W tych trudnych czasach Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń może okazać się niezbędny. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło serwis, w którym radzi, jakie zachowania należy podjąć w sytuacji wystąpienia zagrożeń CBRNE. Wśród przedstawionych informacji wskazano między innymi, jaką zawartość powinien mieć plecak ewakuacyjny. Na stronie alert.rcb.gov.pl, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o trzech krokach, które pozwolą przygotować się na sytuację ewentualnego zagrożenia. “Działania prewencyjne odgrywają kluczową rolę w eliminowaniu lub ograniczaniu ewentualnych szkód związanych z zagrożeniami.”
Zanim spakujesz plecak ewakuacyjny
Pierwszym z kroków, które należy podjąć, jest rozmowa o możliwych zagrożeniach z osobami zamieszkującymi ten sam budynek (rodzina, znajomi, współlokatorzy), a także opracowanie planu działania. “Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność, tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić.”
Kolejnym krokiem jest przygotowanie plecaka bezpieczeństwa, czyli plecaka ewakuacyjnego. Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powinny się w nim znaleźć: radio na baterie + baterie, latarka + baterie, najpotrzebniejsze dokumenty, zapalniczka/zapałki, maski oddechowe/ochronne, mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS, otwieracz do puszek, posiłki na 2 dni, nóż, ołówek i notes, komplet sztućców, kurtka przeciwdeszczowa, apteczka, śpiwór, worki na śmieci, ubranie na zmianę, mydło, żel do dezynfekcji, kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne, gotówka w niewielkich nominałach, butelka filtrująca z nowym filtrem, gumy, sznurki, opaska zaciskowa. “Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak.”
Ostatnim krokiem przygotowań powinno być określenie miejsc bezpiecznych. “Zastanów się nad najlepszym schronieniem w miejscach, w których bywasz najczęściej (praca, szkoła, dom).” Poza wspomnianymi poradami, w serwisie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przygotowano również poradniki dotyczące pięciu rodzajów zagrożeń: biologicznych, chemicznych, jądrowych, radiacyjnych oraz zagrożeń eksplozją. Wyjaśniono w nich, czym charakteryzują się wspomniane zagrożenia, jak są klasyfikowane, a także jakie działania należy podjąć w przypadku ich ewentualnego wystąpienia.
Cele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Uzupełnienie: Warto zaznaczyć, że serwis Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ma na celu ochronę obywateli i zapewnienie im niezbędnych informacji, które pomogą w przygotowaniu się na różne sytuacje kryzysowe. Dzięki temu obywatele mogą liczyć na pełne i sprawiedliwe wsparcie w przypadku wystąpienia zagrożeń, co zwiększa ich bezpieczeństwo i komfort w trudnych sytuacjach.
Co spakować w Plecak ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożeń
Plecak ewakuacyjny powinien zawierać niezbędne rzeczy, które pozwolą przetrwać kilka dni poza domem w sytuacji kryzysowej. Oto przykładowa lista wyposażenia:
Dokumenty i pieniądze: Kserokopie lub oryginały najważniejszych dokumentów (dowód osobisty, paszport, polisa ubezpieczeniowa, dokumentacja medyczna). Gotówka w niewielkich nominałach.
Apteczka pierwszej pomocy: Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; Opatrunki, bandaże, plastry; Koc termiczny (ratowniczy, foliowy). Środek dezynfekujący (np. jodyna)Rękawice lateksowe, maseczka do sztucznego oddychania
Odzież i ciepło: Zapasowe ubrania, bielizna i obuwie; Kurtka przeciwdeszczowa lub poncho; Śpiwór lub koc
Żywność i woda: Żywność o długim terminie przydatności (konserwy, suszone owoce, batony energetyczne). Woda (4-5 litrów na osobę na 3-5 dni)Przenośny filtr do wody
Sprzęt i narzędzia: Radio na baterie + zapasowe baterie; Latarka + zapasowe baterie; Powerbank. Nóż, multitool; Otwieracz do puszek; Zapałki wodoodporne lub zapalniczka; Gwizdek, lusterko
Higiena: Szczoteczka i pasta do zębów. Mydło, chusteczki higieniczne, papier toaletowy; Żel do dezynfekcji rąk
Inne: Worki na śmieci; Notes i ołówek; Mapa z lokalnymi drogami, kompas, GPS
Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać i aktualizować zawartość plecaka ewakuacyjnego, aby , mieć pewność że wszystkie które może znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i komfort w sytuacjach awaryjnych.
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.
Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.