Tusk o praworządności, mediach publicznych, aborcji i relacji z Ukrainą

Donald Tusk o ważnych kwestiach, w tym praworządności, relacji z Ukrainą i wyrokach sądów dotyczących mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tusk o praworządności, mediach publicznych, aborcji i relacji z Ukrainą
Tusk o praworządności, mediach publicznych, aborcji i relacji z Ukrainą

Donald Tusk, premier RP, udzielił 12 stycznia 2024 roku wywiadu trzem stacjom telewizyjnym: TVN24, TVP i Polsat News. W rozmowie odniósł się do najważniejszych kwestii związanych z sytuacją polityczną w Polsce, mówił o praworządności, mediach publicznych, aborcji i relacji z Ukrainą.

Tusk o praworządności, mediach publicznych, aborcji i relacji z Ukrainą

Tusk podkreślił, że respektowanie wyroków sądów jest fundamentem państwa prawa. W związku z tym nie zamierza ustąpić w sprawie mandatów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy zostali prawomocnie skazani nadużycie uprawnień.

  • – Państwo będzie działało zgodnie i z wyrokami sądów, i z przepisami. Mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, zgodnie z decyzją sądu, potwierdzoną decyzją marszałka Sejmu, wygasły. W związku z tym tu nie ma przestrzeni na negocjacje – zapewnił. – Chyba nikt nie przypuszcza, że z mojego punktu widzenia jako premiera rządu to jest komfortowa sytuacja, że pan Wąsik i pan Kamiński znaleźli się w więzieniu – dodał.

Komentując decyzje Adama Bodnara – ministra sprawiedliwości. mówił: Mam zaufanie nie tylko do instynktu prawnego, ale też do krystalicznej przyzwoitości prawnej pana Bodnara – stwierdził Tusk, komentując decyzję ministra sprawiedliwości w tej sprawie. Szef rządu odniósł się też do reakcji prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał, że „minister Adam Bodnar próbuje usunąć Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego, do czego nie ma żadnych samodzielnych kompetencji”.

To nie jest wyścig z czasem

Zapowiedział również, że rząd będzie dążył do odzyskania kontroli nad mediami publicznymi, które w poprzednich latach zostały przez PiS podporządkowane władzy politycznej.

– Porządkowanie w mediach publicznych postępuje bardzo efektywnie. To nie jest jakiś dramatyczny wyścig z czasem – powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie. Zapewniał, że rząd będzie działał zgodnie z prawem, a „o legalności decyzji będzie rozstrzygał sąd, prawo i procedury”.

Był też pytany o Jacka Kurskiego.

– On moim zdaniem i tak okrył się hańbą na resztę życia, większej kary nie będzie – powiedział.

Media publiczne

Tusk wyraził zadowolenie z dotychczasowych działań ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza w zakresie porządkowania sytuacji w mediach publicznych. Zapowiedział, że rząd będzie szukał sposobów na ich finansowanie, które będą bardziej oszczędne niż w poprzedniej kadencji.

Aborcja

Tusk zapowiedział, że rząd będzie dążył do zmiany ustawy antyaborcyjnej. Chce, aby kobiety miały prawo do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. Jeśli nie będzie możliwe uchwalenie ustawy, rząd będzie szukał innych sposobów na zmianę tej sytuacji, np. poprzez referendum.

Relacje z Ukrainą

Tusk podkreślił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją. Zapowiedział, że rząd będzie współpracował z Unią Europejską i NATO, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i pomoc humanitarną.

– W życiu nie pozwolę, żeby ktokolwiek w moim rządzie chciał budować swoją pozycję na jakimś takim antyukraińskim sentymencie. Bo w kwestii wojny i naszego zaangażowania, i całego świata na rzecz Ukrainy w konfrontacji z Rosją, nie może być żadnych wątpliwości. Każdy polski patriota musi bezwzględnie uznawać te racje. Ukraina w wojnie z Rosją potrzebuje naszej i całego świata, wolnego świata, pomocy. To nie jest slogan. Bo tak naprawdę, póki Ukraina walczy z Rosją, my jesteśmy względnie bezpieczni – stwierdził.

„Wcześniejsze wybory byśmy wygrali”.

Tusk odrzucił spekulacje o możliwości wcześniejszych wyborów. Zapowiedział, że rząd będzie skupiał się na realizacji swoich programów i nie będzie ulegał naciskom ze strony opozycji.

– My i tak będziemy mieli wybory: samorządowe, europejskie, prezydenckie. Raptem w 15-16 miesięcy będziemy mieli trzy kolejne wybory w Polsce – odpowiedział.

– Gdyby wpadło do głowy prezydentowi Dudzie, czy PiS-owi, użyć jakichś metod takich nie do końca legalnych. Takich, których konsekwencją byłoby rozwiązanie parlamentu. Rozpisanie wcześniejszych wyborów, to ja nie mam wątpliwości, że my byśmy te wybory wygrali. I to czytelniej niż 15 października – powiedział Tusk.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Brak postów do wyświetlenia