Kto chciał podpalić warszawską synagogę?

Komenda Stołeczna Policji otrzymała zgłoszenie dotyczące próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. Do zdarzenia doszło minionej nocy.

113

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kto chciał podpalić warszawską synagogę?
Kto chciał podpalić warszawską synagogę?

Aktualnie trwają intensywne czynności związane z tym incydentem. Komisarz Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji potwierdził, że funkcjonariusze aktualnie prowadzą działania w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków. Do sprawy odniósł się również szef MSZ Radosław Sikorski.

Mołotowem w Synagogę

Powołując się na słowa Michaela Schudricha, głównego rabina Polski, Minister Spraw Zagranicznych poinformował o niepokojącym zdarzeniu w Warszawie. Z relacji polityka wynika, że nieznany sprawca próbował podpalić Synagogę Nożyków, używając koktajlu Mołotowa. Świątynia, położona przy ulicy Twardej, jest jedyną czynną przedwojenną synagogą w mieście, która ocalała po II wojnie światowej.

Szybka reakcja służb policyjnych pozwoliła uniknąć tragedii i żadna osoba nie ucierpiała w wyniku tego zdarzenia. Niemniej jednak, próba podpalenia jednej z najstarszych i najważniejszych synagog w Polsce budzi obawy i pytania dotyczące motywacji sprawców.

Na szczęście, w wyniku ataku nikt nie odniósł obrażeń. „Ciekawe, kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy malowali gwiazdy Dawida w Paryżu?” – dopytywał szef polskiej dyplomacji.

Afera, na którą najprawdopodobniej zwrócił uwagę Radosław Sikorski, miała miejsce pod koniec października 2023 roku w Paryżu. Lokalna policja zatrzymała wówczas małżeństwo z Mołdawii, które nielegalnie przebywało na terenie Francji. Para w nocy malowała na kamienicach w południowych dzielnicach Paryża symbole Gwiazdy Dawida, co miało na celu wywołanie napięć na tle religijnym i zwiększenie antysemityzmu w kontekście konfliktu między Izraelem a Palestyną.

Podczas przesłuchań Mołdawianie przyznali się, że działali na zlecenie osoby z Rosji, która płaciła im za tę aktywność. Służby ustaliły, że symbole Gwiazdy Dawida były malowane na przypadkowych budynkach, co tylko potwierdza tezę o prowokacji. Incydent ten wzbudził zainteresowanie francuskiego kontrwywiadu ze względu na swoją powagę.

Położona przy ulicy Twardej 6 synagoga Nożyków jest unikatowym przykładem zachowanej i nadal funkcjonującej przedwojennej synagogi w Warszawie. Od 2008 roku budynek jest poddawany remontom, w ramach których wymieniono dach oraz przeprowadzono naprawy uszkodzonej konstrukcji drewnianej.

Policja prowadzi intensywne śledztwo w celu ustalenia sprawców i zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia