Przemoc werbalna wobec dzieci – Trzy opiekunki zwolnione, sprawa trafiła na policję.

493

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skandal w żłobku "Motylkowy Świat"
Trzy opiekunki dyscyplinarnie zwolnione w związku z przemocą wobec dzieci.

W Legionowie w żłobku „Motylkowy Świat” wybuchł skandal związany z przemocą werbalną wobec dzieci. Trzy opiekunki z grupy dwulatków zostały dyscyplinarnie zwolnione po tym, jak nagrania z urządzenia umieszczonego w zabawce ujawniły agresywne i obraźliwe słowa w stosunku do maluchów. Sprawa została zgłoszona na policję, a rodzice są zaniepokojeni i oburzeni odkryciem. Dyrektorka żłobka miejskiego, Monika Poszytek, otrzymała 2 lutego nagrania od rodziców jednego z dzieci uczęszczających do grupy dwulatków. Materiał ten ujawnił nieodpowiednie zachowanie opiekunek oraz przemoc werbalną wobec najmłodszych podopiecznych. Po zapoznaniu się z nagraniami, dyrektorka podjęła decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym trzech opiekunek.

Rodzice zszokowani drastycznymi słowami

W poniedziałek, 5 lutego, dyrektorka odbyła spotkania z urzędnikami, prezydentem, pracownikiem wydziału oświaty i miejskim prawnikiem. Podjęto decyzję o zwolnieniu opiekunek. Rodzice mieli dowiedzieć się o sprawie na zebraniu, które odbyło się w piątek, 9 lutego. Podczas spotkania dyrektor poinformowała, że opiekunki używały niewłaściwej komunikacji. Stosując zwroty typu „nie rycz”, „czego ryczysz”, a także agresywne i zastraszające ataki werbalne. Nagranie, które zostało przekazane zebranym, zawierało drastyczne słowa kierowane wobec dzieci. Opiekunki miały także używać wulgaryzmów w rozmowach między sobą w obecności dzieci. Notorycznie odbierać prywatne telefony w trakcie opieki nad dziećmi i nie poświęcać pełnej uwagi podopiecznym. Dyrekcja żłobka podkreśliła, że nagrania nie ujawniły przemocy fizycznej wobec dzieci.

Sprawa trafia na policję, dzieci objęte pomocą psychologiczną, rodzice oburzeni brakiem informacji

Wobec wszystkich trzech opiekunek zastosowano rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 52 kodeksu pracy, czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika. 12 lutego, po kolejnym spotkaniu z urzędnikami z legionowskiego ratusza. Dyrekcja żłobka miała podjąć decyzję w sprawie zgłoszenia sprawy na policję i prokuraturę. Jednak zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa w żłobku wpłynęły już wcześniej zarówno od rodziców, jak i dyrektora Moniki Poszytek. Wszystkie dzieci, których rodzice wyrazili na to zgodę, będą otrzymywać pomoc psychologiczną w związku z kontaktem, jaki miały z opiekunkami. Obecnie opieką nad dwulatkami zajmują się nowi pracownicy. Dyrekcja żłobka rozważa także zamontowanie monitoringu w placówce. Rodzice, oprócz oburzenia wynikającego z przemocy, zarzucają placówce brak informacji na temat zaistniałej sytuacji zaraz po zwolnieniu opiekunek. Ujawniono, że informacje o reorganizacji grupy zostały przekazane rodzicom. Jedynie poprzez wiadomość SMS, bez podania przyczyn, które miały być przedstawione dopiero na piątkowym zebraniu.

Aktualizacja 9:31

W poniedziałek po godzinie 9:00 legionowski ratusz opublikował oświadczenie w sprawie:

Oświadczenie ws. żłobka miejskiego
W związku z informacją o niewłaściwym zachowaniu się trzech opiekunek Żłobka Miejskiego w Legionowie wobec ich podopiecznych pragniemy wyrazić ubolewanie, że doszło do takiej sytuacji. Informujemy, że nie ma naszej zgody na jakąkolwiek formę nagannych zachowań wobec dzieci, nawet słownych.
 
Dyrektor placówki, w porozumieniu z Urzędem Miasta, podjęła natychmiastowe kroki, aby zakończyć tę sytuację i zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom. Trzy opiekunki, które dopuściły się nieodpowiednich zachowań wobec dzieci, nie są już pracownikami żłobka. Natomiast do grupy, w której te osoby pracowały, planowane jest przydzielenie psychologa (we współpracy z legionowską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną), aby obserwować dzieci i rozpoznawać ich potrzeby oraz ewentualne trudności, a w razie stwierdzenia takiej konieczności, podjąć działania ukierunkowane na pomoc dziecku i wsparcie jego rodziny, oczywiście za zgodą rodziców. Rodzice dzieci z grupy, w której doszło do nieprawidłowości, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologami na temat stanu emocjonalnego dziecka oraz sposobów jego wspierania.

Dyrektor żłobka zgłosiła sprawę organom ścigania i przedstawiła listę działań, jakie w dużej mierze zostały już podjęte, a są to: przeprowadzenie rozmów z pracownikami, organizacja spotkania z rodzicami dzieci z grupy dotkniętej tą sytuacją, przeprowadzenie ponownych szkoleń dla pracowników z zakresu standardów opieki nad dziećmi do lat 3, w tym standardów zachowań pożądanych w kontakcie z małym dzieckiem i jego rodzicami, przeprowadzenie wśród rodziców ankiety satysfakcji z usług świadczonych przez żłobek.

Nigdy nie będziemy tolerować takich zachowań i zawsze zostaną wyciągnięte natychmiastowe konsekwencje wobec osób bezpośrednio w nie zaangażowanych. Podjęliśmy bardzo szybko działania zaradcze, a z uwagi na dobro dzieci i ich rodzin, sprawy nie nagłaśnialiśmy. Będziemy ją również dalej monitorować.

Sprawa ta budzi duże zaniepokojenie społeczności lokalnej, a rodzice domagają się surowych konsekwencji dla sprawczyń oraz wprowadzenia środków mających poprawić standardy opieki w żłobkach. Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia