Radosław Sikorski w Berlinie. Reparacje i Trójkąt Weimarski.

Radosław Sikorski i poprawienie stosunków z Niemcami. We wtorek Radosław Sikorski wybiera się do Berlina, by podjąć rozmowy o poprawieniu stosunków z Niemcami, reparacjach i Trójkącie Weimarskim.

169

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Radosław Sikorski w Berlinie
Radosław Sikorski w Berlinie. Czy będzie poprawa relacji?

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, który we wtorek udaje się z wizytą do Berlina, podkreślił, że Niemcy są sojusznikiem Polski. Jednocześnie zaznaczył, że są sprawy do załatwienia z przeszłości i na przyszłość. Tak więc Radosław Sikorski w Berlinie. Reparacje i Trójką Weimarski.

Radosław Sikorski w Berlinie. Reparacje i Trójką Weimarski.

Sikorski opowiadał w poniedziałek w Sejmie o szczegółach nadchodzącej wizyty. Szef MSZ zwrócił uwagę, że poprzedni polski rząd uprawiał „antyniemiecką nagonkę”. – My uważamy, że demokratyczne Niemcy są sojusznikiem Polski. I zimną wojnę z instytucjami europejskimi, i z naszym największym partnerem handlowym kończymy – zaznaczył Sikorski.

Jak dodał, „tak, jak to między sąsiadami bywa, nawet gdy ma się dobre stosunki, są problemy do rozwiązania i to na obu kierunkach”. – Strategicznie popieramy Ukrainę, co nie znaczy, że nie ma różnic zdań – powiedział szef MSZ.

Sikorski wymienił kilka spraw, które zostaną poruszone podczas rozmów z Annaleną Baerbock. Są to m.in.:

współpraca dwustronna, w tym kwestie gospodarcze, energetyczne i kulturalne;
pomoc Ukrainie, w tym wsparcie wojskowe, humanitarne i gospodarcze;
ponadto, ożywianie Trójkąta Weimarskiego.
Sikorski podkreślił, że wizyta w Berlinie jest ważna dla wzmocnienia relacji polsko-niemieckich. – Chcemy zbudować zaufanie i współpracę opartą na wspólnych wartościach – powiedział.

Otwarcie na dialog, ale z determinacją w obronie interesów Polski

Słowa Sikorskiego można interpretować jako sygnał, że polski rząd chce zakończyć okres napięć w relacjach z Niemcami. Szef MSZ podkreślił, że Polska uważa Niemcy za sojusznika, ale jednocześnie zaznaczył, że są sprawy do załatwienia.

Otwartość na dialog z Niemcami to z pewnością pozytywny sygnał. Jednak ważne jest, aby Polska w tych rozmowach była również stanowcza w obronie swoich interesów. Przykładem może być kwestia Nord Stream 2, w której Polska powinna jasno sprzeciwić się budowie tej gazociągu.

Wizyta Sikorskiego w Berlinie będzie więc kluczowym testem dla nowego polskiego rządu. Będzie to okazja, aby pokazać, że Polska jest otwarta na dialog z Niemcami, ale jednocześnie jest gotowa do obrony swoich interesów.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia