Mitsubishi i Nissan mają dalekosiężne plany. Dwie japońskie marki formują sojusz!

1
32

Firmy Nissan Motor Co., Ltd., oraz Mitsubishi Motors Corporation 12 maja 2016 roku ogłosiły podpisanie umowy ramowej w celu stworzenia sojuszu pomiędzy tymi dwoma japońskimi markami samochodowymi. Po emisji akcji przez MMC, Nissan wykupi 34% udziałów w MMC za 237 miliardów jenów. Ten strategiczny i dalekosiężny sojusz ma rozszerzyć istniejące już partnerstwo pomiędzy Nissanem i MMC, w ramach którego te dwie firmy współpracowały ze sobą przez ostatnie pięć lat. Firmy zgodziły się na współpracę w zakresie zakupów, wspólnych płyt podłogowych, dzielenia się technologiami, wspólnego wykorzystania fabryk oraz rozwijania potencjału rynków.  

Sojusz-Nissan-Mitsubishi-001[1]

W ramach transakcji, Nissan zakupi 506,6 milionów wyemitowanych właśnie akcji MMC za cenę 468,52 jenów za akcję. Cena za akcję odzwierciedla średnią cenę wszystkich akcji w okresie od 21 kwietnia 2016 do 11 maja 2016 roku. Nissan stanie się największym udziałowcem MMC.  

MMC i Nissan oczekują, że Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation oraz The Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ zachowają swoje znaczne udziały akcyjne w Mitsubishi Motors i będą wspierać ten strategiczny sojusz.Transakcja jest ściśle związana z podpisaniem ostatecznej umowy sojuszniczej, co ma nastąpić do końca maja 2016 roku, a także podpisaniem umowy akcjonariuszy z obecnymi udziałowcami Mitsubishi Group w MMC oraz zgodami ustawodawczymi. Oczekuje się, że nastąpi to pod koniec roku.

Decyzja Nissana, by pozyskać strategiczne udziały w MMC sygnalizuje najnowszy etap ekspansji w jego modelu sojuszniczym zbudowanym wokół 17-letniego powiązania kapitałowego z Renault. Nissan również pozyskał udziały i nawiązał partnerstwa z innymi grupami samochodowymi, w tym z firmą Daimler oraz AvtoVaz. MMC zaproponuje kandydatów Nissana na dyrektorów zarządzających zgodnie z proporcją głosów Nissana, w tym nominację kandydata Nissana na stanowisko prezesa zarządu.

Szefowie firm o sojuszu:

Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Nissan Motor Co.,Ltd. powiedział: „Jest to przełomowa transakcja oraz sytuacja, w której zyskuje zarówno Nissan, jak i Mitsubishi Motors. W ten sposób stworzymy nową dynamiczną siłę na rynku samochodowym, która będzie intensywnie współpracować i tworzyć znaczące synergie. Będziemy największym udziałowcem MMC, szanując ich markę, historię i zwiększając perspektywy ich rozwoju. Będziemy wspomagać MMC w ich zmaganiach z wyzwaniami i przywitamy ich jako nowego członka rodziny naszego powiększonego sojuszu.”

Osamu Masuko, członek zarządu i prezydent MMC powiedział: „W trakcie swojej długiej historii udanych aliansów Nissan Motor zyskał dużą wiedzę na temat maksymalizowania korzyści z partnerskich sojuszy. To porozumienie stworzy długoletnią wartość potrzebną obydwu firmom do dalszego rozwoju. Osiągniemy cele pogłębiając nasze strategiczne partnerstwo, w tym także dzieląc się zasobami takimi, jak prace rozwojowe oraz wspólne sieci dostawcze.”

Sojusz-Nissan-Mitsubishi-002[1]