Zamach na premiera Słowacji. Motyw i kontekst polityczny

W środę, w niewielkiej górniczej miejscowości Handlova na Słowacji, doszło do dramatycznego zamachu na premiera Roberta Fico.

185

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zamach na premiera Słowacji. Motyw i kontekst polityczny
Zamach na premiera Słowacji. Motyw i kontekst polityczny

Wydarzenie to wywołało ogromne poruszenie zarówno w kraju, jak i za granicą. Chaos informacyjny, który zapanował po zamachu, dodatkowo podsycił niepewność i spekulacje na temat okoliczności ataku oraz stanu zdrowia premiera. W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszystkim znanym dotąd faktom dotyczącym zamachu. Sprawcy, jego motywacji, oraz szerszym kontekstom politycznym, które mogą mieć wpływ na rozwój sytuacji.

Zamach na premiera Słowacji, Roberta Fico

Do zamachu doszło przed lokalnym domem kultury w Handlovej, gdzie odbywało się posiedzenie rządu. Napastnik, 71-letni Juraj C., zbliżył się do premiera, rzekomo wołając „Robo, chodź tu!” i oddał kilka strzałów. Premier został trafiony w brzuch oraz klatkę piersiową. Z miejsca zdarzenia Fico został przetransportowany helikopterem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdzie natychmiast przystąpiono do operacji.

„Stan zdrowia premiera jest krytyczny. „Premier wciąż jest operowany. Doznał wielonarządowego urazu i jego stan zdrowia jest nadzwyczaj poważny” – poinformowali medycy podczas konferencji prasowej o godzinie 20:00. Wcześniejsze doniesienia mediów, jakoby operacja zakończyła się sukcesem, a stan premiera się poprawiał, zostały zdementowane przez lekarzy.

Sprawca Zamachu – Juraj C.

Sprawcą zamachu jest Juraj C., 71-letni poeta i przeciwnik polityki rządu Fico. Nagranie opublikowane przez agencję NEXTA, przedstawia jego pierwsze słowa po zatrzymaniu: „Zrobiłem to, ponieważ nie zgadzam się z polityką rządu”. Juraj C. wskazał na swoje niezadowolenie z działań rządu, zwłaszcza w kontekście likwidacji mediów i ataków na słowackiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego RTVS.

Syn zamachowca, w rozmowie z portalem „Aktuality”, powiedział, że jego ojciec posiadał broń legalnie i nie miał pojęcia o jego zamiarach. „Absolutnie nie miałem pojęcia, co zamierzał mój ojciec, co planował i dlaczego tak się stało” – mówił. Dodał, że Juraj C. nie leczył się psychiatrycznie, choć być może doszło do „jakiegoś spięcia”.

Prorosyjskie Powiązania Juraja C.

W sieci pojawiły się również informacje sugerujące prorosyjskie powiązania Juraja C. Szabolcs Panyi, węgierski dziennikarz śledczy, w serwisie X napisał: „Wygląda na to, że sprawca ataku na słowackiego premiera Roberta Fico był powiązany z prorosyjską grupą paramilitarną Slvenski Branci. Ich przywódca był nawet szkolony przez żołnierzy byłego Specnazu”. Jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to automatycznie, że za zamachem musieli stać Rosjanie, a szczegóły tej kwestii są nadal nieznane.

Atak na premiera Słowacji spotkał się z potępieniem na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył: „Potępiamy ten atak w najmocniejszy możliwy sposób, uważamy go za całkowicie nieakceptowalny”. Dodał, że Słowacja nie zwróciła się o pomoc do Rosji w śledztwie dotyczącym próby zabójstwa. Nie wiadomo jednak, dlaczego Moskwa miałaby interweniować.

Zamach na premiera Słowacji. Kim Jest Robert Fico?

Robert Fico, przewodniczący partii Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), po raz trzeci objął urząd premiera w zeszłym roku. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 2006-2010 i 2012-2018. Znany jest ze swoich prorosyjskich poglądów, co wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach. „Wolność zawsze przychodziła ze wschodu, a wojna zawsze przychodziła z zachodu” – mówił.

Fico od samego początku krytykował unijną pomoc wojskową dla Ukrainy, twierdząc, że jest to jeden z najbardziej skorumpowanych krajów świata. „Bóg jeden wie, ile z tej wysyłanej pomocy gdzieś tam przepada” – mówił na początku 2024 roku.

Kontekst Polityczny

Pomimo prorosyjskich sympatii, Słowacja nie blokowała unijnych sankcji wobec Rosji, w przeciwieństwie do Węgier, które regularnie przeciwstawiały się sankcjom. Fico, choć wstrzymywał wsparcie militarne dla Ukrainy, pozwalał słowackim firmom i producentom broni na komercyjne dostarczanie uzbrojenia do tego kraju. Słowacja wspiera również Kijów w rozminowywaniu kraju.

Atak na premiera Fico wprowadza dodatkowe napięcia na scenie politycznej Słowacji i może mieć długofalowe konsekwencje zarówno dla wewnętrznej sytuacji kraju, jak i jego relacji międzynarodowych. W miarę jak dochodzenie w sprawie zamachu postępuje, z pewnością pojawi się więcej szczegółów, które mogą rzucić nowe światło na motywy sprawcy oraz potencjalne powiązania polityczne i międzynarodowe tego dramatycznego wydarzenia.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia