Telefoniczni oszuści podszywają się pod banki

Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają!

291

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

telefoniczni oszuści - siwowłosa staruszka, podaje przez telefon dane ze swojej karty kredytowej, którą trzyma przed sobą.
Niestety na spoofing, najbardziej narażeni są seniorzy.

Fala wszelkiego rodzaju oszustw nie maleje. Jak się okazuje, stosunkowo prosto można kogoś wprowadzić w błąd podczas rozmowy telefonicznej. Umiejętnie poprowadzony przez oszusta dialog, niejednokrotnie kończy się wyjawieniem mu, naszych poufnych danych. Najbardziej podatne na takie działania są osoby starsze, co nie znaczy że wśród poszkodowanych nie ma młodych. Telefoniczni oszuści

Telefoniczni oszuści wykorzystują spoofing

Ponieważ „spoofing telefoniczny” to coraz częstsza metoda oszustwa, polegająca na podszywaniu się pod pracownika banku i wyłudzaniu poufnych danych lub pieniędzy od klientów,  w sieci pojawiło się ostrzeżenie. W nim Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i Komenda Główna Policji ostrzegają przed tym zagrożeniem i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak to działa?

Oszuści wykorzystują technologię, która pozwala im zmienić numer telefonu, z którego dzwonią, na taki, który wygląda jak oficjalny numer banku. Następnie kontaktują się z klientem i podajc się za pracownika banku, informuje o podejrzanym zdarzeniu na koncie lub potrzebie aktualizacji danych. W ten sposób próbują zdobyć login, hasło, kod PIN, numer karty, kod CVV lub inne dane, które umożliwią im dostęp do konta lub wykonanie przelewu. Czasem oszuści proszą też o przekazanie pieniędzy na tzw. konto techniczne, które ma być bezpieczne i chronić środki przed kradzieżą.

Jak nie dać się okraść telefonicznym oszustom?

Najważniejsze, aby pamiętać, że pracownik banku nigdy nie zadzwoni do klienta z prośbą o podanie poufnych danych lub wykonanie przelewu. Jeśli otrzymamy taki telefon, nie powinniśmy udzielać żadnych informacji i natychmiast się rozłączyć. Następnie warto sprawdzić, czy numer telefonu, z którego dzwoniono, jest zgodny z numerem banku podanym na stronie internetowej lub na karcie. Jeśli mamy wątpliwości, możemy zadzwonić do banku na oficjalny numer i zweryfikować, czy rozmowa była prawdziwa. Jeśli już zostaliśmy oszukani i podaliśmy jakieś dane lub pieniądze, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zgłosić sprawę na policję.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia