Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku. Do wojska idą wyłącznie ochotnicy

235

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Śmierć Żołnierza na Granicy, został brutalnie zaatakowany nożem na granicy polsko-białoruskiej. Jego poświęcenie nie zostanie zapomniane
Śmierć Żołnierza na Granicy, został brutalnie zaatakowany nożem na granicy polsko-białoruskiej. Jego poświęcenie nie zostanie zapomniane

Wojskowe Centra Rekrutacji w Polsce przygotowują się do kwalifikacji wojskowej, która rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2024 roku. W tym roku do stawienia się przed komisją lekarską i psychologiczną zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2005 roku, a także mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Badania lekarskie i psychologiczne

 1. Badania lekarskie: W trakcie tych badań lekarze oceniają stan zdrowia fizycznego poborowego. Sprawdzane są różne aspekty, takie jak wzrok, słuch, układ krążenia, układ oddechowy, układ nerwowy itp. Celem jest ustalenie, czy osoba jest zdolna do pełnienia służby wojskowej bez większych zagrożeń dla jej zdrowia.
 2. Badania psychologiczne: Te badania mają na celu ocenę stanu psychicznego i osobowości poborowego. Psychologowie wykorzystują różne narzędzia i testy psychologiczne, aby zrozumieć, czy dana osoba ma odpowiednie cechy psychiczne do pełnienia służby wojskowej. Oceniane są takie aspekty jak stabilność emocjonalna, zdolności interpersonalne, gotowość do współpracy w grupie, czy umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Kategorie zdolności do służby wojskowej

Na podstawie wyników badań lekarskich i psychologicznych poborowy zostanie zakwalifikowany do jednej z siedmiu kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

 • A – zdolny do czynnej służby wojskowej w pełnym zakresie;
 • B – zdolny do czynnej służby wojskowej z ograniczeniami;
 • C – zdolny do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
 • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej z powodu trwale lub przejściowo nie rokującego poprawy stanu zdrowia;
 • E – niezdolny do czynnej służby wojskowej z powodu orzeczonej przez właściwy organ rentowy niezdolności do pracy w zawodzie lub grupie zawodów odpowiadających potrzebom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
 • F – niezdolny do czynnej służby wojskowej z powodu nie rokującego poprawy stanu zdrowia zaburzenia psychicznego;
 • G – niezdolny do czynnej służby wojskowej z powodu nie rokującego poprawy stanu zdrowia upośledzenia umysłowego.

Do wojska idą wyłącznie ochotnicy

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski podkreśla, że do wojska idą wyłącznie ochotnicy. „Kwalifikacja wojskowa to obowiązek obywatelski, ale nie oznacza on, że każdy wezwany musi wstąpić do wojska” – mówi wojewoda. „Jeśli ktoś nie chce służyć w wojsku, może złożyć wniosek o odroczenie lub zwolnienie z obowiązku służby wojskowej” – dodaje.

Odroczenie i zwolnienie z obowiązku służby wojskowej

Odroczenie lub zwolnienie z obowiązku służby wojskowej może zostać przyznane na podstawie wniosku poborowego. Do najczęstszych przyczyn odroczenia lub zwolnienia należą:

 • kontynuowanie nauki lub studiów;
 • wykonywanie obowiązków rodzinnych;
 • stan zdrowia;
 • zatrudnienie w jednostkach gospodarczych, które ze względu na swój charakter lub lokalizację nie mogą być zwolnione z obowiązku dostarczania świadczeń osobistych w zamian za świadczenia pieniężne.

Wniosek o odroczenie lub zwolnienie z obowiązku służby wojskowej należy złożyć w Wojskowej Komendzie Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia