Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim – tak, tak oczywiście są to zawody w łyżwiarstwie szybkim na dystansach. Które odbędą się w marcu tego roku na torze Vikingskipet w norweskim Hamar. Rozegranych zostało po osiem konkurencji dla kobiet i także mężczyzn. W zawodach wzięli udział reprezentanci z 22 krajów, w tym Polska.
Aż sześć medali przywieźli łącznie biało-czerwoni z łyżwiarskich mistrzostw świata na dystansach w Hamar i również z rozgrywanych w Pekinie mistrzostw świata w short tracku. Generalnie, oczywiście dwa i dwa medale byłoby ogromnym sukcesem, a mamy w sumie sześć.
W klasyfikacji medalowej mistrzostw na pierwszym miejscu uplasowała się Holandia z 18 medalami (8 złotych, 6 srebrnych, a także 4 brązowe). Drugie miejsce zajęły Włochy z 5 medalami (3 złote, 1 srebrny, również 1 brązowy). Trzecie Norwegia z 3 medalami (2 złote i oraz 1 srebrny).
Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim – Hamar Norwegia
Oczywiście zawodnicy z toru długiego wywalczyli dwa brązowe już podczas pierwszego dnia mistrzostw świata na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które rozgrywane były w norweskim Hamar. Niespodziankę sprawił Vladimir Semirunnii, ponieważ który pokonał wielu utytułowanych rywali i stanął na podium na dystansie 5000 metrów.
A także zaraz po dekoracji Władymira, medal wywalczyła polska drużyna sprinterek. Polki, jadące w składzie: Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek-Nogal, również Karolina Bosiek zajęły trzecie miejsce, przegrywając tylko z bardzo mocno obsadzonymi drużynami Holandii i Kanady.
Na koniec rywalizacji w Norwegii swój drugi krążek wywalczył Semirunnii, który po raz kolejny stanął na podium. Choć tym razem zdobywając srebro na dziesięć tysięcy metrów. Biało-czerwoni zakończyli tym samym mistrzostwa w Hamar z trzema medalami, srebrnym i dwoma brązowymi.
Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim – Pekin
Równie doskonałe wieści dotarły z Pekinu, ponieważ kapitalnie spisali się nasi specjaliści od short tracku. To były najlepsze mistrzostwa świata w short tracku w wykonaniu Polaków w historii! Najpierw żeńska sztafeta wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata na dystansie 3000 metrów. Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Gabriela Topolska i także Kamila Stormowska zdobyły pierwszy, historyczny medal mistrzostw świata dla polskiej żeńskiej sztafety.
Z kolei w niedzielnych zmaganiach biało-czerwoni dołożyli dwa brązowe medale, Natalia Maliszewska wywalczyła krążek na 500 metrów. A na trzecim miejscu na metę przyjechała nasza mieszana sztafeta (w składzie: Michał Niewiński, Kamila Stormowska, Natalia Maliszewska, również Diane Sellier, otrzymał go też Łukasz Kuczyński, który startował w ćwierćfinale). Biało-czerwoni, zdobyli trzy medale, co sprawia, że to najlepsze mistrzostwa świata w Pekinie. Także wykonaniu Polaków to najlepsze historii!
Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim – kim jest Władimir Semirunnij?
Władimir Semirunnij, znany również jako Włodek Semirunnij, to 22-letni łyżwiarz szybki pochodzenia rosyjskiego, który od 2025 roku reprezentuje Polskę. Choć urodził się 11 grudnia 2002 roku w Rosji. W styczniu 2022 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów na dystansie 5000 metrów, startując wówczas w barwach Rosji.
I po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku, Semirunnij zdecydował się opuścić Rosję. Także w Polsce rozpoczął treningi z krajową kadrą łyżwiarzy szybkich pod okiem trenera Pawła Abratkiewicza. Po 14 miesiącach oczekiwania na rozwiązanie kwestii obywatelstwa, w 2025 roku uzyskał polską licencję sportową. Co pozwoliło mu na starty w międzynarodowych zawodach pod biało-czerwonymi barwami.
Bez wątpienia Władimir Semirunnij to przykład sportowca, który oczywiście pomimo trudnych okoliczności potrafił odnaleźć nowe miejsce. Do rozwoju swojej kariery, przynosząc Polsce znaczące sukcesy w łyżwiarstwie szybkim.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Skoki Narciarskie Raw Air