800+ na dzieci? Uważaj na oszustów!

Zmiany w świadczeniach wypłacanych przez ZUS stają się okazją i łatwym kąskiem do wyłudzenia naszych danych przez przestępców. Na co i w jaki sposób musimy uważać?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.


Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. ZUS, który wypłaca to świadczenie, sam zmieni jego wysokość. Oznacza to, że rodzice i opiekunowie nie muszą składać żadnego wniosku, aby otrzymać podwyżkę. 800+ na dzieci? Uważaj na oszustów!

800+ na dzieci? Uważaj na oszustów!

W związku z tym, w internecie pojawiły się fałszywe informacje, że można uzyskać wyrównanie świadczenia wychowawczego do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca roku. ZUS stanowczo dementuje te informacje.

Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłają do rodziców i opiekunów SMS-y, maile lub wiadomości na portalach społecznościowych. W treści tych wiadomości informują ponadto, o możliwości uzyskania wyrównania świadczenia wychowawczego do kwoty 800 zł.

W celu uzyskania wyrównania, oszuści proszą o podanie danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer konta bankowego. Podając te dane, rodzice i opiekunowie narażają się ponadto, na kradzież tożsamości.

O czym musimy pamiętać? ZUS przypomina:

  • Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. Oznacza to, że rodzice i opiekunowie, którzy otrzymują świadczenie wychowawcze, nie muszą składać żadnego wniosku, aby otrzymać podwyżkę.
  • ZUS nie wysyła SMS-ów, ponadto maili ani wiadomości na portalach społecznościowych z informacją o możliwości uzyskania wyrównania świadczenia wychowawczego.
  • Podając dane osobowe osobom, które nie są pracownikami ZUS, rodzice i opiekunowie narażają się na kradzież tożsamości.

W przypadku otrzymania SMS-a, maila lub wiadomości na portalu społecznościowym z informacją o możliwości uzyskania wyrównania świadczenia wychowawczego, należy zachować ostrożność. Nie należy podawać żadnych danych osobowych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z ZUS.

Osoby, które padły ofiarą oszustwa, oczywiście powinny zgłosić to na policję.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia