Urszula Kozioł: Czego uczy nas milcząca poezja? Sekrety wersów laureatki Nagrody Nike

125

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

urszula koziol
Oto Laureatka Nike 2024

W niedzielę, 6 października 2024 roku, podczas uroczystej gali w warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej, ogłoszono laureatkę tegorocznej Literackiej Nagrody Nike. Prestiżowe wyróżnienie zdobyła wybitna polska poetka, Urszula Kozioł, za swój najnowszy tomik poetycki „Raptularz”. To niezwykłe dzieło, o którym przewodniczący jury Krzysztof Siwczyk mówił, że „napięcie egzystencjalne rozsadza wersy”. Ponadto zostało docenione za głęboką refleksję nad egzystencją, starością i przemijaniem.”Urszula Kozioł: Czego uczy nas milcząca poezja? Sekrety wersów laureatki Nagrody Nike”

„Urszula Kozioł: Czego uczy nas milcząca poezja? Sekrety wersów laureatki Nagrody Nike”

„Raptularz” to tomik, który wyróżnia się swoją intensywnością emocjonalną. Kozioł, wielka dama polskiej literatury, pisze o trudnych, ale uniwersalnych tematach: starości, samotności, pustce po stracie bliskiej osoby oraz blaknięciu wspomnień. Głębia tych wierszy oddaje prawdę o ludzkiej egzystencji w stanie granicznym – to poezja pełna zadumy nad nieuchronnością losu i odchodzeniem. Siwczyk zwrócił uwagę, że tomik ten stanowi swoiste „dopowiedzenie wątków obecnych w całej twórczości” autorki, ukazując jej nieustanną próbę zmierzenia się z fundamentalnymi pytaniami o życie i śmierć.

Urszula Kozioł – życiorys pełen literackiej pasji

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce na Lubelszczyźnie. Jej rodzice byli nauczycielami zaangażowanymi w pracę społeczną, co wpłynęło na jej wrażliwość na sprawy ludzkie. Po maturze w Zamościu, Kozioł rozpoczęła karierę nauczycielską, a jednocześnie rozwijała swoją pasję literacką. Już w 1954 roku zadebiutowała jako poetka na łamach prasy. W ciągu swojej długiej kariery literackiej, tworzyła nie tylko poezję, ale również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony oraz słuchowiska radiowe. Była także redaktorem wrocławskiego miesięcznika „Odra” oraz związana z Wrocławskim Ośrodkiem Kultury.

Pierwsza Nagroda Nike, ale nie pierwsza nominacja

Chociaż Urszula Kozioł zdobyła Nagrodę Nike po raz pierwszy, to nie była jej nowicjuszką. Już wcześniej, jej twórczość była kilkukrotnie nominowana do tej prestiżowej nagrody. W 2006 roku doceniono jej książkę „Supliki”. Ponadto w kolejnych latach jury wyróżniało jej tomiki „Przelotem” (2008), „Klangor” (2015) oraz „Ucieczki” (2017). Tegoroczna wygrana jest więc swoistym ukoronowaniem jej długiej i owocnej kariery literackiej.

Nagroda Nike – symbol prestiżu

Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2024 otrzymała czek na 100 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Gustawa Zemły. Fundatorem nagrody jest Fundacja Agory, a jej organizatorem – „Gazeta Wyborcza” oraz Fundacja Nagrody Literackiej Nike. Nagroda ta, od momentu jej ustanowienia, jest jednym z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce, przyznawanym za najlepsze dzieła literatury pięknej.

Nagrodzenie Urszuli Kozioł za „Raptularz” stanowi nie tylko uznanie jej dorobku. Ponadto także podkreślenie roli poezji w refleksji nad najważniejszymi kwestiami egzystencjalnymi.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia