Rząd rozpoczyna konsultacje dotyczące ustawy o związkach partnerskich.

Zbliża się koniec zimy, a wraz z nim nadchodzi projekt ustawy o związkach partnerskich – flagowy program koalicji rządowej. Konsultacje z udziałem organizacji społecznych dot. projektu ustawy o związkach partnerskich wkrótce się rozpoczną.

193

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rozpoczynają się konsultacje ws. ustawy o związkach partnerskich

Do końca zimy ma trafić do sejmu projekt ustawy o związkach partnerskich, to kolejny flagowy program który w swoich planach ma koalicja rządowa z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Ministra Kotula przyznała ostatnio, że rząd rozpoczyna konsultacje dotyczące ustawy o związkach partnerskich.

Rząd rozpoczyna konsultacje dotyczące ustawy o związkach partnerskich.

Minnistra ds równości, Katarzyna Kotula powiedziała, że obecnie sprawa związków partnerskich jest na etapie przystępowania do konsultacji. Będą w nich uczestniczyć m.in. organizacje równościowe i zajmujące się prawami człowieka.

„Na stole położymy projekt ustawy Lewicy, który został napisany z organizacją »Miłość nie wyklucza« w kampanii prezydenckiej Roberta Biedronia i wrócimy też do projektu Nowoczesnej. To będzie dobry punkt wyjścia do rozmowy z organizacjami” – powiedziała.

Później decyzja polityczna, czy będzie to projekt rządowy, czy poselski. Kotula zadeklarowała, że chciałaby, aby był to projekt rządowy. „Zależałoby mi, żeby to był projekt rządowy, więc skłaniam się do przekonywania PSL do związków partnerskich” – powiedziała szefowa resortu równości.

ustawa o związkach partnerskich
Ustawa o związkach partnerskich, co zrobi Kosiniak Kamysz?


Pytana, kiedy projekt mógłby zostać złożony, minister Kotula odparła, że chciałaby, aby został złożony na wiosnę. „Jeżeli byłby to projekt poselski, to ta ścieżka jest szybsza, a jeśli rządowy – dłuższa, ale niezależnie od tego chciałabym, żeby na wiosnę był złożony i później decyzja polityczna, ale w gestii marszałka Sejmu, kiedy byłaby procedowana” – dodała.
Ministra Kotula poinformowała, że jest już po rozmowach z Ministerstwem Sprawiedliwości na temat wpisania do Kodeksu karnego mowy nienawiści ze względu na płeć czy orientację seksualną.
W grudniu premier Donald Tusk powiedział, że projekt o związkach partnerskich będzie procedowany „jeszcze tej zimy”.

Projekt wychodzi na przeciw oczekiwaniom środowisk.


Wstępnie wiadomo, że projekt ustawy o związkach partnerskich będzie regulował następujące kwestie:

  • Definicję związku partnerskiego jako związku dwóch osób o tej samej płci, zawartego w formie aktu notarialnego.
  • Warunki zawarcia związku partnerskiego, takie jak wiek (co najmniej 18 lat) i zgoda obu stron.
  • Prawa i obowiązki partnerów, takie jak prawo do nazwiska, dziedziczenia, wspólnego zamieszkania, czy opieki nad dzieckiem.
  • zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego z możliwą uroczystą ceremonią.

Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy. W najbliższych tygodniach rząd ma przedstawić szczegóły dotyczące projektu, a następnie skierować go do Sejmu.

… a te są duże(?).

Oto kilka kluczowych kwestii, które ma rozstrzygać projekt ustawy o związkach partnerskich:

  • Czy związki partnerskie będą miały takie same prawa i obowiązki jak małżeństwa?
  • Czy związki partnerskie będą mogły być zawierane przez osoby, które już są w związku małżeńskim?
  • Czy związki partnerskie będą mogły być zawierane przez osoby, które mają już dzieci?

Odpowiedzi na te pytania będą miały istotny wpływ na życie osób tej samej płci w Polsce.

Obecnie w Polsce osoby tej samej płci nie mają możliwości zawarcia związku małżeńskiego. W 2021 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku w sprawie Oliwia P. przeciwko Polsce stwierdził, że przepisy polskiego prawa, które nie przewidują możliwości zawarcia związku małżeńskiego przez osoby tej samej płci, stanowią naruszenie prawa do prywatności i życia rodzinnego.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia