Olej rzepakowy

Na Zdrowie 6 – Olej rzepakowy

Na Zdrowie – Olej rzepakowy – 07.08.2020

Ile oleju rzepakowego powinniśmy spożywać każdego dnia? Czy olej rzepakowy jest cenniejszy od oliwy z oliwek? Czy dzięki olejowi rzepakowemu możemy zrezygnować z jedzenia ryb? Czy olej rzepakowy jest odpowiedni dla cukrzyków i osób cierpiących na podwyższony poziom cholesterolu? Jaka jest jego rola w profilaktyce nowotworów? Jakie cenne dla zdrowia składniki zawiera olej rzepakowy? Jak wybrać w sklepie ten odpowiedni?

W szóstym odcinku programu „Na zdrowie” prowadzący Paweł Kubalski i Ryszard Cichy omawiają prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego, nie bez powodu nazywanego „oliwą północy”. Pod względem ilości dobroczynnych składników, wśród olejów produkowanych w naszym kraju ustępuje on jedynie olejowi lnianemu. Wyjątkiem jest jedna substancja, której ten ostatni ma mniej niż olej rzepakowy. Co to za składnik? Słuchajcie uważnie odcinka!

Olej rzepakowy ma wyjątkowo uniwersalne zastosowanie w kuchni. W odróżnieniu od lnianego, ma bardziej neutralny smak, który może przypaść do gustu szerszemu gronu smakoszy. Obróbka termiczna nie pozbawia go przy tym większości składników odżywczych. To wyróżnia olej rzepakowy na tle innych tłuszczów. Z tego też powodu nie powinniśmy używać do smażenia oliwy z oliwek, ponieważ ma ona dużo niższą temperaturę dymienia. Kiedy temperatura ta zostanie osiągnięta, tłuszcz nie nadaje się już do spożycia. Olej rzepakowy jest z kolei znacznie bardziej odporny na wysokie temperatury. Dlatego z powodzeniem możemy używać go również do smażenia. Cenną zaletą oleju rzepakowego jest też to, że nie przenosi on zapachów produktów. Na czym to dokładnie polega i jakie ma znaczenie w kuchni? Wyjaśniają to gospodarze audycji. Walory smakowe i uniwersalność nie są jedynymi pozytywnymi cechami oleju rzepakowego. Dlaczego jeszcze warto włączyć go do codziennej diety?

Czy wiecie, że od około dwudziestu lat hoduje się w Polsce tak zwany rzepak podwójnie ulepszony? Prowadzący wyjaśniają, czym różni się on od tego hodowanego wcześniej, a także jak to wszystko ma się do oliwy z oliwek. Jeszcze trzy dekady temu faktycznie przewyższała ona olej rzepakowy pod względem jakości i walorów zdrowotnych, jednak sytuacja ta uległa zmianie. Warto wiedzieć, jakie to ma znaczenie dla naszego zdrowia. Posłuchajcie koniecznie!