Bizon – wielki sukces zrodzony w PRL-u

1797

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kombajn Bizon

Kombajn Bizon

Kombajn zbożowy Bizon – to kolejny przykład na to jak polskie rolnictwo w czasach PRL było silne i dobrze zmechanizowane. Podbił serca polskich rolników, ale także zagraniczne rynki w tym rynek USA
Kombajn Bizon

Na początku rolę kombajnu zbożowego odgrywała Vistula. To ona musiała kosić zboże na polskich polach, mimo trudności spełniała swoje zadanie. Później jednak przystąpiono do poszukiwań następcy. Władze PRL chciały importować radziecki kombajn lub z NRD. Doszło do testów w których wziął również udział Bizon i jak się później okazało, był najlepszy i nie można było zaprzepaścić tego sukcesu!

Kombajn Bizon

Historia

Przejdźmy do lat 70 tych. Wtedy w FMŻ – Fabryce Maszyn Żniwnych zostaje wyprodukowany pierwszy model Z040 / KZS-3. Od niego zaczęła się historia Bizona – nazwy, która została nadana pierwszemu kombajnowi.

Następnie poczynając od modelu Z 056 kombajn ten był przystosowany do montowania odpowiednich adapterów, co rozszerzało zakres zastosowania kombajnu do zbioru innych kultur nasiennych: kukurydzy, słonecznika, trawy i koniczyny. Kombajny Z056/5 mogły być również fabrycznie wyposażone w rozdrabniacz słomy.

Kombajn Bizon

Przez te kilka lat fabryka w Płocku wdrażała wciąż coraz to nowsze rozwiązania zarówno w sprzedaży kombajnów na rodzimym rynku, aż po zagraniczne rynki. Rzadkie były wersje z oznaczeniem – S, czyli kombajny o napędzie gąsienicowym, a także wersja Z 058s jako kombajn z gąsienicami, lecz przeznaczony do zboru ryżu.

Skąd się wziął Bizon? Szukaliśmy nazwy, która odzwierciedlałaby siłę, potęgę i wydajność tej olbrzymiej maszyny, więc wymyśliliśmy Bizona, to jeden z największych ssaków. Umieściliśmy ją na prototypie i tak zostało – te słowa wypowiedział jeden z konstruktorów – Bolesław Rostowski.

Kombajn Bizon

Najbardziej rozpoznawalne na polskiej wsi były Bizony Z 056, następnie Z 057, Z 058 nazywane dodatkowo – Rekord oraz Giganty – największe kombajny wyprodukowane w FMŻ czyli Z 060 i Z 083. Były to na prawdę doskonałe kombajny, które eksportem podbiły rynki USA, skandynawskie, francuskie itp. Przede wszystkim Bizon odznaczał się czymś co dopiero rodziło się w samochodach osobowych – hydrostatyką oraz akumulatorem hydrauliczno-gazowym czy czystością ziarna powyżej 98,5%.

Kombajn BizonKombajn Bizon

Niestety warto też powiedzieć o końcu Bizona. Sytuacja w latach 90-tych pogorszyła działalność fabryki. Próbowano różnorakich prób ratunku, ale w 1998 roku sąd ogłosił upadłość.

Pierwszy egzemplarz serii Bizon Z 040 nie został sprzedany i był przechowywany przez producenta. Został zezłomowany po przejęciu fabryki przez firmę New Holland Agriculture…

Zobacz również: Terenówka zza żelaznej kurtyny

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia