Pierwsza pomoc jak udzielić?

286

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku
The woman crashed into the car. Girl in a helmet.

Pierwsza pomoc jak udzielić ?

W ruchu drogowym zdarzają się sytuacje, w których zagrożone jest ludzkie życie. W takim momencie potrzebna jest pomoc. Kto ma jej udzielić? Każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie znajdującej się w sytuacji grożącej bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Pierwsza pomoc jak udzielić ?

Jest to sprecyzowane w Kodeksie Karnym. Poznanie podstawowych zasad pierwszej pomocy, znacznie ułatwia zareagowanie podczas bycia świadkiem, bądź uczestnikiem wypadku drogowego.  Znacznie podwyższa szanse przeżycia osobie poszkodowanej, którą może być każdy z nas bądź ktoś z naszych bliskich. Podstawową zasadą podczas udzielania pomocy jest nasze bezpieczeństwo.

jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku

Znajdując się w sytuacji konieczności udzielenia jej, należy ustawić  swój samochód przed miejscem zdarzenia drogowego w odpowiedniej odległości i włączyć światła awaryjne, w celu poinformowania nadjeżdżających kierowców o zagrożeniu. Posłuży on nam również jako ochrona przed ewentualnym wjazdem innych samochodów w miejsce wypadku, gdzie będziemy udzielać pomocy. Najlepiej, jeśli jest więcej osób na miejscu, które mogą, np. ustawić w tym czasie trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości czy poinformować pogotowie, straż pożarną i policję.

W takich sytuacjach przydaje się również kamizelka odblaskowa i latarka, co znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo w nocy. Następnie rozejrzyj się, czy istnieją fizyczne zagrożenia. Czy w najbliższym otoczeniu są pojazdy z oznakowaniem wskazującym na niebezpieczny ładunek.

Czy została zerwana napowietrzna linia energetyczna? Czy w pobliżu jest rozlane paliwo? Powinno się wyłączyć zapłon w pojazdach uszkodzonych oraz ustabilizować pojazdy np. poprzez zaciągnięcie hamulca ręcznego, włączenie biegu czy zablokowanie kół. Jeśli już nic nam nie grozi możemy zająć się poszkodowanym. Należy szybko ocenić jego stan. Stosujemy do tego odpowiedni algorytm postępowania ( BLS– ang. Basic life support ). Na początku określamy stan świadomości, w tym celu bardzo delikatnie potrząsamy poszkodowanym i głośno mówimy ” Halo czy Pan/Pani mnie słyszy ?”.

Pierwsza pomoc jak udzielić – kręgosłup

Ważną rzeczą przy wypadkach komunikacyjnych jest to, że poszkodowanego traktujemy zawsze jak osobę z uszkodzonym szyjnym odcinkiem kręgosłupa i wyciągamy z samochodu tylko w sytuacjach, gdy potrzebna jest reanimacja (resuscytacja), gdy istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo zapalenia się pojazdu lub najechania na uszkodzony pojazd przez inny samochód. Jeśli ofiara wypadku jest przytomna i nic jej nie grozi zostawiamy ją w pozycji, w jakiej ją zastaliśmy. Jeśli wcześniej nie wezwaliśmy pomocy, to ją wzywamy i kontrolujemy stan pacjenta do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli jednak nie reaguje, należy udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech. Oddech oceniamy wzrokiem (patrząc czy klatka piersiowa się porusza), słuchem (nasłuchując szmerów oddechowych) oraz dotykiem ( staramy się wyczuć ruch powietrza na własnym policzku). Aby udrożnić drogi oddechowe należy sprawdzić wzrokiem czy nic nie znajduje się w jamie ustnej i bardzo delikatnie odchylić głowę do tyłu i unieść żuchwę poszkodowanego.

Ponownie, jeśli oddech jest prawidłowy zostawiamy osobę w tej pozycji i kontrolujemy oddech do momentu przyjazdu karetki. Jeśli jednak oddech jest nie prawidłowy lub nieobecny poproś kogoś o wezwanie pomocy oraz przyniesienie AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny), jeśli jest dostępny. Zazwyczaj można go znaleźć w miejscach gdzie jest duże skupisko ludzi takie jak lotniska, szkoły, dworce kolejowe, itp. Jeśli zostanie przyniesiony w trakcie akcji reanimacyjnej powinno się postępować zgodnie z instrukcją znalezioną na urządzeniu.

Pierwsza pomoc jak udzielić – wyciągamy ofiarę

straż pożarna w trakcie odcinania dachu auta
szybka pomoc

Wyciągamy poszkodowanego z samochodu, robimy to w następujący sposób, należy :

  • stanąć z tyłu poszkodowanego,
  • włożyć ręce pod jego pachy,
  • jedną ręką przytrzymać brodę poszkodowanego,
  • lekko naciągnąć wzdłuż osi ciała (nie na boki),
  • położyć jego głowę między swoim barkiem a głową, przez cały czas utrzymując ją w tej ustabilizowanej pozycji,
  • drugą ręką chwycić za przedramię,
  • w takiej pozycji wyciągamy z samochodu.

Kładziemy na twardej, równej powierzchni i przystępujemy do uciskania klatki piersiowej. Kładziemy nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, nadgarstek drugiej ręki na grzbiet pierwszej dłoni i splatamy palce. Uciskamy mając cały czas wyprostowane ręce w łokciach na głębokość 5-6 cm z częstotliwością nie mniejszą niż 100/min. Po 30 uciśnięciach bierzemy normalny wdech, przykładamy usta do ust poszkodowanego (szczelnie) i wdmuchujemy powietrze przez 1 sekundę z normalną siłą. Obserwujemy czy jego klatka piersiowa podnosi się, jeśli tak, oznacza to, że robimy to prawidłowo. Wykonujemy 2 takie wdechy po czym powracamy do uciśnięć i tak w stosunku30:2 do momentu przyjazdu karetki. Jeśli jest więcej osób do pomocy można się zmieniać. Dokładnie można się zapoznać z aktualnymi wytycznymi resuscytacji na stronie Polskiej Rady Resuscytacji.

Pamiętajmy aby wszystkie te czynności robić jak najszybciej, nie zapominając o powiadomieniu odpowiednich służb oraz nie bać się wyznaczyć kogoś do pomocy. Dzięki temu możemy uratować komuś ŻYCIE!!!

Witold Sambor

Pierwsza pomoc jak udzielić, film przygotowany przez warszawski WORD

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia