejatletyki Diamentowej Ligi. Ambasadorami Fundacji Kamili Skolimowskiej i uczestnikami Memoriału od pierwszej jego edycji są przyjaciele Kamili, wielkie gwiazdy światowej lekkoatletyki – Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.

Memoriał Kamili Skolimowskiej – II, III, IV edycję.

Druga edycja Memoriału odbyła się 20 września 2011 roku na stadionie warszawskiego Orła. Wspaniała atmosfera, wysoki poziom sportowy oraz możliwość oglądania „na żywo” takich legend Królowej Sportu, jak Merlene Ottey, Krisztián Pars, Gerd Kanter, Christian Cantwell czy Oscar Pistorius sprawiły, że mityng okazał się wielkim sukcesem. Od tego czasu Memoriał organizowany jest rokrocznie, zwykle na zakończenie sezonu lekkoatletycznego.

Trzeci Memoriał w 2012 roku przyniósł kolejne urozmaicenia – w ramach mityngu po raz pierwszy rozegrano Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej, w którym dzieci i młodzież rywalizowały w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych. Sportowo sam mityng wspiął się także na wyższy poziom – wystartowało siedmiu medalistów Igrzysk Olimpijskich z Londynu.

Czwarta edycja zawodów, po raz ostatni rozgrywana na stadionie warszawskiego Orła, odbyła się pod hasłem „Sport jest jeden”. Wydarzenie to miało charakter integracyjny, a jednym z partnerów strategicznych mityngu został Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W większości dyscyplin obok pełnosprawnych sportowców rywalizowali również lekkoatleci z niepełnosprawnościami. Integracja sportowców niepełnosprawnych i pełnosprawnych to także ukłon w stronę pamięci o Kamili Skolimowskiej, której bardzo zależało na odpowiednim honorowaniu niepełnosprawnych sportowców.

Memoriał Kamili Skolimowskiej – PGE Narodowy.

W 2014 roku Memoriał Kamili Skolimowskiej oczywiście po raz pierwszy zagościł na PGE Narodowym w Warszawie. A największą gwiazdą zawodów był legendarny Usain Bolt. Który ustanowił wówczas najlepszy na świecie rezultat na 100 m pod dachem (9,98 s.). Start najszybszego człowieka świata przyciągnął na trybuny tłumy kibiców, ale sportowo lepszy okazał się Paweł Fajdek. Który fenomenalną serią w rzucie młotem, ponieważ przyćmił wielkiego mistrza i showmana z Jamajki. Trzy kolejne edycje Memoriału w latach 2015 – 2017 także odbywały się na największym polskim stadionie. I każdego roku miliony widzów przed telewizorami oraz dziesiątki tysięcy na trybunach PGE Narodowego. A to dlatego, że podziwiały zmagania lekkoatletów ze światowego topu i oklaskiwały liczne rekordy Polski, Europy i świata, ze wspaniałym 82,98 m Anity Włodarczyk w rzucie młotem z 2016 roku na czele.

Memoriał Kamili Skolimowskiej – Station Śląski.

Od 2018 r. Memoriał Kamili Skolimowskiej organizowany jest na Stadionie Śląskim, który po modernizacji i przystosowaniu do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych. Najwyższej rangi stał się „domem” polskiej Królowej Sportu. Podczas pierwszego Memoriału rozgrywanego na Stadionie Śląskim na trybunach legendarnego chorzowskiego „Kotła Czarownic” zasiadło aż 41 200 widzów. Ponieważ, to druga największa liczba kibiców lekkiej atletyki na stadionie w Polsce od czasów legendarnego meczu Polska-USA w 1958 roku!

Poziom organizacji Memoriału wielokrotnie był komplementowany i wyróżniany. Dlatego też światowa federacja lekkoatletyczna (World Athletics) włączyła zawody do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Wyżej w hierarchii była już tylko Diamentowa Liga. Memoriał Kamili Skolimowskiej „złoty” był przez 2 sezony – 2020 i 2021.

Memoriał Kamili Skolimowskiej – Diamentowa Liga.

W roku 2022 pierwotnie też miał „złoty” pozostać. Ale sytuacja pandemiczna głównie w Chinach zmusiła do zrekonstruowania kalendarza Diamentowej Ligi. Odwołano mityngi w Szanghaju i Shenzhen. Do dyrektora Memoriału Marcina Rosengartena zadzwonił telefon. Padło krótkie pytanie – „Czy zorganizujecie zawody Diamentowej Ligi?”. Odpowiedź była oczywista – TAK. W ten oto sposób MKS jest pierwszym w historii polskim mityngiem należącym do diamentowego grona. Obok miast takich jak Paryż, Lozanna, Zurych, Bruksela, Sztokholm, Oslo czy Monako – jest SILESIA MEMORIAŁ KAMILI SKOLIMOWSKIEJ ! To olbrzymie wyróżnienie bowiem lista oczekujących na to by diamentowym być jest niezwykle długa!

Pierwsze, historyczne diamentowe zawody odbyły się 6 sierpnia, oczywiście na Stadionie Śląskim. Zakończyły się olbrzymim sukcesem sportowym – do Polski przyjechały gwiazdy z najwyższej półki z Armandem Duplantisem i Shelly-Ann Fraser-Pryce na czele. Ale władze Diamentowej Ligi doceniły także poziom organizacyjny imprezy. Efekt – w grudniu 2022 roku, w Rzymie SILESIA Memoriał Kamili Skolimowskiej usłyszał 14 razy TAK. TAK za włączeniem mityngu NA STAŁE DO KALENDARZA DIAMENTOWEJ LIGI!!

Memoriał Kamili Skolimowskiej – 16 lipca.

Najbliższe zawody odbędą się 16 lipca w Chorzowie na Stadionie Śląskim. I będą jednym z ważniejszych przystanków na lekkoatletycznej drodze do sierpniowych mistrzostw świata.

Program zawodów. Memoriał Kamili Skolimowskiej.
Memoriał Kamili Skolimowskiej – Program zawodów.

Oprócz zmagań czołowych lekkoatletów, podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej organizowany jest także. „Trening z Mistrzem”, podczas którego setki młodych adeptów „królowej sportu”. Mają okazję potrenować pod okiem największych lekkoatletycznych mistrzów i jednocześnie swoich idoli.

Bilety na Memoriał są już dostępne na stronie https://www.ebilet.pl/sport/lekkoatletyka/memorial-kamili-skolimowskiej/. Najtańsze wejściówki można kupić w promocyjnych cenach od 10 zł.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Letnie Igrzyska Europejskie 2023 w Polsce

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia