Izrael żąda od Rosji potępienia ataku Iranu. Zacharowa: „kiedy Izrael potępił atak reżimu kijowskiego?”

Ambasadorka Izraela w Rosji, Simona Halperin, ostro skrytykowała brak stanowczej reakcji Moskwy na atak Iranu na terytorium Izraela.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Izrael żąda od Rosji potępienia ataku Iranu. Zacharowa:
Izrael żąda od Rosji potępienia ataku Iranu. Zacharowa: "kiedy Izrael potępił atak reżimu kijowskiego?"

W rozmowie z agencją prasową RIA Novosti wezwała Rosję do „potępienia bezprecedensowego irańskiego ataku”. Wyraziła nadzieję, że Rosja stanowczo sprzeciwi się „irańskim próbom destabilizacji regionu”.

Izrael żąda od Rosji stanowczej reakcji

Przypomnijmy, iż w niedzielę rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wyraziło „najwyższe zaniepokojenie” kolejnym atakiem w regionie. Podkreślono, że ostrzegano przed eskalacją napięcia w wyniku „nierozwiązanych kryzysów” na Bliskim Wschodzie.

Zwłaszcza, w strefie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, podsycanych „nieodpowiedzialnymi działaniami prowokacyjnymi”. Oświadczenie wzywa wszystkie strony do zachowania powściągliwości i rozwiązywania problemów „politycznymi i dyplomatycznymi środkami”.

Tego samego dnia odbyła się rozmowa telefoniczna szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z jego irańskim odpowiednikiem Hosejnem Amirem-Abdollahijanem.

Ambasadorka Izraela w Rosji, Simona Halperin, w ostrych słowach potępiła irański atak na terytorium Izraela i zaapelowała do Moskwy o jednoznaczne stanowisko. „Oczekujemy od naszych rosyjskich kolegów zdecydowanego potępienia tego bezprecedensowego ataku” – oświadczyła Halperin w rozmowie z agencją prasową.

Podkreśliła ona również wagę stanowiska Rosji w kwestii destabilizacyjnych działań Iranu w regionie. „Mamy nadzieję, że Rosja wyraźnie sprzeciwi się próbom Iranu destabilizującym Bliski Wschód” – dodała.

Ambasadorka wyraziła przekonanie, że „rosyjscy koledzy są w pełni świadomi charakteru irańskiego ataku. A także, jego poważnych konsekwencji dla bezpieczeństwa całego regionu”.

Izrael żąda potępienia Iranu. Zacharowa uderza w Izrael

Rosyjskie MSZ zareagowało na apele Halperin oskarżając Izrael o brak reakcji na ataki ze strony Ukrainy na rosyjskie terytoria.

Rzeczniczka MSZ, Maria Zacharowa, w mediach społecznościowych zapytała Halperin: „Simona Halperin, przypomnij mi, kiedy Izrael potępił przynajmniej jeden atak reżimu kijowskiego na rosyjskie regiony? Nie pamiętasz? Ja też. Pamiętam jednak regularne oświadczenia izraelskich urzędników popierające działania Zełenskiego.”

Atak Iranu na Izrael wywołał międzynarodowe zaniepokojenie. W niedzielę Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała nadzwyczajne posiedzenie w celu omówienia sytuacji. Sekretarz generalny ONZ, António Guterres, wezwał do „cofnięcia się znad krawędzi” i podkreślił zbiorową odpowiedzialność członków ONZ za zapobieganie eskalacji konfliktu.

Podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ambasadorowie Izraela i Iranu wygłosili wzajemne oskarżenia o terroryzm. Ambasador USA przy ONZ, Robert Wood, wezwał do deeskalacji i powrotu do działań na rzecz zakończenia konfliktu w Strefie Gazy.

Wood wezwał również Radę do potępienia działań Iranu, jednak Rada Bezpieczeństwa nie przyjęła wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia