Barbara Nowak składa mandat! 'Zdrajcy nie powinni być nagradzani’ – ostre słowa radnej PiS

Barbara Nowak rezygnuje...

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Barbara Nowak
Barbara Nowak złożyła mandat

W dniu 4 lipca 2024 roku, Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty i radna sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS), złożyła swój mandat. Decyzja ta jest aktem sprzeciwu wobec działań niektórych polityków tej partii, którzy wykazali się nieposłuszeństwem względem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Nowak ostro skomentowała sytuację, mówiąc: „Zdrajcy nie powinni zasiadać na wysokich stanowiskach i dostawać nagrody za to, co zrobili”. Barbara Nowak składa mandat! 'Zdrajcy nie powinni być nagradzani’ – ostre słowa radnej PiS

Barbara Nowak składa mandat! 'Zdrajcy nie powinni być nagradzani’ – ostre słowa radnej PiS

Barbara Nowak poinformowała o swojej rezygnacji na zakończenie sesji sejmiku, podczas której wybrany został nowy zarząd województwa. Marszałkiem województwa małopolskiego został Łukasz Smółka. To jest efektem wcześniejszych prób przeforsowania kandydatury Łukasza Kmity, posła PiS i byłego wojewody. Ponadto to kandydat popierany przez prezesa Kaczyńskiego. Pięciokrotne niepowodzenie radnych PiS w głosowaniu nad kandydaturą Kmity stało się bezpośrednim powodem rezygnacji Nowak.

Barbara Nowak wyraziła swoje stanowisko bez ogródek. „Ja ich nazwałam zdrajcami i tego nie cofam. Dla mnie zdrada to zdrada. Za zdradę się karze, a nie nagradza. Wykonałam dzisiaj wolę wszystkich, całego klubu, zagłosowałam tak, jak sobie życzono. Ponadto zaznaczam, i szczerze mówię: nie po drodze mi z takim układem. Ja tego nie jestem w stanie tolerować, taki mam honor i rezygnuję” – powiedziała była kurator.

Podkreśliła również, że jej decyzja była niezależna i nie konsultowana z nikim. „Muszę mieć możliwość patrzenia sobie w lustro i z tego nigdy nie rezygnowałam. Nie mogę dla jakichś korzyści, obojętnie jakich, rezygnować z poczucia honoru” – dodała Nowak.

Kontekst polityczny, reakcje i przyszłość.

Rezygnacja Barbary Nowak wpisuje się w szerszy kontekst polityczny i ukazuje głębsze podziały wewnątrz partii PiS. Wybór Łukasza Smółki na marszałka województwa, był sprzeczny z linią wytyczoną przez prezesa Kaczyńskiego. Ponadto ukazuje rosnącą autonomię radnych wojewódzkich oraz ich gotowość do podejmowania decyzji niezależnie od centralnych wytycznych.

Decyzja Nowak może mieć dalekosiężne konsekwencje dla PiS w województwie małopolskim. Ponadto wyraźne podziały w partii mogą wpłynąć na dalsze decyzje polityczne i relacje w ramach regionalnych struktur. Niewątpliwie, ruch ten będzie bacznie obserwowany zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników partii. TTo wskaźnik przyszłych zmian i ewentualnych konfliktów wewnętrznych.

Barbara Nowak, odchodząc, zaznaczyła, że jej decyzja nie jest równoznaczna ze sprzeciwem wobec obecnego zarządu województwa, lecz wyrazem niezgody na brak lojalności i konsekwencji w działaniu niektórych członków partii. Jej odejście z sejmiku małopolskiego jest więc silnym sygnałem dla wszystkich, którzy śledzą wydarzenia na regionalnej scenie politycznej, a także manifestacją osobistego kodeksu honorowego i nieugiętych zasad, jakie Barbara Nowak wyznaje.

——

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia