Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat

138
Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat.
Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat / Źródło www.facebook.com/LaverCup

Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat – oczywiście jest to turniej tenisowy. A dokładniej szósta edycja międzynarodowego drużynowego turnieju tenisowego o Puchar Lavera. Która odbędzie się w dniach 22–24 września 2023 roku w Rogers Arenie w Vancouver w Kanadzie.

W turnieju weźmie udział dwunastu zawodników podzielonych na Drużynę Europejską i Drużynę Światową. I ponieważ jest to drużynowy turniej i w związku z tym funkcję kapitanów pełnić będą:

Drużyna Europejska
Kapitan: Szwecja Bjorn Borg.
Zastępca kapitana: Szwecja Thomas Enqvist.

Drużyna Światowa
Kapitan: Stany Zjednoczone John McEnroe.
Zastępca kapitana: Stany Zjednoczone Patrick McEnroe.

Zdobyte Puchary Lavera
Europa w latach (2017, 2018, 2019, 2021).
Świat (2022).

Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat – Huber Hurkacz i inni

Tegoroczny Laver Cup, będzie gościć jedna z gwiazd. Oczywiście to nasz zawodnik Hubert Hurkacz wystąpi w Vancouver (Kanada). Najlepsi tenisiści świata tym razem niestety będą nieobecni. Dodatkowo kolejne osłabienie drużyna Europy na Puchar Lavera. Ponieważ z występu w turnieju zrezygnował Stefanos Tsitsipas.

W składzie Europy znaleźli się Arthur Fils, Alejandro Davidovich, Hubert Hurkacz, Andriej Rublow, Casper Ruud i także Gael Monfils.

A w składzie Świata znaleźli się Taylor Fritz, Frances Tiafoe, Tommy Paul, Francisco Cerundolo, Ben Shelton, a także Felix Auger-Aliassime.

Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat – formuła turnieju

Puchar Lavera rozgrywany jest w ciągu trzech dni, począwszy od piątku. W zawodach biorą udział dwie drużyny – Drużyna Europejska i Drużyna Światowa. W skład każdej drużyny wchodzi sześciu zawodników i kapitan. Pierwszych czterech tenisistów wybiera się na podstawie najwyższych miejsc rankingowych w klasyfikacji ATP w grze pojedynczej (według notowań po turnieju wimbledońskim). Kolejnych dwóch tenisistów powołują kapitanowie drużyn.

Turniejowe mecze rozgrywane są na kortach twardych. Każdego dnia odbywają się po cztery pojedynki – trzy singlowe i jeden deblowy. Mecze rozgrywane są w formule do dwóch wygranych setów. W przypadku remisu w setach 1–1, rozgrywa się tie-breaka do 10 punktów.

Każdy członek drużyny musi wystąpić przynajmniej w jednym meczu singlowym (maksymalnie w dwóch), a w meczach deblowych musi zagrać czterech różnych reprezentantów drużyny.

Jeżeli po trzech dniach turnieju pomiędzy uczestnikami jest remis, odbywa się dodatkowy mecz deblowy. Za zwycięstwo w meczach piątkowych otrzymuje się po jednym punkcie, w sobotnich po dwa punkty i w niedzielnych po trzy punkty.

Kapitanowie drużyn decydują, kto wystąpi w pojedynkach singlowych i sami dobierają pary deblowe.

Drużyna, która wygra wszystkie swoje spotkania, może zdobyć maksymalnie 24 punkty, ale po dwóch dniach tylko 12. Nie jest zatem możliwe wyłonienie zwycięzcy przed trzecim dniem rozgrywek, a najwcześniej po pierwszym meczu trzeciego dnia.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: La Vuelta a Espana 2023 zakończenie