Miód

Na Zdrowie 10 – Miód

Na Zdrowie – Miód – 10.07.20

Dziesiąty, a więc jubileuszowy odcinek audycji „Na zdrowie” prowadzący świętują, wznosząc toast miodem! To właśnie temu niezwykłemu produktowi poświęcona jest kolejna część naszego cyklu. Dowiecie się wielu zaskakujących ciekawostek dotyczących prozdrowotnych właściwości miodu. Poznacie też kilka trików na to, aby wzmocnić jego korzystne działanie.

Drugim bohaterem – a raczej całym rojem bohaterek tego odcinka – są małe wytwórczynie miodu. To właśnie rozmowa o pszczołach jest punktem wyjścia do rozważań na temat miodu. Śmiało można powiedzieć, że te pracowite owady są gwarantami istnienia gatunku ludzkiego. Tę prawidłowość odkrył już Albert Einstein. Genialny naukowiec i noblista zwrócił uwagę, że ocalenie pszczół powinno być jednym z priorytetów ludzkości. Jeżeli bowiem zabraknie pszczół, naturalne zapylanie roślin będzie praktycznie niemożliwe. W ciągu dosłownie kilku lat zniknie nie tylko miód, ale też podstawowe produkty spożywcze, z warzywami i owocami na czele.

Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nasz byt zależy od dobrostanu pszczół. W wielu miastach stawia się obecnie pasieki na dachach budynków, aby odbudować populację pszczół. Prowadzący audycję podrzucają kilka prostych sposobów na to, jak my sami, we własnych domach, możemy zadbać o pszczoły i wesprzeć je w ich codziennej pracy.

Naukowcy nie zdołali jak dotąd wyodrębnić wszystkich składników miodu. A lista jego dobroczynnych właściwości jest niezwykle długa! Czy wiedzieliście, że w Indiach miód jest traktowany jako lek i można go kupić jedynie w aptekach? Nic dziwnego: od wielu lat znane jest jego działanie podnoszące odporność organizmu. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, a także mnóstwo witamin C i A. Kryje się w nim również szereg mikroelementów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, takich jak: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden czy kobalt. Z powodzeniem można go stosować również jako maść na rany i oparzenia! Co ciekawe, miód jest zalecany dla diabetyków jako jego zamiennik cukru. Wyjaśnienie tego faktu usłyszycie w odcinku.

Czy miód może być skuteczniejszy od syntetycznych antybiotyków? Czy leczy próchnicę? Czy cukier zawarty w miodzie ma takie same właściwości jak inne cukry proste? Czy faktycznie nie powinniśmy słodzić nim gorących napojów? Czy miód potrafi uśmierzyć nasze cierpienia po udanej imprezie? Gdzie powstaje najzdrowszy miód świata? A najsmaczniejszy? Na jakie polskie miody warto zwrócić uwagę? Jak odróżnić miód naturalny od syntetycznego? Skąd wzięło się określenie „miesiąc miodowy”? Tych i wielu innych ciekawych informacji o miodzie dowiecie się z audycji, prowadzonej przez Ryszarda Cichego i Pawła Kubalskiego.