Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło serwis, w którym radzi, jakie zachowania należy podjąć w sytuacji wystąpienia zagrożeń CBRNE. Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń

197

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

W tych trudnych czasach Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń może okazać się niezbędny. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło serwis, w którym radzi, jakie zachowania należy podjąć w sytuacji wystąpienia zagrożeń CBRNE. Wśród przedstawionych informacji wskazano między innymi, jaką zawartość powinien mieć plecak ewakuacyjny. Na stronie alert.rcb.gov.pl, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o trzech krokach, które pozwolą przygotować się na sytuację ewentualnego zagrożenia. “Działania prewencyjne odgrywają kluczową rolę w eliminowaniu lub ograniczaniu ewentualnych szkód związanych z zagrożeniami.”

Plecak ewakuacyjny-ucieczkowy  w sytuacji wystąpienia zagrożeń foto militaria.pl
Plecak ewakuacyjny-ucieczkowy w sytuacji wystąpienia zagrożeń foto militaria.pl

Zanim spakujesz plecak ewakuacyjny

Pierwszym z kroków, które należy podjąć, jest rozmowa o możliwych zagrożeniach z osobami zamieszkującymi ten sam budynek (rodzina, znajomi, współlokatorzy), a także opracowanie planu działania. “Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność, tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić.”

Kolejnym krokiem jest przygotowanie plecaka bezpieczeństwa, czyli plecaka ewakuacyjnego. Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powinny się w nim znaleźć: radio na baterie + baterie, latarka + baterie, najpotrzebniejsze dokumenty, zapalniczka/zapałki, maski oddechowe/ochronne, mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS, otwieracz do puszek, posiłki na 2 dni, nóż, ołówek i notes, komplet sztućców, kurtka przeciwdeszczowa, apteczka, śpiwór, worki na śmieci, ubranie na zmianę, mydło, żel do dezynfekcji, kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne, gotówka w niewielkich nominałach, butelka filtrująca z nowym filtrem, gumy, sznurki, opaska zaciskowa. “Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak.”

Ostatnim krokiem przygotowań powinno być określenie miejsc bezpiecznych. “Zastanów się nad najlepszym schronieniem w miejscach, w których bywasz najczęściej (praca, szkoła, dom).” Poza wspomnianymi poradami, w serwisie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przygotowano również poradniki dotyczące pięciu rodzajów zagrożeń: biologicznych, chemicznych, jądrowych, radiacyjnych oraz zagrożeń eksplozją. Wyjaśniono w nich, czym charakteryzują się wspomniane zagrożenia, jak są klasyfikowane, a także jakie działania należy podjąć w przypadku ich ewentualnego wystąpienia.

Cele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Uzupełnienie: Warto zaznaczyć, że serwis Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ma na celu ochronę obywateli i zapewnienie im niezbędnych informacji, które pomogą w przygotowaniu się na różne sytuacje kryzysowe. Dzięki temu obywatele mogą liczyć na pełne i sprawiedliwe wsparcie w przypadku wystąpienia zagrożeń, co zwiększa ich bezpieczeństwo i komfort w trudnych sytuacjach.

Co spakować w Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń

Plecak ewakuacyjny powinien zawierać niezbędne rzeczy, które pozwolą przetrwać kilka dni poza domem w sytuacji kryzysowej. Oto przykładowa lista wyposażenia:

Dokumenty i pieniądze: Kserokopie lub oryginały najważniejszych dokumentów (dowód osobisty, paszport, polisa ubezpieczeniowa, dokumentacja medyczna). Gotówka w niewielkich nominałach.

Apteczka pierwszej pomocy: Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; Opatrunki, bandaże, plastry; Koc termiczny (ratowniczy, foliowy). Środek dezynfekujący (np. jodyna)Rękawice lateksowe, maseczka do sztucznego oddychania

Odzież i ciepło: Zapasowe ubrania, bielizna i obuwie; Kurtka przeciwdeszczowa lub poncho; Śpiwór lub koc

Żywność i woda: Żywność o długim terminie przydatności (konserwy, suszone owoce, batony energetyczne). Woda (4-5 litrów na osobę na 3-5 dni)Przenośny filtr do wody

Sprzęt i narzędzia: Radio na baterie + zapasowe baterie; Latarka + zapasowe baterie; Powerbank. Nóż, multitool; Otwieracz do puszek; Zapałki wodoodporne lub zapalniczka; Gwizdek, lusterko

Higiena: Szczoteczka i pasta do zębów. Mydło, chusteczki higieniczne, papier toaletowy; Żel do dezynfekcji rąk

Inne: Worki na śmieci; Notes i ołówek; Mapa z lokalnymi drogami, kompas, GPS

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać i aktualizować zawartość plecaka ewakuacyjnego, aby , mieć pewność że wszystkie które może znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i komfort w sytuacjach awaryjnych.

Plecak ewakuacyjny jak go spakować foto militaria.pl,
Plecak ewakuacyjny jak go spakować foto militaria.pl,

 

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia