Nowy Program Mieszkaniowy – „Mieszkanie na start”

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowy Program Mieszkaniowy - „Mieszkanie na start
Nowy Program Mieszkaniowy - „Mieszkanie na start"

Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) ogłosił plany wprowadzenia nowego programu mieszkaniowego „Mieszkanie na start”. Ma on zastąpić dotychczasowy Bezpieczny Kredyt na 2 procent. Nowa inicjatywa, mająca na celu ułatwienie dostępu do własnego mieszkania, zakłada atrakcyjne warunki kredytowe z państwowymi dopłatami.

Nowy Program Mieszkaniowy rusza w połowie tego roku – oto szczegóły

Zgodnie z przedstawionymi przez ministra Hetmana szczegółami programu, oprocentowanie nowego kredytu będzie zróżnicowane w zależności od liczby członków rodziny oraz dochodów gospodarstwa domowego. Szczególną uwagę zwraca fakt, że oprocentowanie będzie się wahać od dwóch do zera procent. Rozwiązanie to stanowi istotne udogodnienie w porównaniu z obecnymi standardami rynkowymi.

Oprocentowanie kredytu będzie ściśle związane z dochodami rodzin. Dla rodzin z dziećmi, których dochody nie przekraczają 1500 zł netto na osobę, stawka oprocentowania wyniesie 1,5%. Natomiast dla rodzin z dziećmi, których dochody przekraczają tę kwotę, minister Hetman przewiduje zerowe oprocentowanie. Rodziny bez dzieci będą korzystać z kredytu oprocentowanego na poziomie 2%.

Dopłaty do oprocentowania. Limity wiekowe i dochodowe oraz wielkość gospodarstwa domowego

Program obejmuje także udzielanie wsparcia finansowego rodzinom, uwzględniając liczebność gospodarstwa domowego. Dopłaty do oprocentowania będą obowiązywać przez 10 lat. Rządowe wsparcie przedstawia się następująco: dla rodzin z jednym dzieckiem rząd przewiduje kwotę wsparcia w wysokości 200 tysięcy złotych. Rodziny z dwojgiem dzieci mogą liczyć na 300 tysięcy złotych, z trojgiem – 400 tysięcy złotych, a rodziny z czworgiem lub większą liczbą dzieci otrzymają nawet 600 tysięcy złotych.

W ramach programu, ustalono limit wiekowy dla osób samotnych na 35 lat. Pozostałe gospodarstwa domowe nie podlegają temu limitowi. Natomiast wprowadzono limity dochodowe, które przedstawiają się następująco:

  • 10 000 zł brutto dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 18 000 zł dla gospodarstwa dwuosobowego,
  • 23 000 zł dla gospodarstwa trzyosobowego,
  • 28 000 zł dla gospodarstwa czteroosobowego,
  • 33 000 zł dla gospodarstwa pięcioosobowego.

W ramach programu obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę” do kwoty 500 zł. Oznacza to, że przekroczenie ustalonego limitu dochodowego nie skutkuje całkowitym wykluczeniem z programu, lecz doprowadzi jedynie do zmniejszenia dopłaty o równowartość przekroczonej kwoty, do limitu 500 zł.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia