Rodzina naszego zmarłego żołnierza zawiadamia, że uroczyste pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka odbędzie się w środę 12.06.2024 r. o godz. 11:00 w Kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Lubiel województwie mazowieckim. Taką informację przekazała również 1. Warszawska Brygada Pancerna.
W ubiegły czwartek po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że „6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy zmarł ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej szer. Mateusz Sitek”. Do napaści na żołnierza i zadania mu śmiertelnych ran doszło 28 maja. W dalszej części komunikatu podano że, „pomimo udzielonej pomocy w rejonie bandyckiego ataku na granicy z Białorusią i wysiłków lekarzy” życia żołnierza nie udało się uratować.
Pod warszawskim szpitalem, w którym zmarł poległy szer. Mateusz Sitek składane są cały czas kwiaty oraz płoną setki zniczy. Także pod jednostkami Wojska Polskiego pojawiły się znicze.
Szeregowy Mateusz Sitek, który zmarł w wyniku ataku imigrantów, został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego.
Nowy Lubiel – Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny
Nowy Lubiel to wieś położona ok. 30 km na zachód od Ostrołęki w gminie Rząśnik, w powiecie wyszkowskim.
Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny wzniesiono w latach 1890-97. Zwrócony jest prezbiterium na zachód. Konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany z olistwowaniem. Dach kryty blachą. Nawa na rzucie prostokąta z zamkniętym prosto transeptem. Prezbiterium węższe, zamknięte trójbocznie. Przy nim od południa dobudowana zakrystia, od północy składzik.
Nad nawą i prezbiterium oddzielne dachy dwuspadowe, nad transeptem i prezbiterium przechodzące w trójpołaciowe. Nad zakrystią i składzikiem daszki dwupołaciowe. Na kalenicy nad nawą kwadratowa wieża czterokondygnacyjna zakończona ośmioboczną ażurową wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze obszerne, jednonawowe, przekryte stropem płaskim z zaskrzynieniami. Skrzydła transeptu oddzielone od nawy parą kolumn. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Świątynia jest jednym z pięciu na terenie Mazowsza zachowanych kościołów transeptowych. Prezbiterium tego kościoła leży po stronie zachodniej budynku, odwrotnie niż w przypadku większości innych kościołów.
Wyposażenie wnętrza niezabytkowe, jednorodne neobarokowe z końca XIX w. Na ścianach bogata dekoracja malarska. Przy kościele drewniana, jednokondygnacyjna dzwonnica. Wzniesiona pod koniec XIX w. Ustawiona na cementowej podmurówce. Konstrukcji słupowej, wzmocnionej ryglami i zastrzałami, zewnątrz oszalowana z olistwowaniem z dachem krokwiowym, krytym blachą. Zbudowana na rzucie zbliżonym do kwadratu. W górnej części każdej ściany po jednym bliźniaczym (podwójny prostokąt) otworze dzwonowym przesłoniętym drewnianą żaluzją. Dach namiotowy, zwieńczony drewnianym krzyżem. Opis ze strony www.polskaniezwykla.pl
12.06.2024 – „Ani jednego więcej”. Manifestacja solidarności z żołnierzami na granicy„, Miejsce: Ministerstwo Obrony Narodowej, al. Niepodległości 218, Godz. 18:00 info
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.
Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.