Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii, aktywnie działa na rzecz dopłat do kredytów mieszkaniowych w Polsce. Choć program „Kredyt na start” ma na celu wspieranie rodzin, Tomczak i jego kancelaria notarialna od lat ściśle współpracują z deweloperami, co wywołuje oburzenie i kontrowersje. Jak ustaliła Wirtualna Polska, jego kancelaria tylko w ostatnich czterech latach obsłużyła ponad 3,600 aktów notarialnych. Aktów związanych z inwestycjami deweloperskimi, generując przy tym przychody szacowane na miliony złotych.
Rekordowe przychody kancelarii i wątpliwa transparentność – Jacek Tomczak
Kancelaria Tomczaka działa jako spółka cywilna. To pozwala na elastyczny podział zysków – możliwość przekazywania większości przychodów współmałżonce znacząco zmniejsza kwoty wykazywane przez polityka w oświadczeniach majątkowych. Przychody kancelarii, wynoszące kilka milionów złotych, są mocno rozbieżne z dochodami oficjalnie wykazywanymi przez wiceministra. To wywołuje pytania o etykę i przejrzystość tego typu działań na styku prywatnych interesów i spraw publicznych.
„Kredyt na start” – pomysł dla rodzin czy deweloperów?
Program „Kredyt na start” miał wspierać polskie rodziny w zakupie mieszkań. Jednak eksperci ostrzegają, że forsowane przez Tomczaka rozwiązania mogą doprowadzić do wzrostu cen na rynku nieruchomości. Przykład wprowadzonego wcześniej programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” pokazał, że rządowe wsparcie kredytowe przyczyniło się do wzrostu cen mieszkań o kilka procent w największych miastach Polski, co w dużej mierze skorzystało na korzyść deweloperów, a nie samych konsumentów.
Historia polityczna Jacka Tomczaka
Jacek Tomczak jest związany z Centrum dla Polski i blisko współpracuje z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jego bogata przeszłość polityczna obejmuje członkostwo w takich ugrupowaniach jak Konfederacja Polski Niepodległej, Przymierze Prawicy, PiS i PO. Z Platformy Obywatelskiej został usunięty za złamanie dyscypliny partyjnej. Z tej różnorodności przynależności politycznych wyłania się obraz polityka. Takiego który zręcznie balansuje między różnymi środowiskami, co w połączeniu z jego działaniami jako notariusz budzi liczne kontrowersje.
Współpraca z deweloperami i rekordowa liczba umów
W ciągu ostatnich czterech lat kancelaria Tomczaka miała udział przy sprzedaży co najmniej 1,717 nowych mieszkań w Poznaniu i okolicach. Jego kancelaria sporządziła akty notarialne związane z kilkudziesięcioma inwestycjami. To oznacza, że Tomczak i jego współpracownicy są dobrze zakorzenieni w poznańskim środowisku deweloperskim.
Sporne oświadczenia majątkowe i realne przychody
Mimo obsługiwania tysięcy umów notarialnych, w oświadczeniach majątkowych Tomczaka widnieją jedynie minimalne przychody z pracy kancelarii. Praktyka spółki cywilnej oraz możliwość przenoszenia zysków na współmałżonkę dają kancelarii znaczne pole do manewru przy raportowaniu dochodów. Taka struktura finansowa kancelarii i dysproporcja między rzeczywistymi przychodami a oświadczeniami majątkowymi sprawiają, że wątpliwości wokół działalności Tomczaka narastają.
Zyski na „Kredycie na start” – ukryte korzyści?
Eksperci ostrzegają, że projekt Tomczaka przyczyni się do wzrostu cen mieszkań i przyniesie korzyści głównie deweloperom. Tym którym kancelaria Tomczaka od lat świadczy usługi notarialne. Takie zjawisko prowadzi do narastającej frustracji społecznej. Tak jest ponieważ w obliczu rosnących kosztów mieszkań, wygranymi na rynku nieruchomości pozostają głównie wielcy inwestorzy.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński