Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024 Nowy Lubiel

W dniu 12.06.2024 o godzinie 11:00, w Kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Lubiel województwie mazowieckim odbędzie się Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka żołnierza który zginął broniąc polskiej granicy. Murem Za Polskim Mundurem.

521

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024 Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny Nowy Lubiel
Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024 Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny Nowy Lubiel

Rodzina naszego zmarłego żołnierza zawiadamia, że uroczyste pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka odbędzie się w środę 12.06.2024 r. o godz. 11:00 w Kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Lubiel województwie mazowieckim. Taką informację przekazała również 1. Warszawska Brygada Pancerna. 

W ubiegły czwartek po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że „6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy zmarł ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej szer. Mateusz Sitek”. Do napaści na żołnierza i zadania mu śmiertelnych ran doszło 28 maja. W dalszej części komunikatu podano że, „pomimo udzielonej pomocy w rejonie bandyckiego ataku na granicy z Białorusią i wysiłków lekarzy” życia żołnierza nie udało się uratować.

Pod warszawskim szpitalem, w którym zmarł poległy szer. Mateusz Sitek składane są cały czas kwiaty oraz płoną setki zniczy. Także pod jednostkami Wojska Polskiego pojawiły się znicze.

Szeregowy Mateusz Sitek, który zmarł w wyniku ataku imigrantów, został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego.

Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024 Nowy Lubiel. Kościół pw. Świętej Anny w Nowym Lubielu wnętrze z ołtarzem
Kościół pw. Świętej Anny w Nowym Lubielu wnętrze z ołtarzem Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024

Nowy Lubiel – Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny

Nowy Lubiel to wieś położona ok. 30 km na zachód od Ostrołęki w gminie Rząśnik, w powiecie wyszkowskim.

Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny wzniesiono w latach 1890-97. Zwrócony jest prezbiterium na zachód. Konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany z olistwowaniem. Dach kryty blachą. Nawa na rzucie prostokąta z zamkniętym prosto transeptem. Prezbiterium węższe, zamknięte trójbocznie. Przy nim od południa dobudowana zakrystia, od północy składzik.

Nad nawą i prezbiterium oddzielne dachy dwuspadowe, nad transeptem i prezbiterium przechodzące w trójpołaciowe. Nad zakrystią i składzikiem daszki dwupołaciowe. Na kalenicy nad nawą kwadratowa wieża czterokondygnacyjna zakończona ośmioboczną ażurową wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze obszerne, jednonawowe, przekryte stropem płaskim z zaskrzynieniami. Skrzydła transeptu oddzielone od nawy parą kolumn. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Świątynia jest jednym z pięciu na terenie Mazowsza zachowanych kościołów transeptowych. Prezbiterium tego kościoła leży po stronie zachodniej budynku, odwrotnie niż w przypadku większości innych kościołów.

Wyposażenie wnętrza niezabytkowe, jednorodne neobarokowe z końca XIX w. Na ścianach bogata dekoracja malarska. Przy kościele drewniana, jednokondygnacyjna dzwonnica. Wzniesiona pod koniec XIX w. Ustawiona na cementowej podmurówce. Konstrukcji słupowej, wzmocnionej ryglami i zastrzałami, zewnątrz oszalowana z olistwowaniem z dachem krokwiowym, krytym blachą. Zbudowana na rzucie zbliżonym do kwadratu. W górnej części każdej ściany po jednym bliźniaczym (podwójny prostokąt) otworze dzwonowym przesłoniętym drewnianą żaluzją. Dach namiotowy, zwieńczony drewnianym krzyżem. Opis ze strony www.polskaniezwykla.pl

Murem Za Polskim Mundurem. Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024 Nowy Lubiel
Murem Za Polskim Mundurem. Pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka 12.06.2024 Nowy Lubiel

12.06.2024 – „Ani jednego więcej”. Manifestacja solidarności z żołnierzami na granicy„, Miejsce: Ministerstwo Obrony Narodowej, al. Niepodległości 218, Godz. 18:00 info

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia