Wypadek w Kopalni Sobieski – akcja ratownicza już zakończona

W 28 listopada 2023 roku doszło do tragicznego wypadku w Kopalni Sobieski - w wyniku którego życie straciło 4 doświadczonych górników. Akcja ratownicza trwała 2 dni.

369

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wagoniki węglowe - Wypadek w Kopalni Sobieski
Wypadek w Kopalni Sobieski

To tragiczne wydarzenie, które miało miejsce 28 listopada 2023 roku, było kolejnym dramatem w historii polskiego górnictwa. Sześcioosobowa brygada pracowała głęboko, 500 metrów pod ziemią, nadzorując proces płukania rurociągu podsadzkowego. Niestety, w toku napełniania rurociągu wodą doszło do jego gwałtownego rozerwania się, prowadząc do tragicznych konsekwencji. Wypadek w Kopalni Sobieski to kolejny przykład jak niebezpieczny jest zawód górnika.

4 ofiary wypadku w kopalni Sobieski

W wyniku tego wypadku życie straciło czterech doświadczonych górników w wieku od 34 do 39 lat: Piotr K., Paweł B., Marcin S. oraz Grzegorz P. Dwaj inni górnicy odnieśli obrażenia, jednak ich stan obecnie jest stabilny.

Przeprowadzona akcja ratownicza, angażująca ponad 200 ratowników, trwała do 29 listopada 2023 roku. Pomimo zaangażowania i wysiłku, wydarzenie to stanowi kolejną dotkliwą stratę dla społeczności górniczej. W perspektywie tego roku, jest to już dwunasty tragiczny incydent w polskich kopalniach. Ta strata ludzka rzuca ponury cień na bezpieczeństwo pracy w górnictwie. Podkreśla potrzebę dalszych działań i środków zapewniających bezpieczeństwo pracowników w tych trudnych warunkach.

Kopalnia Sobieski to dobrze funkcjonujący zakład

Zakład Górniczy Sobieski, należący do spółki Tauron Wydobycie, odgrywa znaczącą rolę w krajobrazie górniczym Polski. Przez większą część tego roku, spółka zarządzająca kopalniami Sobieski, Janina i Brzeszcze znajdowała się pod kontrolą Skarbu Państwa. Skarb Państwa stał się wyłącznym właścicielem od początku roku. Po wyjściu ze struktury Taurona, spółka zachowała prawo do używania swojej nazwy do końca 2023 roku.

Tauron Wydobycie, będąc trzecią największą górniczą spółką w Polsce pod względem wydobycia, ustępuje tylko Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ona ponad 6,3 tysiąca pracowników, rozlokowanych w trzech znaczących zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze. Jako kluczowy element przemysłu wydobywczego w kraju, kopalnie te odgrywają istotną rolę zarówno w produkcji węgla, jak i w zatrudnieniu lokalnych społeczności.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia