Strefa SCT w Warszawie to nie jest najbardziej wyczekiwana decyzja jaką podejmuje miasto. Poniżej kilka kwestii związanych z tematem ze strony transport.um.warszawa.pl
Z pewnością uderzy w wielu mieszkańców o mniej zasobnych portfelach mieszkających w strefie nie dając nic w zamian. Warszawa jako pierwsze miasto wprowadza od 1 lipca Strefę Czystego Transportu. Część kierowców będzie musiała oznakować samochód specjalną naklejką, którą można uzyskać w Zarządzie Dróg Miejskich. Oznacza to konieczność korzystania z odpowiedniego oznaczenia podczas poruszania się po Śródmieściu i kilku innych fragmentach dzielnic centralnych w stolicy. Tą kwestię miała ustalić każda gmina oddzielnie. W Warszawie samochody będą weryfikowane przez system kamer.
Od 1 lipca w Warszawie będzie działać Strefa Czystego Transportu. Oznacza to konieczność korzystania z odpowiedniego oznaczenia podczas poruszania się po Śródmieściu i kilku innych fragmentach dzielnic centralnych w stolicy. Robi się to poprzez naklejkę, którą można uzyskać w Zarządzie Dróg Miejskich, choć tę kwestię każda gmina może ustalić sama. W Warszawie samochody będą weryfikowane również przez system kamer, dzięki czemu naklejki nie będą obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Wjazd bez naklejki do SCT nieuprawnionym do tego samochodem grozi mandatem do 500 zł.
Strefa SCT w Warszawie – granice
Według przyjętego projektu SCT obejmie obszar całego Śródmieścia i fragmenty dzielnic centralnych. Jej granica będzie przebiegać: aleją Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej. Liniami kolejowymi nr 20, 501, 9 i 7; ulicą Wiatraczną; aleją Stanów Zjednoczonych i mostem Łazienkowskim. Dalej aleją Armii Ludowej; ulicą Wawelską; ulicą Kopińską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”. Oraz ulicą ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały” do alei Prymasa Tysiąclecia.
Łącznie SCT obejmie obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Ulice graniczne będą znajdowały się poza strefą czystego transportu. Na granicach strefy umieszczone zostaną specjalne znaki drogowe. Przy wjeździe nie będzie szlabanów.
Strefa SCT – które samochody mogą wjechać.
Aby wjechać do warszawskiej SCT na pierwszym etapie, kierowca będzie musiał prowadzić samochód benzynowy spełniający co najmniej normę Euro 2 (z rocznika 1997 lub nowszy) lub samochód z silnikiem Diesla spełniający co najmniej normę Euro 4 (z rocznika 2005 lub nowszy). Jeśli pozyskane na temat samochodu dane z centralnej ewidencji pojazdów będą niewystarczające, kierowca będzie musiał umieścić wydaną przez miasto nalepkę na szybie, informującą o roczniku produkcji i paliwie, jakim zasilany jest silnik.
Weryfikacja wjazdu do SCT i kary
Prawo wjazdu do strefy czystego transportu będzie egzekwowane przez policję i straż miejską podczas wyrywkowych kontroli. Ich forma nie będzie różnić się od kontroli innych znanych kierowcom przepisów drogowych. Sprawdzać się będzie, czy samochód spełnia wymagania strefy – rocznik produkcji lub odpowiednie normy emisyjne (Euro). Do kontroli będzie wykorzystywany także system wideo-detekcji.
Brak zastosowania się do wymogów SCT będzie traktowany jak wykroczenie drogowe, za które można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.
Strefa SCT – potrzeba wjazdu przez pojazdy nie spełniające norm.
Każdy będzie miał możliwość wjazdu do SCT cztery razy w ciągu roku kalendarzowego, niezależnie od tego, czy auto spełnia normy emisji spalin.
Zasady wjazdu do SCT dla obcych.
Zasady SCT są jednakowe dla osób regularnie przyjeżdżających do Warszawy, jak i innych osób, w tym turystów/ turystek.
Naklejka obca a wjazd do SCT w Warszawie.
Nie, naklejka wydana np. w Krakowie nie będzie uprawniała do wjazdu SCT w Warszawie – uchwały Warszawy i innych miast różnią się warunkami dopuszczeń do ruchu pojazdów w strefie.
Rekompensata dla właścicieli zbyt emisyjnych aut
Miasto stale rozbudowuje ofertę transportu publicznego. Jej najbardziej wydajne elementy – metro i tramwaj – sukcesywnie docierają do kolejnych dzielnic. W pobliżu węzłów komunikacyjnych działa także 17 parkingów typu Parkuj i Jedź (P+R, z ang. Park & Ride), gdzie kierowcy mogą zostawić auta i kontynuować podróż do centrum Warszawy komunikacją miejską.
Władze Warszawy nie planują jednocześnie wprowadzenia specjalnych biletów na komunikację miejską czy parkingi P+R dla osób, których pojazdy nie spełniają wymogów emisyjnych SCT.
Strefa SCT – Info o stanie powietrza w Warszawie
Informacja o stanie powietrza w Warszawie można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska(otwiera się w nowej karcie), w raportach Narodowego Instytutu Kontroli(otwiera się w nowej karcie) oraz na stronach IoT(otwiera się w nowej karcie).
Czas płynie a my nie wyciągamy wniosków. O tym przeczytasz w artykule – Niemcy wycofują się ze Stref Czystego Transportu, okazały się nieskuteczne.
Proponuję zapoznać się z propozycją na weekend – Długi weekend w Ogórku 29.05-02.06.2024
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
Miłośnicy Garbusa i Ogórka mogą się wybrać na GarBusem na zlot Bezpieczna Podróż w sezonie 2024
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.