FSO WARS – nowoczesny pojazd z Żerania

2216

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

FSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania

FSO WARS – nowoczesny pojazd z Żerania czyli polski, ekonomiczny samochód, który mógł konkurować z zachodem.

Miał zastąpić przestarzałego Fiata 125p, a po pewnym czasie Poloneza, ale jak się okazało sam szybciej się zestarzał… FSO WARS – nowoczesny pojazd z Żerania. Przez jednych nazywany „polską Fiestą” z kolei innych „polski Kadett”, bo po prawdzie FSO Wars w pewnym stopniu był do nich podobny z przodu, z tyłu, a nawet sylwetką…

FSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania

FSO Wars był prototypem kompaktowego samochodu osobowego. W 1981 roku FSO przedstawiło założenia. Poszukiwano więc możliwości wprowadzenia do oferty nowoczesnego samochodu, spełniającego wymagania ówczesnego rynku. Wiedząc o ograniczeniach finansowych i technicznych krajowego przemysłu, poszukiwano też partnera zagranicznego, który sprzedałby licencję oraz zapewnił dostęp do źródeł finansowania.

FSO WARS - nowoczesny pojazd z ŻeraniaFSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania

Prace nad sylwetką auta rozpoczęto w listopadzie 1981 roku. Konstrukcja samochodu kierowana była przez zespół Mirosława Górskiego. Nowy model miał być skonstruowany głównie przez polskich specjalistów oraz z wykorzystaniem krajowych komponentów. Niektóre elementy zakupiono w zagranicznych przedsiębiorstwach, po to by skrócić czas opracowania auta i zapewnić odpowiedni poziom jakości.

FSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania FSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania

FSO Wars prototyp

W maju 1985 roku stworzono dokumentację techniczną nadwozia i przystąpiono do zbudowania prototypu. Prototyp przedstawiony został w styczniu 1986 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej w FSO, gdzie zabroniono fotografowania auta. Oficjalna prezentacja miała jednak miejsce na Stadionie Dziesięciolecia w październiku 1986 roku. Przedstawiono tam 3 prototypowe egzemplarze tego modelu – kremowy, czerwony i niebieski. Pomysłodawcą nazwania samochodu jako Wars był Edward Pietrzak dyrektor naczelny FSO. Badania drogowe stworzonych pojazdów prowadzono do 1987 roku. Pomimo pozytywnych opinii dotyczących modelu FSO Wars, z powodu braku środków finansowych oraz znacznych rozmów z licencjodawcą dalsze prace konstrukcyjne zostały wstrzymane.

FSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania

FSO Wars posiadał:

– w komorze silnika i tylnej części auta zastosowano strefy kontrolowanego zgniotu,
-napęd na przód,
-miejsce dla 5 osób,
-środkowy panel deski rozdzielczej umieszczony asymetrycznie, aby ułatwić kierowcy sterowanie układem ogrzewania i przewietrzania oraz radioodbiornikiem,
-2 silniki: pierwszy o pojemności 1092 cm3 i mocy 54 KM oraz drugi o pojemności 1290 cm3 i mocy 61 KM,
-system informujący o zbyt niskim poziomie płynu hamulcowego i zużyciu okładzin hamulcowych,
-współczynnik oporu powietrza Cx=0,35

Później znów chciano wznowić produkcję Warsa 2 (bo tak go nazwano) planowano na rok 1995. Nie zbudowano jednak żadnego prototypu i tym samym do końca skupiono się na modernizacji Poloneza. W ten sposób wyszło, że nie byliśmy więc uzależnieni od kopiowania samochodów i kupowania licencji. Stworzyliśmy coś, co mogłoby dobrze sprzedawać się za granicą, i czym mogliby podróżować Polacy…

FSO WARS - nowoczesny pojazd z Żerania

Poczytaj koniecznie o: FIAT 126P FACE LIFTING

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia