80 rocznica Powstania Warszawskiego. Już w czwartek 1 sierpnia będziemy obchodzić okrągłą 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku cała stolica tego dnia o godzinie 17 czyli w godzinę W zatrzyma się na minutę chcąc oddać hołd wszystkim powstańcom, którzy wtedy walczyli z niemieckim okupantem. Powstanie Warszawskie trwało nieco ponad 2 miesiące, a dokładnie do 2 października 1944 roku mimo, że początkowo III Rzesza zakładała zgładzenie Warszawy w kilka dni. Mimo wszystko źle obliczono siły wroga wobec czego Warszawiacy nie mieli szans w tym starciu. Od dawna trwają spekulacje o słuszności wybuchu powstania, ale bez względu na wszystko należy się tamtym ludziom, a raczej bohaterom ogromny szacunek oraz wdzięczność. Mamy jeszcze możliwość słuchać opowiadań naocznych świadków tamtych wydarzeń jednak została ich już tylko garstka. Możemy niestety zakładać, że w kolejną okrągłą rocznicę czyli za 10 lat nie będzie ich już wcale.
80 rocznica Powstania Warszawskiego – Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych i najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski i całej II wojny światowej. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 2 października tego samego roku. Było to największe zbrojne powstanie miejskie w okupowanej Europie.
Przyczyny wybuchu powstania
- Słabnąca potęga III Rzeszy: Zbliżający się front wschodni oraz aliancka ofensywa w Europie Zachodniej dawały nadzieję na rychłe wyzwolenie Polski.
- Chęć przejęcia kontroli nad stolicą: Powstańcy liczyli na to, że wyzwoliwszy Warszawę przed wkroczeniem Armii Czerwonej, będą mogli mieć większy wpływ na przyszłość Polski.
- Apel Komendy Głównej AK: Armia Krajowa wydała rozkaz rozpoczęcia powstania, licząc na wsparcie aliantów i Armii Czerwonej.
Przebieg powstania
Powstanie rozpoczęło się zaskakująco sprawnie, ale szybko okazało się, że siły niemieckie są znacznie większe niż zakładano. Powstańcy, mimo heroicznej walki nie mieli szans na zwycięstwo. Miasto zostało systematycznie niszczone, a ludność cywilna ponosiła ogromne straty.
- Walki uliczne: Powstańcy walczyli w ruinach Warszawy wykorzystując każdy budynek jako umocnienie.
- Sytuacja humanitarna: Brakowało żywności, lekarstw i amunicji. Tysiące ludzi zginęło z głodu i chorób.
- Zbombardowanie miasta: Niemcy zniszczyli znaczną część Starego Miasta i innych dzielnic Warszawy.
Skutki powstania
Powstanie warszawskie zakończyło się tragiczną kapitulacją. Straty były ogromne:
- Zginęło około 200 tysięcy osób, w tym wielu cywilów.
- Warszawa została niemal całkowicie zniszczona.
- Polskie Państwo Podziemne zostało osłabione.
Znaczenie powstania
Mimo porażki militarnej, Powstanie Warszawskie ma ogromne znaczenie:
- Symbol walki o wolność: Powstańcy walczyli do końca, manifestując niezłomność ducha polskiego narodu.
- Pamięć o ofiarach: Powstanie jest wciąż żywe w pamięci Polaków i stanowi ważny element polskiej tożsamości narodowej.
- Przedmiot badań historyków: Do dziś trwają dyskusje na temat przyczyn wybuchu powstania, jego przebiegu i skutków.
Polecam również odwiedzić stronę Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wykolejeniu się pociągu w Rosji