Deprawacja władzy: Wiceminister Ciążyński to tylko wierzchołek góry lodowej

Bartłomiej Ciążyński w pierwszej wypowiedzi tłumaczył się że nie wiedział że nie może użyć służbowego auta i paliwa do swoich wakacji!!!

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bartłomiej Ciążyński w pierwszej wypowiedzi tłumaczył się że nie wiedział że nie może użyć służbowego auta i paliwa do swoich wakacji!!!
Bartłomiej Ciążyński w pierwszej wypowiedzi tłumaczył się że nie wiedział że nie może użyć służbowego auta i paliwa do swoich wakacji!!!

Wybuch afery z udziałem Bartłomieja Ciążyńskiego. Wykorzystał służbowy samochód i kartę paliwową na prywatne wakacje – to jedynie wierzchołek góry lodowej. Po jego dymisji rozpoczął się szeroko zakrojony audyt w instytucji, w której wcześniej pracował – Sieci Badawczej Łukasiewicz. To, co odkryto, rzuca nowe światło na skalę problemów i nieprawidłowości w instytucjach publicznych.

Ciążyński odwołany, ale problemy sięgają głębiej – Kreatywna księgowość i zawyżanie przychodów

Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, w rozmowie z money.pl ujawnił szokujące informacje. Do wiosny 2024 roku w instytucji stosowano kreatywną księgowość, która polegała na wielokrotnym zawyżaniu poziomu przychodów z tytułu komercjalizacji innowacji. Proceder ten, jak twierdzi Cichocki, był próbą zafałszowania realnej efektywności instytutu. To mogło prowadzić do poważnych konsekwencji, gdyby doszło do ujawnienia tych działań na szerszą skalę.

Po ujawnieniu afery z udziałem Ciążyńskiego, w Łukasiewiczu ruszył audyt. Audyt który ma na celu dokładne sprawdzenie, jak wykorzystywano służbowe samochody, karty paliwowe oraz jak rozliczano delegacje. Wnioski z tej kontroli mogą okazać się kluczowe nie tylko dla tej instytucji. Chyba także dla zrozumienia, jak głęboko zakorzenione są nieprawidłowości w publicznych jednostkach badawczych.

Problematyczne decyzje kadrowe – Przypadki nepotyzmu i złotych parasoli

Jak się okazuje, nie tylko Ciążyński korzystał z przywilejów, które mu się nie należały. W Sieci Łukasiewicz dochodziło również do zatrudniania na stanowiskach dyrektorskich osób, które nie miały odpowiednich kwalifikacji. Osób które nie pozostawiły po sobie realnych efektów pracy. Cichocki nie szczędzi słów krytyki pod adresem poprzedników. Tych którzy jego zdaniem dopuścili się „robienia żartów z wydatków na badania i rozwój”.

W ostatnich miesiącach, tuż przed wyborami w 2023 roku, wprowadzono klauzule umowne, które miały zagwarantować dyrektorom Sieci Łukasiewicz „złote parasole”. To odprawy w wysokości nawet pół miliona złotych w przypadku ich odwołania. Praktyki te, znane z innych instytucji publicznych, takich jak Polska Fundacja Narodowa czy Agencja Rozwoju Przemysłu, tylko potwierdzają, że problem nepotyzmu i korupcji w administracji publicznej jest głęboko zakorzeniony.

Próby ukrycia rzeczywistej sytuacji – Polityczne naciski na kadrę

Jak podkreśla Cichocki, poprzednia kadra zarządzająca Łukasiewicza próbowała za wszelką cenę ukryć faktyczną sytuację instytucji. Brak publikacji sprawozdań z działalności oraz próby zafałszowania danych finansowych miały na celu utrzymanie fałszywego obrazu efektywności i sukcesów. W rzeczywistości przychody z komercjalizacji innowacji wynosiły zaledwie 1 proc. tego, co raportowano.

Nie bez znaczenia są również zarzuty dotyczące nacisków politycznych przy zatrudnianiu kluczowych pracowników. Przykład Ciążyńskiego, który objął stanowisko zastępcy dyrektora wrocławskiej placówki Łukasiewicza bez konkursu, a potem został wiceministrem sprawiedliwości, pokazuje, jak silnie polityka wpływa na kadrowe decyzje w instytucjach publicznych.

Cichocki zapowiada gruntowne zmiany w Sieci Łukasiewicz, które mają na celu przywrócenie transparentności i efektywności w zarządzaniu. Planowane jest zwiększenie rzeczywistych przychodów z tytułu komercjalizacji innowacji oraz poprawa zarządzania zasobami ludzkimi, aby uniknąć powtórzenia się podobnych skandali w przyszłości.

Co dalej z Siecią Łukasiewicz?

Sieć Łukasiewicz, istniejąca w obecnej formule od 2019 roku, stoi teraz przed wyzwaniem zdefiniowania swojej roli w polskiej gospodarce. Cichocki podkreśla, że instytucja ta ma potencjał, by stać się kluczowym graczem w komercjalizacji innowacji w Polsce, ale konieczne są głębokie reformy i ukierunkowanie działań na rzeczywiste efekty, a nie na sztucznie zawyżane statystyki.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia