Jacek Kurski pod lupą prokuratury. Minister Kultury złożył doniesienie

Minister Kultury, Bartłomiej Sienkiewicz przekazał dziś rano informacje o zawiadomieniu do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego.

152

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jacek Kurski pod lupą prokuratury. Minister Kultury złożył doniesienie
Jacek Kurski pod lupą prokuratury. Minister Kultury złożył doniesienie

Złożyłem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego – napisał na platformie „X” minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz.

Jacek Kurski pod lupą prokuratury

Minister Sienkiewicz nie ujawnił szczegółów dotyczących zawiadomienia. Wyraził za to głębokie zaniepokojenie „degradacją misji publicznej instytucji, jaką jest Telewizja Polska, podczas kadencji Kurskiego.”

W swoim komunikacie na platformie „X”, Sienkiewicz podkreślił, że byłemu prezesowi TVP zarzuca się zniszczenie reputacji i misji publicznego nadawcy. Według Sienkiewicza TVP pod skrzydłami Kurskiego nie spełniała norm rzetelnego i obiektywnego medium.

„Były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję i doprowadził do degradacji jej misji, jaką jest rzetelna, obiektywna i dostępna dla każdej Polki i Polaka informacja o najważniejszych sprawach w kraju — czytamy na platformie „X” Ministra Kultury. 

Jacek Kurski był prezesem TVP od 8 stycznia 2016 roku do 5 września 2022 roku, z krótką przerwą między marcem a sierpniem 2020 roku. W czasie jego rządów, wielokrotnie pojawiały się kontrowersje dotyczące obiektywności i pluralizmu w programach Telewizji Polskiej.

Decyzją Rady Mediów Narodowych, Kurski został niespodziewanie odwołany ze stanowiska prezesa TVP 5 września 2022 roku. Zastąpił go wówczas Mateusz Matyszkowicz.

Po odejściu z TVP, decyzją prezesa NBP Adama Glapińskiego, objął stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym (alternate executive director). Jednakże w grudniu 2023 roku stracił posadę w Waszyngtonie, na wniosek nowego rządu.

Tymczasem, Jacek Kurski…

W środę serwis Onet podał informację, że Jacek Kurski rozważa powrót do polityki poprzez start w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z listy Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja ta miała być przesądzona, po wielu rozmowach z liderem partii, Jarosławem Kaczyńskim.

Na pytanie o doniesienia na swój temat, Kurski nie udzielił bezpośredniej odpowiedzi, skupiając się raczej na swojej ocenie sytuacji politycznej w Polsce.

„Wyjeżdżałem 15 miesięcy temu do World Banku z normalnej Polski, pluralistycznej, z demokratyczną kontrolą władzy. Wracam do kraju, w którym prawo zastąpiła policja, a władza zajmuje się nie ludźmi, tylko zemstą. To pierwsza taka sytuacja po 89 r.” – ocenił.

Według doniesień medialnych Jacek Kurski ma być już przygotowany do wyścigu wyborczego po mandat europosła.

Kurski ma wystartować z okręgu nr 3, obejmującego województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie, skąd startował z listy PiS do europarlamentu w 2009 r. Jego głównym konkurentem ma być Karol Karski, obecny europoseł z ramienia PiS od dwóch kadencji.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia