Laser antydronowy do ochrony Letniej Olimpiady Paryż 2024

„Jednym z powodów, dla których lasery są interesujące, jest to, że w porównaniu do pocisków przechwytujących, nie są zaangażowane żadne materiały wybuchowe i nawet jeśli dron eksploduje, to tylko jego szczątki spadną. Ogólnie rzecz biorąc, przynosi to mniej szkód ubocznych”.

214

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Laser Antydronowy na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024
Laser Antydronowy na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Siatkówka plażowa na tle Wieży Eiffla, dyscypliny jeździeckie w przepięknym ogrodzie Pałacu Wersalskiego oraz ceremonia otwarcia na Sekwanie. Francja planuje oczarować odwiedzających z całego świata tym, co Paryż ma do zaoferowania podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024. Laser antydronowy – nowy wymiar bezpieczeństwa imprez.

Broń laserowa – drony i Igrzyska

Najnowszym, choć mniej spektakularnym dodatkiem do jej olimpijskiego arsenału jest system broni laserowej, który będzie strzelać do dronów z nieba. Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych ogłosiło, że zamówiło prototyp systemu broni laserowej przeciwko dronom. To system HELMA-P, który ma zostać rozmieszczony na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

„System HELMA-P zapewnia skalibrowaną odpowiedź na zagrożenie dronami, od oślepiania instrumentów obserwacyjnych drona po neutralizację mini lub mikrodrona. Czyni to poprzez zmianę jego struktury, co powoduje jego upadek w ciągu kilku sekund,” – oświadczyło ministerstwo. „Zmiana struktury” to delikatny sposób na powiedzenie, że przepala dziurę w potencjalnym dronie.

Ten prototyp pomoże również „pogłębić zrozumienie wojskowych możliwości jego rozmieszczenia”. Ponieważ kampania przeciwko dronom jest priorytetem wyznaczonym przez Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych na okres 2019-2025, zgodnie z oświadczeniem.

MKOl pozostawia sprawy bezpieczeństwa Państwu Organizatorowi

MKOl poinformował, że bezpieczeństwo Igrzysk leży w gestii lokalnych władz. System HELMA-P może wystrzeliwać potężne promienie laserowe, które nagrzewają drony do punktu, w którym albo się palą. Płoną albo przegrzewają się i wyłączają, według głównego inżyniera broni w Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia ministerstwa.

Zagrożenia ze strony dronów wzrosły w ostatnich latach. Zwłaszcza podczas dużych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie Według Philippe’a Grosa, starszego naukowca w Fundacji Badań Strategicznych, francuskim think tanku zajmującym się bezpieczeństwem i obronnością.

Drony mogą być używane do skanowania i poszukiwania w danym obszarze w celu zidentyfikowania potencjalnych celów. Mogą być również zmodyfikowane, aby przenosić broń lub materiały wybuchowe. Mini drony, na które celuje francuski system, odegrały aktywną rolę na linii frontu na Ukrainie.

Zaawansowany sprzęt nie tylko laserowy, nowy wymiar bezpieczeństwa Igrzysk Olimpijskich

Oprócz jednostki laserowej, system przeciwdronowy będzie również obejmował radary i czujniki częstotliwości radiowej, pomagając w lokalizowaniu dronów. Po zidentyfikowaniu, broń opracowana przez CILAS, należącą do francuskiego giganta obronnego ArianeGroup, ma zasięg zabójczy jednego kilometra. Jednak użycie tak potężnej broni w gęsto zaludnionym Paryżu, gdzie zjeżdżają się odwiedzający z całego świata, aby świętować Igrzyska Olimpijskie, budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Decyzja o strąceniu drona będzie należała do zespołu operującego na ziemi. System broni laserowej jest również jednym z najbardziej kosztowo efektywnych sposobów na radzenie sobie z rosnącymi zagrożeniami. Zagrożeniami ze strony dronów w obszarach miejskich, według ekspertów.

„Jednym z powodów, dla których lasery są interesujące, jest to, że w porównaniu do pocisków przechwytujących, nie są zaangażowane żadne materiały wybuchowe i nawet jeśli dron eksploduje, to tylko jego szczątki spadną. Ogólnie rzecz biorąc, przynosi to mniej szkód ubocznych”.

najszybszy dron z kamerą

Broń laserowa to mniejsze ryzyko zranienia uczestników i niski koszt zlikwidowania zagrożenia

Broń laserowa oferuje inne zalety, w tym precyzję i niskie koszty operacyjne. Nie potrzebuje amunicji, co pomaga wyjaśnić ich rosnącą popularność wśród mocarstw wojskowych, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Francja i Wielka Brytania.

Bardziej specyficznie, w zakresie zapobiegania dronom, system HELMA-P i inne podobne systemy broni laserowej wypełniają lukę, w której tradycyjne narzędzia przeciwdronowe mają trudności z nadążaniem za nowymi rozwojami w technologii dronów. Problem polega na tym, że drony stają się coraz bardziej autonomiczne, mogą latać przez większą części misji bez operatora”.

Oznacza to, że tradycyjny sposób zakłócania sygnałów między dronami a operatorami może stać się przestarzały. Obecnie, laserowa broń przeciwdronowa nadal ma wiele słabości. Na przykład, złe warunki pogodowe wpływają na ich dokładność i efektywność. Branża jest nadal na ścieżce uczenia się. Dla turystów odwiedzających Paryż w 2024 roku, Ministerstwo Sił Zbrojnych zapewniło, że jego broń laserowa nie będzie zbytnio rozpraszać uwagi publiczności.

System jest dość dyskretny, ponieważ nie emituje światła, ponieważ laser w rzeczywistości jest niewidoczny. Nie wydaje również żadnego dźwięku. To naprawdę bardzo dyskretna broń.

————————

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia