Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wezwani do prokuratury

W trakcie konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się we wtorek, 16 kwietnia, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik poinformowali o otrzymaniu wezwania do prokuratury na najbliższy czwartek.

116

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wezwani do prokuratury
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wezwani do prokuratury

Kamiński i Wąsik przekazali również, iż wezwanie do prokuratury dotyczy rzekomo nielegalnego udziału w głosowaniach sejmowych.

Kamiński zaznaczył, że konferencja została zorganizowana w celu przekazania tej informacji. Ponadto, odniósł się do wypowiedzi Donalda Tuska, który – jak stwierdził – zapowiedział dalsze represje wobec nich, co miało miejsce dzień po ich wyjściu z więzienia. Kamiński zdecydowanie potępił decyzję prokuratury, uznając ją za aktywną ingerencję w sprawy opozycji.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik: „To działania bezprawne”

„Są to działania całkowicie bezprawne, świadczące o służalczości wielu ludzi w prokuraturze. Rzecz dla mnie całkowicie nieakceptowalna i niebywała” – komentował sprawę były szef MSWiA.

W trakcie konferencji wyświetlono nagranie z dnia głosowań, na którym Szymon Hołownia ogłosił, że do czasu rozpatrzenia odwołań Kamińskiego i Wąsika „wszystko jest zgodne z prawem”. W odpowiedzi Wąsik podkreślił, że skorzystali z drogi odwoławczej do Sądu Najwyższego, który uchylił postanowienie marszałka Hołowni o wygaszeniu ich mandatów. Z tego powodu uważają się nadal za posłów.

Kamiński dodatkowo zauważył, że gdyby istniało przekonanie, iż dochodzi do przestępstwa, odpowiednie działania w tej sprawie powinny zostać podjęte wcześniej. Maciej Wąsik podkreślili również, że byli traktowani jako posłowie przez Kancelarię Sejmu, powołując się na treść wiadomości z Kancelarii Sejmu z dnia 28 grudnia ubiegłego roku. W wiadomości tej poinformowano go o terminie posiedzenia jednej z sejmowych komisji.

„Sama Kancelaria, jak i – jak słyszeliście – marszałek Hołownia, traktowali nas jako posłów, bo byliśmy posłami. Naszym obowiązkiem było wykonywanie tego mandatu” – podsumował Wąsik .

Wobec nadchodzącego stawienia się przed prokuraturą, Kamiński i Wąsik wyrażają stanowcze przekonanie o swojej niewinności. Konsekwentnie podkreślają, że działania prokuratury są nieuzasadnione i nieprawidłowe.

W odpowiedzi na konferencję prasową Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, premier Donald Tusk wyraził swoje zdanie w trakcie spotkania z dziennikarzami w KPRM.

Tusk zaznaczył, że nie jest świadomy natury sprawy, w której politycy PiS mają się stawić przed prokuratorem. Jednak jego komentarz wzbudził uwagę ze względu na ton i treść. „Nie ma potrzeby organizowania histerycznych konferencji prasowych”, stwierdził z nutą sarkazmu. „Ci ludzie są twardzi, zdają sobie sprawę z tego, co zrobili, i wiedzą, za co będą odpowiadać.”

Roman Giertych: „Dobra i zła wiadomość”

Po konferencji prasowej, na której politycy PiS ogłosili swoje stawienie się w prokuraturze, Roman Giertych opublikował wpis w serwisie X. Zaznaczył, że ma dla Panów Kamińskiego i Wąsika dwie wiadomości. W tym jedną dobrą, a drugą złą.

„Panu Mariuszowi K. i Maciejowi W. grożą 3 lata pozbawienia wolności. Mam dla nich dwie wiadomości: jedna dobra, a druga zła. Dobra jest taka, że śledztwo i proces pewnie potrwają jeszcze aż półtora roku. A zła jest taka, że prawomocnie zakończą się po kadencji Dudy…”

Wezwanie do prokuratury dotyczy posiedzenia parlamentu 21 grudnia 2023 r. Obaj politycy, choć byli już wtedy skazani prawomocnym wyrokiem w sprawie tzw. „Afery Gruntowej”, uczestniczyli w odbywających się tego dnia głosowaniach.

W związku z powyższym warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła na początku lutego dochodzenie w sprawie niezastosowania się przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do zakazu pełnienia stanowisk publicznych. Jeśli usłyszą zarzuty z art. 244, grozi im od 3 miesięcy do 5 lat.

Przypomnijmy, iż obaj politycy zostali ponownie ułaskawieni przez Prezydenta Andrzeja Dudę dnia 23 stycznia b.r.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia