Bezkarność czy bezradność? Gwałciciele i mordercy we Francji prawie bezkarni

Bezkarność czy bezradność - gwałciciele na specjalnych prawach we Francji ale nie tylko. Zamordowana studentka mogła by żyć

61

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezkarność czy bezradność - gwałciciele na specjalnych prawach we Francji
Bezkarność czy bezradność - gwałciciele na specjalnych prawach we Francji

Francja jest w szoku po brutalnym morderstwie 19-letniej studentki Philippine, której ciało znaleziono w Lasku Bulońskim. Oskarżony o ten straszliwy czyn to 22-letni obywatel Maroka. To ten który już wcześniej został skazany za gwałt, a mimo nakazu deportacji, wciąż przebywał na terenie kraju. Ta tragedia wywołała ogromne oburzenie społeczne i polityczne, otwierając debatę nad problemem nielegalnych imigrantów popełniających przestępstwa. Bezkarność i bezradność.

Problem deportacji, indolencja urzędników napędza bezkarność


Francja, choć wydaje najwięcej nakazów deportacji spośród państw Unii Europejskiej, ma poważne problemy z ich egzekwowaniem. W 2024 roku aż 34 tysiące osób zostało objętych takim nakazem. Jednak rzeczywiste deportacje to zaledwie ułamek tej liczby – około 4 tysięcy. Powodem są zarówno bariery biurokratyczne, jak i niechęć krajów pochodzenia imigrantów do przyjęcia ich z powrotem. Skutkiem tego są sytuacje, w których niebezpieczni przestępcy, jak wspomniany obywatel Maroka, pozostają na wolności.
Francuska policja formalnie dysponuje uprawnieniami do zatrzymywania i deportowania nielegalnych imigrantów. Często jednak napotyka na przeszkody w postaci przepisów prawa oraz braku politycznego wsparcia. W praktyce oznacza to, że osoby skazane za poważne przestępstwa, zamiast być deportowane, dalej pozostają na terenie Francji. To w wielu przypadkach kończy się kolejnymi aktami przemocy.

Urzędnicy bezradni wobec biurokracjiszaleństwo polityczne i ideologiczne konflikty


Problemem nie jest jedynie sama policja, ale także skomplikowany system biurokratyczny, który często hamuje procesy deportacyjne. Brak współpracy między różnymi urzędami oraz biurokratyczna machina sprawiają, że nawet w przypadkach, gdy istnieje prawomocny wyrok i nakaz deportacji, jego wykonanie jest niemożliwe. W efekcie władze tracą kontrolę nad tym, kto przebywa w kraju, a obywatele tracą poczucie bezpieczeństwa.
Sprawa ta podkreśla także głęboki podział polityczny we Francji. Politycy skrajnej prawicy, jak Jordan Bardella, szef Zjednoczenia Narodowego, oskarżają władze o pobłażliwość wobec przestępców i brak realnych działań. Wzywają do zaostrzenia przepisów imigracyjnych i deportacyjnych, podczas gdy politycy lewicy podkreślają konieczność ochrony praw człowieka, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Przywileje dla przestępców czyli paranoja francuskich urzędników


W mediach i na portalach społecznościowych pojawia się coraz więcej głosów oskarżających władze o stosowanie „podwójnych standardów”. Część społeczeństwa jest przekonana, że nielegalni imigranci pochodzący z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu są uprzywilejowani, gdyż są traktowani łagodniej przez władze i wymiar sprawiedliwości. Taki sposób myślenia powoduje wzrost napięć społecznych i niechęci wobec imigrantów.
Po tragicznym zabójstwie studentki, Minister Spraw Wewnętrznych, Bruno Retailleau, zapowiedział zaostrzenie przepisów imigracyjnych. Chociaż nowe regulacje są już w przygotowaniu, opinia publiczna pozostaje sceptyczna, obawiając się, że i tym razem władze nie będą w stanie skutecznie reagować. Francja znajduje się na rozdrożu, gdzie niezbędne są realne reformy, które przywrócą poczucie bezpieczeństwa obywatelom, a także uporają się z rosnącym problemem przestępczości wśród nielegalnych imigrantów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia