Niewyjaśniona sprawa Rzezi Wołyńskiej. Ciąg dalszy. Od dłuższego czasu, a tak naprawdę od wielu lat między stroną polską i ukraińską toczy się spór o Rzeź Wołyńską. Przypomnijmy w skrócie czym była Rzeź Wołyńska. Podczas II Wojny Światowej w latach 1943-1944 ukraińscy nacjonaliści w okrutny sposób w ówczesnym województwie wołyńskim wymordowali od 100 do 200 tysięcy polskiej ludności. Strona polska od wielu lat bezskutecznie domaga się od naszych sąsiadów możliwości na ich ziemiach ekshumacji ofiar. W ostatnim czasie w tej sprawie wypowiedział się rzecznik MSZ Paweł Wroński.
Niewyjaśniona sprawa Rzezi Wołyńskiej. Ciąg dalszy – domaganie się ekshumacji
Mam nadzieję, że sprawa ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej zostanie wkrótce rozwiązana powiedział Wroński w rozmowie z PAP. Rzecznik MSZ zaznaczył w środę, że dla ministra Władysława Sikorskiego jest to sprawa priorytetowa, a ekshumacje powinny być gestem chrześcijaństwa. W tym roku do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło wiele wniosków od członków rodzin zabitych na wspomnianym obszarze domagających się możliwości poszukiwań i godnego upamiętnienia ofiar tamtego tragicznego wydarzenia. Jak zaznaczył w środę UIPN w szczególności wymieniano obszar obwodu rówieńskiego. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że planuje włączyć w swój plan na przyszły rok wymienione prace.
Niewyjaśniona sprawa Rzezi Wołyńskiej. Ciąg dalszy – przekonywanie ukraińskich polityków
Sprawa zbrodni wołyńskiej, a konkretnie możliwości ekshumacji i poszukiwań polskich grobów na Ukrainie była głównym tematem wtorkowego spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni z szefem MSZ Ukrainy Andrijem Sybihą. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia wicepremier i jednocześnie szef Mon Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z polskim radiem powiedział, że bez możliwości przeprowadzenia ekshumacji nie będzie zgody państwa polskiego na wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Była to reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza na słowa szefa ukraińskiego MSZ Dmytra Kułeby, który stwierdził, że „grzebanie w historii” może tylko skłócić ludzi. Podczas sierpniowej wizyty szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przekonywał władze Ukrainy do przeprowadzenia ekshumacji przez Polaków. Sikorski podkreślił, że w czasie negocjacji akcesyjnych będzie to znacznie trudniejsze. Nie dostał on jednak wtedy zgody na prace od ukraińskich władz z Wołodymyrem Zełeńskim na czele.
Niewyjaśniona sprawa Rzezi Wołyńskiej. Ciąg dalszy – Rzeź Wołyńska
Rzeź Wołyńska była jednym z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej na ziemiach polskich. Było to ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów, głównie członków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), na polskiej ludności cywilnej zamieszkującej województwo wołyńskie II Rzeczypospolitej, w latach 1943-1944.
Charakterystyka Zbrodni
- Skala: Zginęło od 100 000 do 200 000 Polaków, głównie kobiet, dzieci i osób starszych.
- Okrucieństwo: Morderstwa były często poprzedzone torturami, a ofiary ginęły w bestialski sposób.
- Charakterystyczne cechy:
- Akcje były dobrze zorganizowane i zaplanowane.
- Celem było całkowite oczyszczenie terenów z ludności polskiej.
- Ofiary były często zamykane w kościołach, a następnie palone żywcem.
- Kontekst historyczny: Zbrodnia była wynikiem skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich, nasilonych przez II wojnę światową i walkę o wpływy na terenie Wołynia.
Skutki Rzezi Wołyńskiej
- Zniszczenie wielokulturowego społeczeństwa Wołynia.
- Głębokie rany w relacjach polsko-ukraińskich.
- Trauma przeżytych wydarzeń, która odbija się na kolejnych pokoleniach.
Foto: Leszek Szymański / PAP/UIPN
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o ranne małżeństwo w Warszawie