Nowy Terminal Kontenerowy T3 Baltic Hub w Gdańsku – Kluczowa Inwestycja dla Polskiej Gospodarki

Nowy Terminal Kontenerowy T3 Baltic Hub to jedyny taki terminal na Bałtyku z głębokowodnym podejściem do nabrzeża

113

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Terminal Kontenerowy T3 Baltic Hub
Terminal Kontenerowy T3 Baltic Hub

Nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub w Gdańsku, budowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging, osiągnął 60 procent zaawansowania prac. Piątego czerwca uroczyście wmurowano kamień węgielny na terenie inwestycji, gdzie powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne. To wydarzenie symbolizuje ważny etap w realizacji projektu, który ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. Zwiększając możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 mln TEU rocznie, osiągając łącznie 4,5 mln TEU.

Zwiększenie Możliwości Przeładunkowych


Terminal T3 Baltic Hub znacząco zwiększy możliwości przeładunkowe portu w Gdańsku. Dzięki inwestycji, której wartość wynosi 470 mln euro, powstanie nabrzeże głębokowodne. Nabrzeże o długości 717 metrów i głębokości 18 metrów oraz plac o powierzchni 36 hektarów. Po zakończeniu prac w 2025 roku, terminal stanie się jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Umocni pozycję Polski jako kluczowego węzła transportowego na arenie międzynarodowej.


W ramach projektu zakupionych zostanie 8 suwnic nabrzeżowych oraz 28 półautomatycznych suwnic RMG. To suwnice które będą zdalnie sterowane przez operatorów na ergonomicznych stanowiskach. Takie rozwiązania nie tylko zwiększą efektywność operacji przeładunkowych, ale również zapewnią bezpieczniejsze i bardziej komfortowe warunki pracy przez cały rok. To jest istotnym aspektem nowoczesnej infrastruktury portowej.

Strategiczne Znaczenie dla Handlu i Gospodarki


T3 Baltic Hub będzie największym terminalem kontenerowym w Polsce i jedynym głębokowodnym portem morskim w krajach bałtyckich. Jak podkreśla Artur Popko, prezes Budimex S.A., terminal ten będzie kluczowy dla rozwoju handlu na Bałtyku oraz dla całej polskiej gospodarki. Nowy terminal umożliwi przyjmowanie największych kontenerowców i uruchomienie bezpośrednich połączeń z Azją, co znacząco wpłynie na zwiększenie obrotów handlowych i logistycznych.

Prace nad terminalem są aktualnie skoncentrowane na realizacji dwóch kluczowych kamieni milowych. Pierwszym jest przekazanie Sectional Completion A w czerwcu tego roku, co umożliwi dostawę i montaż suwnic C-ARMG. Drugim jest przekazanie Sectional Completion B do końca sierpnia tego roku, obejmujące wykonanie czterech pierwszych stacków kontenerowych, co pozwoli na testowanie i uruchamianie suwnic C-ARMG.

Zrównoważony Rozwój i Ochrona Środowiska


Przy budowie terminala T3 zastosowano najnowsze technologie, które chronią środowisko naturalne. Prowadzony jest monitoring stanu środowiska oraz badania hałasu. Stosowane są również specjalne urządzenia odstraszające, chroniące ssaki morskie. Dzięki tym działaniom projekt wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju, co jest priorytetem dla Grupy Budimex.


Inwestycja w T3 Baltic Hub to nie jedyny przykład działań Grupy Budimex mających na celu ochronę regionu wybrzeża Bałtyku. Firma wsparła Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiedzialną za Stację Morską i Fokarium w Helu, dostarczając zaawansowany analizator biochemiczny. Urządzenie to znacznie skraca czas oczekiwania na wyniki badań krwi, co zwiększa szanse na uratowanie ssaków morskich.

Zaangażowanie Społeczności Lokalnej


W realizację projektu zaangażowani są również pracownicy lokalnego kontraktu budowy terminala T3. Ich działania nie tylko przyczyniają się do sukcesu inwestycji, ale także wspierają lokalne inicjatywy ekologiczne i społeczne. Terminal T3 Baltic Hub w Gdańsku to przykład jak wielkoskalowa inwestycja może łączyć rozwój gospodarczy z troską o środowisko i społeczność lokalną, przynosząc korzyści na wielu płaszczyznach.

Inwestycja w nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub w Gdańsku jest strategicznie ważna dla polskiej gospodarki, wzmacniając pozycję kraju na międzynarodowej arenie handlowej i transportowej. Dzięki nowoczesnym technologiom, zrównoważonemu podejściu oraz wsparciu lokalnych inicjatyw, terminal ten przyczyni się do długotrwałego rozwoju ekonomicznego i ekologicznego regionu.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia