Mordercza taktyka Rosjan “ podwójnego uderzenia” zabija cywilów i ich ratowników

Naturalnie Rosja wszystkiemu zaprzecza. Więc kto tu łże, panie Pieskow?

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mordercza taktyka Rosjan - na gruzowisku budynku mieszkalnego, trafionego rosyjską rakietą trwa akcja ratunkowa bez udziału ciężkiego sprzętu.
Efekt ostrzału Charkowa w styczniu 2024.

Położony na północnym wschodzie Ukrainy Charków od początku rosyjskiej inwazji  jest nieustannie atakowany,  ale nocą 3 kwietnia coś się zmieniło. Nad miasto nadleciał rój rosyjskich dronów atakując cele cywilne. Kiedy na miejsce przybyli ratownicy w celu udzielenia pomocy poszkodowanym, nastąpiło drugie uderzenie, trzech ratowników zginęło. Mordercza taktyka Rosjan

Łatwiej zabić cywila – mordercza taktyka Rosjan

W piątek 12 kwietnia rosyjskie rakiety spadły na Zaporoże, duże miasto na południowym wschodzie Ukrainy. Gdy tylko ucichły eksplozje na miejsce zdarzenia natychmiast wyruszyli ratownicy wraz z dziennikarzami. Niedługo po ich przybyciu, w to miejsce uderzyły kolejne rakiety. Tym razem zginęły cztery osoby a ponad 20 zostało rannych. Oba ataki, w Charkowie i Zaporożu łączy wspólny element, mianowicie wykorzystywana coraz częściej przez Rosjan technika zwana “podwójnym uderzeniem”. Jej założenie jest bardzo proste, po pierwszym uderzeniu gdy na miejsce przybywają ratownicy strażacy policja i inne służby oraz niemałe grupy cywilów, niespodziewanie następuje powtórny atak mający za zadanie zabić jak najwięcej tych którzy niosą pomoc. Takie ataki miały miejsce już wcześniej, a jednym z nich było uderzenie w budynek mieszkalny w Odessie. W wyniku którego zginęło 20 osób,  wtedy to prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski nazwał go ”nikrzemnym aktem tchórzostwa”. 

Ukraińscy urzędnicy zauważają wyraźny wzrost liczby tego typu ataków. W czwartek Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych poinformowało, że w ostatnich tygodniach zaobserwowało “szczególnie niepokojący wzorzec” podwójnych uderzeń. Nazwało je “okrutnymi” i “niedopuszczalnymi” oraz wezwało do ich zaprzestania. Ratownicy z Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy DSNS, którzy pierwsi przybywają, aby uporać się ze skutkami rosyjskich ataków również mówią, że zagrożenie powtórnymi uderzeniami staje się coraz częstsze. Rzecznik DSNS Oleksandr Chorunży stwierdził, że Rosjanie – “Doskonale wiedzą, co robią, i to nie tylko wobec ratowników, policjantów, pracowników komunalnych czy medyków. Dotyka to też zwykłych cywilów”. Według DSNS, od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, zginęło 91 jego ratowników. Ponad 340 zostało rannych.

Obawy Ukraińców wywołane morderczą taktyką Rosjan

Ukraińcy obawiają się, iż żaden medyk czy ratownik nie zdecyduje się przyjść im z pomocą, obawiając się, że również zostanie ostrzelany. Ale są też inne pragmatyczne powody strategii Rosji. “Jeśli zrezygnujesz z pozorów przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, a nawet powszechnie akceptowanych norm humanitarnych, wówczas istnieje uzasadnienie militarnego podwójnego uderzenia, ponieważ celujesz w ważne cele,” twierdzi Keir Giles, dyrektor Conflict Studies Research Centre. Jest ograniczona liczba reagujących w pierwszej kolejności, takich jak medycy, personel ratunkowy i strażacy, i są oni trudni do zastąpienia.

“Jeśli wyeliminujesz ich drugim atakiem w tym samym miejscu, dokładnie wtedy, gdy zgromadzili się, aby pomóc ofiarom pierwszego ataku, tak naprawdę osiągasz wiele”. Karolina Hird, analityk amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną, uważa, że ataki podwójnego uderzenia na ratowników, prawdopodobnie są zbrodnią wojenną. “Jeśli rzeczywiście siły rosyjskie celują specjalnie i celowo w te sekcje populacji – stanowiłoby to naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ogólnych zasad i norm konfliktu zbrojnego,” powiedziała Karolina Hird.

Ukraina nie jest pierwszym teatrem wojennym gdzie Rosja używa taktyki podwójnego uderzenia,  ten schemat postępowania sowieci stosowali już w latach 2015-2017 w Syrii. Tam Rosjanie bezpardonowo celowali w ratowników z Białych Hełmów, czyli członków grup obrony cywilnej. Jak powiedział szef Białych Hełmów Raed al-Saleh – “Udokumentowaliśmy setki takich przypadków od interwencji Rosji w 2015. Szczerze mówiąc, rosyjska armia nie ma moralności, jeśli chodzi o operacje wojskowe. Skupia się na złamaniu woli cywilów”.

Jak można się spodziewać, Rosja wielokrotnie zaprzeczała, że celuje w cele cywilne. “Nasze wojsko nie uderza w obiekty społeczne i dzielnice mieszkalne oraz nie uderza w cywilów” – powiedział w styczniu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia