Hamowanie – manewr trudny do wykonania

248

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hamowanie

Bezpieczne hamowanie wcale nie jest prostym zadaniem, ponieważ jest on zależy od wielu czynników. Tutaj wymienia się między innymi nawierzchnię, warunki atmosferyczne, a nawet rodzaj ogumienia i jego stan. Często gubi nas przekonanie, że przy dobrych warunkach pogodowych, na suchej nawierzchni, a także z małą wartością na liczniku, błyskawicznie zatrzymamy się w miejscu, które sobie wybierzemy. Niestety często jest tak, że mając na liczniku 40 km/h, droga hamowania może wydłużyć się do 10 metrów.

Szkoły hamowania awaryjnego bywają różne jak samo hamowanie. Często nawet eksperci wymieniają ze sobą nieco inne propozycje. Jednak najogólniej, powinniśmy wymienić umiejętność hamowania awaryjnego dla samochodów posiadających układ ABS, jak i również bez tego układu.

Awaryjne hamowanie dla aut z ABS

 

Wbrew pozorom, auta wyposażone w układ ABS, podczas awaryjnego hamowania wymagają ze strony kierowcy wyjątkowego zachowania. Pierwszym naszym odruchem powinno być mocne wciśnięcie pedału hamulca i trzymanie go do chwili włączenia się systemu ABS. Naszym zadaniem jest umiejętne pokierowanie pojazdem, by nie doszło do poważnego wypadku. Zbyt duża prędkość, nie pozwalająca nam na uniknięcie zderzenia, bądź potrącenia powinna wymusić na nas puszczenie pedału hamulca. W tym samym czasie kierownicą skręcamy koła. Chociaż system antypoślizgowy jest tutaj zbawienny, powinniśmy wiedzieć jak się zachować, gdy jego działanie się opóźni, lub w ogóle nie dojdzie do skutku.

Hamowanie a system ABS w hamulcach tarczowych 

Awaryjne hamowanie dla aut bez ABS

 

W tym przypadku od razu możemy zapomnieć o gwałtownym wciskaniu pedału hamulca. Gdy dopiero wyczujemy, że samochód zwalnia, zaczynamy bardziej wciskać hamulec. Oczywiście wszystko musi się odbywać z odpowiednią dynamiką. By odzyskać kontrolę nad samochodem, ponieważ czujemy, że wpadamy w poślizg – zwalniamy pedał hamulca, następnie staramy się wrócić do prawidłowego toru jazdy.

Na pewno każdemu przydałaby się obowiązkowa lekcja awaryjnego hamowania, jak i również zachowania się w innych nieprzewidzianych sytuacjach.

W cyklu podzespoły samochodu przeczytasz właśnie o System ABS bezpieczne hamulce oraz o wielu innych istotnych elementach auta.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia