Cukier

Na Zdrowie 8 – Cukier

Na Zdrowie – Cukier – 24.07.2020

W kolejnym odcinku programu „Na zdrowie” prowadzący nie biorą na warsztat kolejnego cennego dla zdrowia polskiego produktu, który znajdziemy w niemal każdym sklepie czy aptece. Tym razem rozmawiają o równie łatwo dostępnej substancji, która wśród ekspertów żywieniowych uchodzi za największą truciznę naszych czasów. Czy cukier rzeczywiście zasługuje na ten niechlubny tytuł?

„Cukier krzepi” – wszyscy znamy to rozpowszechniane za czasów PRL-u powiedzenie. Na badania mające potwierdzić tę tezę przeznaczono ogromne kwoty. Czy zakończyły się sukcesem? Po przesłuchaniu tego odcinka słuchacze prawdopodobnie dwa razy się zastanowią zanim posłodzą swoją kawę lub herbatę. Cukier powoduje choroby zębów, nadwaga i otyłość – nikt z nas nie ma już co do tego żadnych wątpliwości. Choroby te stanowią jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o możliwości słodkiego kryształowego proszku.

Okazuje się bowiem, że spożycie cukru powiązane jest z nowotworami. Za zbadanie i udowodnienie tej zależności przyznano już zresztą nagrodę Nobla. W ostatnich latach naukowcy poszli o krok dalej i szkodliwość cukru porównali do kilku silnie uzależniających używek, których reklamy są obecnie zakazane w środkach masowego przekazu. Jakie to produkty? Dowiecie się z odcinka i gwarantujemy – będziecie zaskoczeni. Osoby w nadmiarze spożywające cukier narażone są więc nie tylko na nowotwory ale też infekcje bakteryjne i wirusowe, nadciśnienie tętnicze, miażdżyce, choroby nerek, a także problemy skórne. Gospodarze programu dokładnie wyjaśniają te szkodliwe mechanizmy.

W świetle tych i kilku innych informacji, jakich słuchacze dowiedzą się z audycji, może dziwić fakt, że w Polsce i na świecie spożycie cukru… rośnie! Co prawda kupujemy mniej cukru w czystej postaci, a to dlatego, że mniej gotujemy w domu. Jednak niemałe ilości tej słodkiej substancji przemycane są w produktach, jakie kupujemy. Słodkie napoje, słodycze, pozornie zdrowe przekąski – to najbardziej popularne źródła cukru, na jakie pozwalamy sobie stanowczo zbyt często.

Jeszcze 200 lat temu ludzie zjadali 2 kg cukru rocznie, głównie w postaci miodu. Obecnie mieszkaniec Ziemi rocznie spożywa około 70 kg tej substancji, ukrytej w przeróżnych produktach. Jaka dzienna dawka cukru jest bezpieczna dla naszego zdrowia? W jakiej postaci powinniśmy go przyswajać? Jaki związek ma cukier z naszym zdrowiem psychicznym? W jaki sposób cukier wpływa na przyswajanie innych składników odżywczych oraz ważnych dla zdrowia pierwiastków? Siódmy odcinek audycji „Na Zdrowie” prowadzą Paweł Kubalski i Ryszard Cichy.