Niezrealizowany projekt – FSM Beskid 106

972

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

FSM BESKID 106, pojazd który miał tak na prawdę zastąpić przestarzałego Polskiego Fiata 126p. Polską szansę jak się później okazało wykorzystało francuskie Renault…

beskid3

Beskid był polskim samochodem koncepcyjnym o jednobryłowym nadwoziu. Został zaprojektowany na początku lat 80 w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych BOSMAL w Bielsko-Białej. W sumie powstało 7 egzemplarzy tego modelu w 4 wersjach.

beskid2

W 1981 roku projektanci pod kierownictwem inż. Wiesława Wiatraka rozpoczęli prace konstruktorskie nad następcą Fiata 126p. W 1982 roku były już gotowe plany konstrukcyjne auta i tym samym rozpoczęto budowę pierwszego prototypu. Jak się okazał prototyp powstał w ciągu 10 miesięcy i został zaprezentowany w 1983 roku. Karoseria odznaczała się bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza wynoszącym Cx=0,29. Dzięki temu osiągnięciu Beskid zużywał około 3,9 L/100km paliwa przy prędkości 90 km/h. Z początku w aucie został zamontowany chłodzony cieczą silnik o pojemności 594 cm³ oraz mocy maksymalnej 20,6 kW osiąganej przy 5500 obr./min.

W 1987 roku została opracowana wersja modelu Beskid o długości łącznej 3,5 m z silnikiem z Fiata 126p Bis. W roku 1991 zrobiono makietę teoretycznej produkcyjnej wersji samochodu, częściowo zunifikowana pod względem wyglądu zewnętrznego z Cinquecento. Przy jej opracowaniu konstruktorzy z ośrodka BOSMAL i plastycy z krakowskiej ASP skupili się głównie na dopracowaniu wnętrza pojazdu. W latach 80 nawiązano też współpracę z FSO. Planowano wtedy wykorzystać w Beskidzie elementy podwozia i silników modelu FSO Wars.

beskid6

Niestety z przyczyny ekonomiczno-politycznych nigdy nie rozpoczęto seryjnej produkcji. Ogółem powstało 7 prototypów z czego 1 został rozbity w próbie zderzeniowej, a pozostałe 6 przechodziło próby drogowe. Po przełomowym roku 1989 władze kazały zniszczyć prototypy, jednak inżynierowie nie wykonali polecenia. Dzięki tym ludziom dziś możemy oglądać te pojazdy i sami stwierdzić zgodnie, że ten pojazd miał wielką szansę na sukces…

beskid4

FSM Beskid 106 jest do obejrzenia w Muzeum Motoryzacji w Warszawie (żółty), Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (2 egzemplarze, biały i zielony), na Politechnice Opolskiej (kolor biały), w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie (zielony) oraz w zakładowym muzeum ośrodka BOSMAL w Bielsku-Białej ( kremowy). Dokumentacja została zniszczona wcześniej, ponieważ musiał on ustąpić miejsca licencjonowanemu Fiatowi Cinquecento…

W pierwszym nagłówku wspomniałem o Renault. Oczywiście nie ma oficjalnego komunikatu Renault, ale większość zgodnie twierdzi, że podczas porównywania zdjęć Beskida z Renault Twingo nie zauważają różnic bo są tylko i wyłącznie podobieństwa…

Poczytaj również o: ISTOTNE ZMIANY W EGZAMINIE NA PRAWO JAZDY!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia