Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny

Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny

196

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny
Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny

Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny. Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Instytutu Studiów Nad Wojną rosyjski dyktator Wladimir Putin być może już rozpoczął przygotowania do konwencjonalnej, długoterminowej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim. Wskazywać na to mogą wskaźniki gospodarcze i wojskowe. Ponadto może to nastąpić szybciej niż podejrzewano bo już w ciągu najbliższych lat. Przypomnijmy, że z artykułu 5 wynika, że atak na jedno z krajów NATO jest atakiem na całe NATO.

Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny – przygotowania do ataku

Według Instytutu Studiów Nad Wojną Wladimir Putin przygotowuje gospodarkę i wojskowość na dłuższy konflikt. Po niedawnych tak zwanych demokratycznych wyborach w Rosji Putin rozmawiał z liderami frakcji partyjnych na temat spraw gospodarczych kraju. Dyktator daje do zrozumienia, że potrzebni są nowi ludzie, którzy „dojrzeją na froncie”. Zdaniem ISW Putin zwiększa wydatki co ma doprowadzić do stabilizacji finansowej Rosji. Kolejnym powodem, który może wskazywać na to, że Putin przygotowuje państwo do bezpośredniego konfliktu z NATO jest przejście na gospodarkę wojenną pomimo wcześniejszego sprzeciwu części rosyjskich oligarchów. ISW nie podaje dokładnego czasu, w którym może dojść do starcia z NATO, ale podkreśla, że prawdopodobnie jest to uzależnione od zasobów finansowych jakie jest on w stanie przeznaczyć na wojnę.

Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny – prawdomówność Putina

Co prawda Wladimir Putin zaprzecza o możliwości ataku na NATO, ale mało kto wierzy w jego prawdomówność. Zachodni przywódcy wskazują o rosyjskim zagrożeniu, a Andrzej Duda wskazuje, że do inwazji może dojść w ciągu najbliższych trzech lat. Podobne do głowy państwa wcześniej szacowało polskie biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Podobną tezę co poprzednicy wyraził również duński minister obrony Troels Lund Poulsen, który dodał jedynie, że może to być od 3 do 5 lat. Tymczasem Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wzywa państwa NATO do przygotowywania się do wojny z Rosją, która może trwać latami.

Starcie Rosji z NATO. Wladimir Putin może przygotowywać się do wojny – Artykuł 5

Tyle mówi się o Artykule 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego, że ewentualny atak na jednego członka oznacza napaść na całe NATO. Zastanówmy się jednak czy w praktyce nikt by się nie wyłamał z tego postanowienia. Otóż z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że w pierwszej kolejności wyłamałyby się Węgry. Następnymi w kolejce mogłyby być Słowacja i Turcja, wskazuje na to postępowanie przywódców tych krajów, ale to tylko moje przypuszczenia.

Zainteresował cię nasz artykuł? przeczytaj także o Donald Tusk dla mediów

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia